facebook
Příjemnou noc, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Opruzeniny potrápí mnohé budoucí maminky


Ilustrační fotografie


Opruzeniny, které se objevují v těhotenství u budoucích maminek, jsou jednou velkou nepříjemností. Pojí se především s teplejšími dny v roce, neznamená to však, že se s nimi nemůžete setkat ani během zimních měsíců. V dnešním článku se dozvíte, jaká je pro opruzeniny dobrá prevence a jak je řešit. Pokud však naše tipy nezaberou, je určitě namístě odložit svůj stud a navštívit lékaře. Může se totiž jednat i o velmi nepříjemnou infekci, ne jen o obyčejnou opruzeninu.

Jak vznikají opruzeniny

Většina těhulek se potýká s opruzeninami v tříslech, v podpaží nebo pod prsy. Mohou se objevit také na prstech u nohou nebo třeba i v podkolenní jamce. Předpokladem pro vznik opruzenin je vlhkost, stačí tedy, když se jen zpotíte. Dále když nepříjemně kůže dře o sebe nebo i o oblečení či o část boty, může opruzeniny vzniknout. Jistě jste se s nimi někdy už setkala i mimo své těhotenství. Během něj jsou však mnohem více nepříjemné, jelikož se jen přidávají k dalším problémům, kterými třeba už trpíte.

Důležitá je prevence

Stejně jako v mnoha dalších oblastech tak i u opruzenin je potřeba dbát na prevenci. Při řádné prevenci můžete nepříjemné opruzeniny zcela nebo alespoň částečně odvrátit. Pokud opruzeninu objevíte například po procházce, je dobré zamyslet se nad oblečením nebo nad obuví, co nosíte. Je látka dostatečně prodyšná, aby odvedla veškerou vlhkost z těla? Pokud ne, vyměňte své oblečení a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. Červenání či bolestivé pálení naštěstí rychle odezní - pokud nebudete citlivé místo dále dráždit. Mnoha těhulkám se dělají opruzeniny také v tříslech, kde může být na vině neprodyšné spodní prádlo nebo třeba i použitá slipová vložka. Pokud na ně trpíte, doporučujeme vám doma chodit jen tak „naostro“. Rozdíl uvidíte již za dva, za tři dny.

Jak léčit opruzeniny

Jestliže jste si našla na těle opruzeninu, doporučujeme vám místo omýt a osušit. Tak ho zbavíte dalšího potu. Následně je dobré nanést na něj mastičku, kterou zakoupíte v lékárně. Volně prodejné jsou například mastičky Canesten, Clotrimazol nebo Imazol. Nechte si v lékárně poradit, která bude nejvhodnější. Docela spolehlivě pomůže i dětský zásyp. Zatímco mast vytvoří na opruzenině ochranný film, zásyp ji vysuší a zabrání tak dalšímu vlhnutí. Pokud se opruzenina špatně hojí nebo se zvětšuje, doporučujeme vám navštívit svého lékaře, který vám může i nějakou léčivou mast předepsat.

Jak zjistím, jestli jsem těhotná Jak poznám, že jsem těhotná

Těhotenství nejsnadněji zjistíte s pomocí těhotenského testu. Prvním nejčastějším příznakem je vynechání menstruace, které často doprovázejí ranní nevolnosti - typické pro první týdny těhotenství nebo také zvýšená citlivost prsou, výkyvy nálad a podobně.

Kdy kontaktovat lékaře Kdy kontaktovat lékaře

Mnoho nastávajících maminek řeší otázku „Kdy se mám obrátit na svého gynekologa“. První návštěvu byste měla absolvovat tehdy, když se domníváte, že jste těhotná. Gynekolog vaše těhotenství potvrdí a domluvíte se s ním na dalších ...

Nevolnost v těhotenství Jak zmírnit nevolnost v těhotenství

Nevolnosti v těhotenství dokáží opravdu potrápit. Týkají se mnoha budoucích maminek - nacházejí se mezi nimi nejen prvorodičky, ale i ženy se zkušenostmi. Mezi nejčastější formy nevolnosti patří zvracení. Zvýšená citlivost na pachy ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka