facebook
Dobré odpoledne, je úterý 16.4.2024 a svátek slaví Rudolf

Prenatální péče


Ilustrační fotografie


Prenatální péče pokrývá celé období těhotenství. Jedná se o komplexní péči, které je nezbytná v životě každé těhotné ženy. Prenatální péče se stále vyvíjí, v době našich maminek a babiček se na ni rozhodně nekladl takový důraz jako dnes. Tato péče přispívá ke zdravému a pohodovému těhotenství. Zaměřuje se na psychiku i na fyzický stav, skládá se z povinných a doporučených kontrol.

 

Co to je prenatální péče

V době těhotenství byste rozhodně měla pravidelně navštěvovat svého gynekologa, případně si vyhledat i specializovanou těhotenskou poradnu, kde vám ochotně pomohou se všemi dalšími problémy a zodpoví vaše dotazy. Do 22. týdne těhotenství je povinné lékaře navštěvovat po šesti týdnech, od 23. do 36. týdne po čtyřech týdnech a od 37. týdne těhotenství každý týden. Na prohlídky však můžete chodit i častěji.

 

Některá vyšetření v rámci prenatální péče

V období 10. až 12. týdne by každá budoucí maminka měla podstoupit vstupní vyšetření. Do té doby tedy ke gynekologovi nemusíte, pouze v případě, že chcete ověřit své těhotenství. Vstupní vyšetření je schopné odhalit nemoci, kterými žena trpí a navrhnout vhodné způsoby léčby. Jednorázově vám bude během období těhotenství zjištěna krevní skupina spolu s Rh faktorem, dále proveden HIV test, kolposkopie a cytologie, EKS, triple test, orální glukózový toleranční test a bakteriologická kultivace. Zjišťují se také pánevní rozměry a je doporučeno testovat toxoplazmu, rubeollu, CMV, herpes simplex nebo fenylketonurii.

 

Některý testy se provádějí opakovaně. Jedná se o zjišťování krevního obrazu a složení moči, přírůstky hmotnosti, zevní porodnická vyšetření, vaginální kontroly nebo ultrazvuk. Doporučené je rovněž monitorování pohybů plodu.

 

Až u jedné čtvrtiny těhotných žen můžeme pozorovat faktory, které dokáží ovlivnit průběh těhotenství. Jen některé z nich však působí negativně. Před vstupním vyšetřením je potřeba potvrdit těhotenství a dále také spočítat termín porodu. Prenatální péče je také schopna vymezit rizikové těhotenství a stanovit taková opatření, aby vše proběhlo v pořádku.

 

Prenatální péči se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Jestliže si gynekolog neví rady, můžete navštívit jiné gynekologicko-porodnické oddělení, na kterém mají vybavení pro náročnější testy. Prenatální péče je u nás v republice na velmi vyspělé úrovni, což potvrzuje i fakt snižující se úmrtnosti novorozenců, možnosti včasného odhalení různých genetických vad a řešení mnoha problémů operativní cestou.





HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin

Na začátku si osvětlíme jednotlivé pojmy. Gonadotropin je odvozeno gonáda (česky pohlavní žláza) a choriový od chorion, což je obal kolem vyvíjejícího se zárodku. HCG je produkován placentou v průběhu těhotenství. Jeho hlavním úkolem je ...

Prenatální období Prenatální období

První fáze postihuje dobu od početí do 3. týdne těhotenství. Vzniká embryo, zárodek na konci první fáze dosahuje velikosti zhruba 2,5 mm. Začíná být srdce a vyvíjí se nervová soustava. Druhá fáze se označuje jako embryonální (zárodeční). Trvá ...

Ultrazvuk Ultrazvuk

Ultrazvuk se využívá při různých lékařských vyšetřeních. Není tedy divu, že se s ním setká i každá budoucí maminka. Ultrazvuková vyšetření se dělají během těhotenství a ověřují, že vše v bříšku je tak, jak má být. Každou maminku čeká ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka