facebook
Příjemnou noc, je pondělí 25.10.2021 a svátek slaví Beáta

Imunitní systém nejmenších dětí


Ilustrační fotografie


Snad každý uvnitř tušíme, že dítě není jen zmenšeninou dospělého a že v jeho těle se všechno děje tak nějak minimálně trochu jinak. Zvláště u novorozenců a kojenců se intenzivně vyvíjí většina orgánových systémů, zejména mozek. Stranou nezůstává ani imunita. Děti jsou náchylnější k jiným nemocem než dospělí, nebo mají jiný typický průběh a možné komplikace. Také léčba se u dětí liší, kvůli nedokonalosti metabolismu v játrech, nižší funkci ledvin a také kvůli prostupnější bariéře v mozku, některá léčiva, zvláště antibiotika by mohla tyto orgány poškodit. Proto je vhodné se při jakémkoliv pokusu o domácí léčbu dítěte poradit s lékařem nebo alespoň v lékárně s lékárníkem.


Dokud je miminko u maminky v bříšku, jeho imunitní systém je téměř nečinný, vybaven je jen základním spektrem a hladinou protilátek, které získá od matky přestupem přes placentu spolu s krví. Nemusí na nic reagovat, protože za normálních okolností je děloha sterilním prostředím a žádné mikroorganismy se k plodu nedostanou.


V okamžiku porodu má novorozenec stejné spektrum a množství protilátek jako jeho matka, všechny získal od ní. Neměl by mít protilátky akutní fáze, pouze v reakci na infekci, s níž se setkal v děloze. Novorozenec má sníženou schopnost vyplavovat imunitní buňky do krve, proto se rodí již se zvýšenou hladinou. Má také sníženou schopnost usmrcovat některé bakterie, proto je náchylnější k některým typickým infekcím, jako je např. infekce E. coli, která se běžně vyskytuje ve střevním traktu dospělého člověka. Aktivita imunitních buněk je také nižší, proto je reakce imunitního systému na případnou infekci pomalejší a méně efektivní. Hlavním nebezpečím jsou mikrobi, jenž se běžně vyskytují v porodních cestách matky a jejich okolí. Při poškození kožního krytu miminka různým i drobnými oděrkami a případně i skrz dutinu ústní se snadno dostanou do jeho organismu. Proto se těhotné ženy podrobují před porodem různým vyšetřením a stěrům, případně se volí alternativní postup při porodu nebo antibiotická premedikace.


Imunitní systém kojence je vystavován celé řadě podnětů a je tak velmi aktivní. Souvisí s pohybovým rozvojem dítěte, začátkem povinných očkování a také přechodem na smíšenou a pevnou stravu. Zejména dýchací a trávicí systém dítěte je tak vystaven velké zátěži, ta má ale převážně jen pozitivní dopady. Bez nich by se imunitní systém nemohl rozvinout. S tímto faktem souvisí hygienická teorie jako příčina vzrůstu incidence alergií u dětí.

Možnosti koupání miminka Možnosti koupání miminka

Koupání miminek je nedílná součást péče o miminko. Zároveň se jedná o jeden z denních rituálů, který je miminko již schopné předvídat, když se provádí v pravidelném čase. V dnešní době se sice již...

Jaký zvolit dudlík? Jaký zvolit dudlík?

Zdálo by se, že vybrat dudlík pro miminko není žádná věda. Opak je však pravdou. V dnešní době je na trhu celá řada dudlíků nejen v různém desénovém provedení, ale i různých tvarů a zpracování.

Koupání miminka Koupání kojenců

Všechny maminky jistě řeší, jak často koupat svého novorozence a jaké používat přípravky pro péči o pleť a vlásky. Pokožka novorozenců je v porovnání s kůží dospělého člověka mnohem jemnější a citlivější - to sami poznáte už na dotek.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka