facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 18.4.2024 a svátek slaví Rostislav

Falešné těhotenství


Ilustrační fotografie


Falešné těhotenství - odborně také pseudocyesis - je psychický stav, který navozuje příznaky těhotenství, i když žena ve skutečnosti těhotná není. Může se při něm dostavit vynechání menstruace, ranní nevolnost, zvýšená citlivost prsou a další známé příznaky. Dokonce i těhotenský test ho může potvrdit a může se objevit rostoucí bříško. Těhotenství pak dokáže potvrdit/vyloučit pouze gynekolog. Falešné těhotenství se však vyskytuje opravdu velmi zřídka.

 

Jak falešné těhotenství vzniká

 

Falešné těhotenství si často žena dokáže navodit sama tím, že po miminku velmi touží nebo naopak ji při pomyšlení na těhotenství popadá panická hrůza. Psychika v takovém rozpoložení pak dokáže vašemu tělu opravdu vsugerovat příznaky těhotenství. Stavy pak přetrvávají s pomocí hormonů adrenalinu a kortizolu. Na jejich základě tělo začíná produkovat hormony běžné pro těhotenství. Vaše prsa se mohou nejen zvětšit, ale dokonce i nalít mlékem. Rostoucí bříško je pak následkem zadržování vody nebo plynů v těle. Z historie jsou známy ženy, které se s falešným těhotenství a porodními bolestmi dostaly až na sál, kde však žádné dítě porodit nemohly. Dneska tento extrém můžeme už vyloučit, jelikož ultrazvukové vyšetření dokáže těhotenství odhalit. Vyloučení těhotenství je možné provést také testem moči, ve které se hledá hCG.

 

Pomoc odborníka

 

Jelikož se jedná o psychický stav, je v případě falešného těhotenství potřeba vyhledat pomoc psychologa. Můžete ho s partnerem navštívit i společně. Touhu po miminku většinou umocňuje i dlouhodobá snaha o jeho početí. Je tedy dobré ověřit plodnost obou partnerů.

 

Kromě pojmu falešné těhotenství se můžeme setkat také s mimoděložním těhotenstvím, při kterém se vajíčko nedostane až do dělohy, ale uhnízdí se ve vejcovodu nebo zcela výjimečně ve vaječníku. I toto těhotenství má stejné příznaky jako běžné těhotenství. Je však životu nebezpečné, jelikož může způsobit prasknutí vaječníku a vnitřní krvácení.





Jak zjistím, jestli jsem těhotná Jak poznám, že jsem těhotná

Těhotenství nejsnadněji zjistíte s pomocí těhotenského testu. Prvním nejčastějším příznakem je vynechání menstruace, které často doprovázejí ranní nevolnosti - typické pro první týdny těhotenství nebo také zvýšená citlivost prsou, výkyvy nálad a podobně.

Kdy kontaktovat lékaře Kdy kontaktovat lékaře

Mnoho nastávajících maminek řeší otázku „Kdy se mám obrátit na svého gynekologa“. První návštěvu byste měla absolvovat tehdy, když se domníváte, že jste těhotná. Gynekolog vaše těhotenství potvrdí a domluvíte se s ním na dalších ...

Nevolnost v těhotenství Jak zmírnit nevolnost v těhotenství

Nevolnosti v těhotenství dokáží opravdu potrápit. Týkají se mnoha budoucích maminek - nacházejí se mezi nimi nejen prvorodičky, ale i ženy se zkušenostmi. Mezi nejčastější formy nevolnosti patří zvracení. Zvýšená citlivost na pachy ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka