facebook
Dobré ráno, je úterý 22.10.2019 a svátek slaví Sabina

Inkontinence po porodu


Ilustrační fotografie


Nekontrolovatelný únik moči, neboli inkontinence, nepostihuje jen ženy staršího věku. Často se objevuje i u matek, a to v období prvního šestinedělí. Projevuje se tak, že při každém kýchnutí či zasmání dojde k úniku většího množství moči, což není pro žádnou ženu příjemným zážitkem. Jak se dá inkontinence po porodu léčit či jak jí předejít?

Příčina úniku moči a kterým ženám nejčastěji hrozí

K inkontinenci dochází především poškozením podpůrného vaziva močového měchýře a svalů pánevního dna během porodu. Kvalita vaziva však může záviset i na genetických dispozicích. Mezi nejvíce ohrožené ženy patří hlavně prvorodičky a ženy, které rodily přirozenou cestou. Příčinou někdy bývá těžké novorozeně – nad 4 kg nebo přílišná obezita ženy. V některých případech problémy vymizí během prvních osmi měsíců, někdy ale přetrvávají.

Typy inkontinence

Problémy s únikem moči se převážně dělí do dvou typů: urgentní a stresová. Při urgentní žena trpí velkým nutkáním na toaletu i při velmi malém množství moči v močovém měchýři, který se nedá zadržet. V případě stresové inkontinence dochází k úniku hlavně při kýchnutí, zvednutí těžkého předmětu, při skákání, sexu či při smíchu. Jde o to, že při těchto činnostech dojde k velkému nitrobřišnímu tlaku na svalstvo močového měchýře, a tím dojde k okamžitému úniku moči.

Jak problémům předejít a jak je léčit

Jako prevence se doporučují cviky pánevního dna, a to již před otěhotněním. Pokračujte po celou dobu těhotenství a pokud je to možné, tak opět ihned po porodu. Každodenním pravidelným cvičením se svalstvo pánevního dna, močového měchýře a svěrače posilují a díky tomu snížíte riziko poporodního úniku moči. Doporučuje se taktéž cvičit na břišní, zádové a stehenní svaly, aby tělo po porodu fungovalo v jedné harmonii. Pokud těmito problémy i přes pravidelné cvičení trpíte již více než rok, je třeba vyhledat odborníka – urologa. Problém se řeší buď pomocí léků nebo operativně. Doktor sám stanoví nejlepší způsob, jakým ve vašem případě inkontinenci léčit. V žádném případě ale únik moči nepřehlížejte nebo se s ním nesmiřujte. Jde o problém, který se dá řešit, aniž byste se musela vyhýbat spoustě aktivitám.

Šestinedělí po porodu

Šestinedělí je období, které nastává okamžitě po porodu. Latinsky se tato doba nazývá puerperium a zahrnuje celkem 6 týdnů - cca 42 dnů. Ačkoliv jeho průběh a tedy i ukončení je velmi individuální záležitostí u každé ženy, můžeme...

Vlasy po porodu Vlasy po porodu

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy každé ženy. A je to opravdu tak. Stačí si jen všimnout žen na ulici a jistě většinu z nás zaujme ta, jejíž vlasy jsou zdravé a upravené. Každá žena si přeje mít krásný...

Možné komplikace v šestinedělí Možné komplikace v šestinedělí

Šestinedělí bývá pro novopečenou maminku velmi náročné. Celé tělo se postupně dostává do původního stavu a je jen otázkou individuálního prožívání, jak bude toto období u ženy probíhat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka