facebook
Příjemnou noc, je sobota 17.5.2025 a svátek slaví Aneta

Inkontinence po porodu


Ilustrační fotografie


Nekontrolovatelný únik moči, neboli inkontinence, nepostihuje jen ženy staršího věku. Často se objevuje i u matek, a to v období prvního šestinedělí. Projevuje se tak, že při každém kýchnutí či zasmání dojde k úniku většího množství moči, což není pro žádnou ženu příjemným zážitkem. Jak se dá inkontinence po porodu léčit či jak jí předejít?

Příčina úniku moči a kterým ženám nejčastěji hrozí

K inkontinenci dochází především poškozením podpůrného vaziva močového měchýře a svalů pánevního dna během porodu. Kvalita vaziva však může záviset i na genetických dispozicích. Mezi nejvíce ohrožené ženy patří hlavně prvorodičky a ženy, které rodily přirozenou cestou. Příčinou někdy bývá těžké novorozeně – nad 4 kg nebo přílišná obezita ženy. V některých případech problémy vymizí během prvních osmi měsíců, někdy ale přetrvávají.

Typy inkontinence

Problémy s únikem moči se převážně dělí do dvou typů: urgentní a stresová. Při urgentní žena trpí velkým nutkáním na toaletu i při velmi malém množství moči v močovém měchýři, který se nedá zadržet. V případě stresové inkontinence dochází k úniku hlavně při kýchnutí, zvednutí těžkého předmětu, při skákání, sexu či při smíchu. Jde o to, že při těchto činnostech dojde k velkému nitrobřišnímu tlaku na svalstvo močového měchýře, a tím dojde k okamžitému úniku moči.

Jak problémům předejít a jak je léčit

Jako prevence se doporučují cviky pánevního dna, a to již před otěhotněním. Pokračujte po celou dobu těhotenství a pokud je to možné, tak opět ihned po porodu. Každodenním pravidelným cvičením se svalstvo pánevního dna, močového měchýře a svěrače posilují a díky tomu snížíte riziko poporodního úniku moči. Doporučuje se taktéž cvičit na břišní, zádové a stehenní svaly, aby tělo po porodu fungovalo v jedné harmonii. Pokud těmito problémy i přes pravidelné cvičení trpíte již více než rok, je třeba vyhledat odborníka – urologa. Problém se řeší buď pomocí léků nebo operativně. Doktor sám stanoví nejlepší způsob, jakým ve vašem případě inkontinenci léčit. V žádném případě ale únik moči nepřehlížejte nebo se s ním nesmiřujte. Jde o problém, který se dá řešit, aniž byste se musela vyhýbat spoustě aktivitám.





Jak rychle se vrátit do stavu před těhotenstvím Jak rychle se vrátit do stavu před těhotenstvím

Těhotenství je zátěž pro každou ženu. O tom není pochyb. Odráží se nejen v jejím fyzickém stavu, ale také v psychice. Ženy, které mají pohodlný život se svého komfortu často nechtějí vzdát a těhotenství odkládají. Jakmile ale začnou...

Pitný režim v šestinedělí Pitný režim v šestinedělí

V šestinedělí je důležité nejen dostatečné stravování, ale také pitný režim, na který mnoho maminek zapomíná. Co vše by mělo být jeho součástí? Které nápoje pít a jaké raději vynechat? Vypijte minimálně 2,5 litru tekutin, které si...

Péče o domácnost po porodu Péče o domácnost po porodu

Už během těhotenství má každá maminka napilno. Mytí podlah, stírání prachu na vysokých poličkách nebo čištění oken jsou pro ni tabu. A tak není divu, že její domácnost možná nevypadá přesně tak, jak by si ji představovala.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka