facebook
Dobrý podvečer, je středa 9.10.2024 a svátek slaví Marina

Imunitní systém nejmenších dětí


Ilustrační fotografie


Snad každý uvnitř tušíme, že dítě není jen zmenšeninou dospělého a že v jeho těle se všechno děje tak nějak minimálně trochu jinak. Zvláště u novorozenců a kojenců se intenzivně vyvíjí většina orgánových systémů, zejména mozek. Stranou nezůstává ani imunita. Děti jsou náchylnější k jiným nemocem než dospělí, nebo mají jiný typický průběh a možné komplikace. Také léčba se u dětí liší, kvůli nedokonalosti metabolismu v játrech, nižší funkci ledvin a také kvůli prostupnější bariéře v mozku, některá léčiva, zvláště antibiotika by mohla tyto orgány poškodit. Proto je vhodné se při jakémkoliv pokusu o domácí léčbu dítěte poradit s lékařem nebo alespoň v lékárně s lékárníkem.


Dokud je miminko u maminky v bříšku, jeho imunitní systém je téměř nečinný, vybaven je jen základním spektrem a hladinou protilátek, které získá od matky přestupem přes placentu spolu s krví. Nemusí na nic reagovat, protože za normálních okolností je děloha sterilním prostředím a žádné mikroorganismy se k plodu nedostanou.


V okamžiku porodu má novorozenec stejné spektrum a množství protilátek jako jeho matka, všechny získal od ní. Neměl by mít protilátky akutní fáze, pouze v reakci na infekci, s níž se setkal v děloze. Novorozenec má sníženou schopnost vyplavovat imunitní buňky do krve, proto se rodí již se zvýšenou hladinou. Má také sníženou schopnost usmrcovat některé bakterie, proto je náchylnější k některým typickým infekcím, jako je např. infekce E. coli, která se běžně vyskytuje ve střevním traktu dospělého člověka. Aktivita imunitních buněk je také nižší, proto je reakce imunitního systému na případnou infekci pomalejší a méně efektivní. Hlavním nebezpečím jsou mikrobi, jenž se běžně vyskytují v porodních cestách matky a jejich okolí. Při poškození kožního krytu miminka různým i drobnými oděrkami a případně i skrz dutinu ústní se snadno dostanou do jeho organismu. Proto se těhotné ženy podrobují před porodem různým vyšetřením a stěrům, případně se volí alternativní postup při porodu nebo antibiotická premedikace.


Imunitní systém kojence je vystavován celé řadě podnětů a je tak velmi aktivní. Souvisí s pohybovým rozvojem dítěte, začátkem povinných očkování a také přechodem na smíšenou a pevnou stravu. Zejména dýchací a trávicí systém dítěte je tak vystaven velké zátěži, ta má ale převážně jen pozitivní dopady. Bez nich by se imunitní systém nemohl rozvinout. S tímto faktem souvisí hygienická teorie jako příčina vzrůstu incidence alergií u dětí.





Bryndáky a slintáčky od  TAMAITI jsou barevné a hravé Bryndáky a slintáčky od TAMAITI jsou barevné a hravé

Jakmile dítěti začneme dávat příkrmy nebo se mu začnou prořezávat první zoubky, žádná maminka se bez nich neobejde. Chrání dětské oblečení proti znečištění od pokrmů během jídla nebo při pití.

Co dělat, když miminko neustále pláče? Co dělat, když miminko neustále pláče?

Je najedené, přebalené, zoubky ještě nerostou a vás už nenapadá jediný důvod, proč malé pořád pláče. Někdy je velice těžké přijít na příčinu pláče, natož ho utišit...

Dudlík – kdy je třeba a kdy už ne? Dudlík – kdy je třeba a kdy už ne?

Každá maminka před porodem s nadšením nakupuje výbavičku, oblečení a vše potřebné, aby jejímu dítku nic nechybělo. Když však přijde na řadu dudlík, často přemýšlíme, zda je skutečně pro miminka vhodný, popřípadě do kolika let a jak ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka