facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 15.11.2018 a svátek slaví Leopold

Prenatální péče


Ilustrační fotografie


Prenatální péče pokrývá celé období těhotenství. Jedná se o komplexní péči, které je nezbytná v životě každé těhotné ženy. Prenatální péče se stále vyvíjí, v době našich maminek a babiček se na ni rozhodně nekladl takový důraz jako dnes. Tato péče přispívá ke zdravému a pohodovému těhotenství. Zaměřuje se na psychiku i na fyzický stav, skládá se z povinných a doporučených kontrol.

 

Co to je prenatální péče

V době těhotenství byste rozhodně měla pravidelně navštěvovat svého gynekologa, případně si vyhledat i specializovanou těhotenskou poradnu, kde vám ochotně pomohou se všemi dalšími problémy a zodpoví vaše dotazy. Do 22. týdne těhotenství je povinné lékaře navštěvovat po šesti týdnech, od 23. do 36. týdne po čtyřech týdnech a od 37. týdne těhotenství každý týden. Na prohlídky však můžete chodit i častěji.

 

Některá vyšetření v rámci prenatální péče

V období 10. až 12. týdne by každá budoucí maminka měla podstoupit vstupní vyšetření. Do té doby tedy ke gynekologovi nemusíte, pouze v případě, že chcete ověřit své těhotenství. Vstupní vyšetření je schopné odhalit nemoci, kterými žena trpí a navrhnout vhodné způsoby léčby. Jednorázově vám bude během období těhotenství zjištěna krevní skupina spolu s Rh faktorem, dále proveden HIV test, kolposkopie a cytologie, EKS, triple test, orální glukózový toleranční test a bakteriologická kultivace. Zjišťují se také pánevní rozměry a je doporučeno testovat toxoplazmu, rubeollu, CMV, herpes simplex nebo fenylketonurii.

 

Některý testy se provádějí opakovaně. Jedná se o zjišťování krevního obrazu a složení moči, přírůstky hmotnosti, zevní porodnická vyšetření, vaginální kontroly nebo ultrazvuk. Doporučené je rovněž monitorování pohybů plodu.

 

Až u jedné čtvrtiny těhotných žen můžeme pozorovat faktory, které dokáží ovlivnit průběh těhotenství. Jen některé z nich však působí negativně. Před vstupním vyšetřením je potřeba potvrdit těhotenství a dále také spočítat termín porodu. Prenatální péče je také schopna vymezit rizikové těhotenství a stanovit taková opatření, aby vše proběhlo v pořádku.

 

Prenatální péči se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Jestliže si gynekolog neví rady, můžete navštívit jiné gynekologicko-porodnické oddělení, na kterém mají vybavení pro náročnější testy. Prenatální péče je u nás v republice na velmi vyspělé úrovni, což potvrzuje i fakt snižující se úmrtnosti novorozenců, možnosti včasného odhalení různých genetických vad a řešení mnoha problémů operativní cestou.

Cytologie děložního čípku Cytologie děložního čípku

Cytologie je vyšetření, které se ženám provádí standardně alespoň jednou ročně. Jedná se o prevenci, která dokáže včas odhalit změny hrdla dělohy, pochvy nebo zevních rodidel. Díky němu můžete předejít například rakovině, u které...

Krevní skupina a Rh faktor Krevní skupina a Rh faktor

Krevní skupina spolu s Rh faktorem je ve spojitosti s těhotenstvím hojně diskutovaným tématem. O tom, jaký krevní typ jste, vypovídají vlastnosti červených krvinek. Rozlišují se krevní skupiny A, B, AB a 0.  Rhesus (Rh) faktor...

Význam pánevních rozměrů v těhotenství Význam pánevních rozměrů v těhotenství

Určování pánevních rozměrů je důležité pro zjištění, zda je těhotná žena schopna rodit přirozenou cestou, případně bude-li třeba provést císařský řez. Ten je v dnešní době oblíbený především z toho důvodu, že má mnoho žen strach...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka