facebook
Dobré odpoledne, je sobota 19.1.2019 a svátek slaví Ilona

Stravování v porodnici


Ilustrační fotografie


V průběhu těhotenství je potřeba, aby si maminka vybrala porodnici, ve které přivede své miminko na svět. Strava pravděpodobně nebude základním hodnotícím kritériem. Časem ale určitě vyvstane na mysl. Obzvlášť pokud máte nějaké stravovací omezení, například ve formě potravinové alergie. Stravování v porodnici není nijak přepychové, nikdo to od něj ani neočekává. Mělo by ale respektovat určité zásady zdravého stravování a stravy pro těhotné ženy.

Jaké jídlo se podává v porodnici

V porodnici by maminka měla dostat 5 porcí každý den. Snídaně a večeře obvykle tvoří pečivo v kombinaci se sýrem, šunkou nebo salámem. Obvyklé je rovněž sladké pečivo, mléčné výrobky nebo třeba vajíčka. Celozrnného pečiva, které by mohlo nadýmat vás i miminko, se zde určitě nedočkáte. Stejně tak budete muset přežít bez zeleniny. Oběd je ve formě masa a přílohy (brambory, rýže, těstoviny, knedlíky). Rozhodně opět nečekejte žádné nadýmavé potraviny. Určitě vám zde tak nenaservírují dušené zelí, hrachovou kaši nebo čočkovou polévku. Ke svačinám se obvykle podává ovoce.

Pokud máte nějaké potravinové omezení - například alergii na lepek, laktózu, kakao, některé druhy ovoce apod. - určitě to v porodnici před porodem nahlaste. Tuto informaci sdělte také svému partnerovi, který pravděpodobně pojede do porodnice s vámi. Pokud by nastaly nějaké komplikace, měl by tuto informaci sdělit lékařům.

Vlastní jídlo z domu

Svého partnera samozřejmě můžete požádat, aby vám do porodnice donesl nějaké vlastní potraviny. Může se jednat o čerstvé ovoce, cereálie nebo i mléčné výrobky, pokud jste zvyklá jich jíst větší množství za den. Stejně tak pečivo ne každé mamince vyhovuje. Snadno jej nahradí různé druhy sucharů (například rýžový nebo kukuřičný chléb).

Jídlo na pokoj nebo ve společné místnosti

Toto je otázka, která nabízí individuální možnosti řešení. V některých porodnicích vám donesou jídlo na pokoj po celé těhotenství, jinde zase jen první den a dále se již musíte stravovat ve společné místnosti. Závisí to na možnostech a zvyklostech porodnice. Pokud vás to zajímá, nezapomeňte se o tom při sjednávání pobytu v porodnici informovat.

Kila navíc berte v těhotenství s nadhledem Kila navíc berte v těhotenství s nadhledem

Každá budoucí maminka v těhotenství přibere nějaké to kilo. I když dbáte na zdravý a vyvážený jídelníček, tak přírůstek váhy v rozmezí 12 až 15 kilogramů je naprosto v pořádku. Hodně záleží i na tom, na...

3 tipy na rychlé doplnění energie 3 tipy na rychlé doplnění energie

Trápí vás v těhotenství nadměrná únava a nedostatek energie? Chyba může být nejen v tom, že málo odpočíváte, ale také ve vašem jídelníčku, který neobsahuje všechny důležité složky. Myslete...

Jak si zajistit dostatek minerálů Jak si zajistit dostatek minerálů

Minerály stejně jako vitamíny a stopové prvky hrají v těhotenství nezbytnou roli. Jejich nedostatek se může negativně podepsat na vaší kondici i na zdraví miminka. Jaké minerály jsou nejvíce potřeba a k čemu? Odkud je získat a...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka