facebook
Dobrý večer, je pondělí 27.3.2023 a svátek slaví Dita

Prenatální péče


Ilustrační fotografie


Prenatální péče pokrývá celé období těhotenství. Jedná se o komplexní péči, které je nezbytná v životě každé těhotné ženy. Prenatální péče se stále vyvíjí, v době našich maminek a babiček se na ni rozhodně nekladl takový důraz jako dnes. Tato péče přispívá ke zdravému a pohodovému těhotenství. Zaměřuje se na psychiku i na fyzický stav, skládá se z povinných a doporučených kontrol.

 

Co to je prenatální péče

V době těhotenství byste rozhodně měla pravidelně navštěvovat svého gynekologa, případně si vyhledat i specializovanou těhotenskou poradnu, kde vám ochotně pomohou se všemi dalšími problémy a zodpoví vaše dotazy. Do 22. týdne těhotenství je povinné lékaře navštěvovat po šesti týdnech, od 23. do 36. týdne po čtyřech týdnech a od 37. týdne těhotenství každý týden. Na prohlídky však můžete chodit i častěji.

 

Některá vyšetření v rámci prenatální péče

V období 10. až 12. týdne by každá budoucí maminka měla podstoupit vstupní vyšetření. Do té doby tedy ke gynekologovi nemusíte, pouze v případě, že chcete ověřit své těhotenství. Vstupní vyšetření je schopné odhalit nemoci, kterými žena trpí a navrhnout vhodné způsoby léčby. Jednorázově vám bude během období těhotenství zjištěna krevní skupina spolu s Rh faktorem, dále proveden HIV test, kolposkopie a cytologie, EKS, triple test, orální glukózový toleranční test a bakteriologická kultivace. Zjišťují se také pánevní rozměry a je doporučeno testovat toxoplazmu, rubeollu, CMV, herpes simplex nebo fenylketonurii.

 

Některý testy se provádějí opakovaně. Jedná se o zjišťování krevního obrazu a složení moči, přírůstky hmotnosti, zevní porodnická vyšetření, vaginální kontroly nebo ultrazvuk. Doporučené je rovněž monitorování pohybů plodu.

 

Až u jedné čtvrtiny těhotných žen můžeme pozorovat faktory, které dokáží ovlivnit průběh těhotenství. Jen některé z nich však působí negativně. Před vstupním vyšetřením je potřeba potvrdit těhotenství a dále také spočítat termín porodu. Prenatální péče je také schopna vymezit rizikové těhotenství a stanovit taková opatření, aby vše proběhlo v pořádku.

 

Prenatální péči se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Jestliže si gynekolog neví rady, můžete navštívit jiné gynekologicko-porodnické oddělení, na kterém mají vybavení pro náročnější testy. Prenatální péče je u nás v republice na velmi vyspělé úrovni, což potvrzuje i fakt snižující se úmrtnosti novorozenců, možnosti včasného odhalení různých genetických vad a řešení mnoha problémů operativní cestou.

Jak velký význam má předporodní kurz? Jak velký význam má předporodní kurz?

Každá maminka se na svůj porod připravuje jinak. Některá cvičí a dodržuje zdravou stravu, jiná navštěvuje předporodní kurzy. V těchto kurzech najdete spousty cenných rad a návodů na správné cvičení a přípravu na porod.

Velký genetický ultrazvuk Velký genetický ultrazvuk

Velký genetický ultrazvuk je vyšetření, které přichází na řadu zhruba v 20. týdnu těhotenství. Tento ultrazvuk by měl být proveden na vyšším pracovišti, jelikož mnoho gynekologů k němu ve své ordinaci nemá to správné...

Test OGTT z pohledu těhotné Test OGTT z pohledu těhotné

Právě jsem v průběhu 25. týdne těhotenství absolvovala test OGTT (orální glukózový toleranční test) a ráda bych se s našimi čtenáři podělila o tuto zkušenost. Dost možná se to bude některé nastávající mamince hodit. Moje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka