facebook
Dobré ráno, je neděle 31.5.2020 a svátek slaví Laura

Inkontinence po porodu


Ilustrační fotografie


Nekontrolovatelný únik moči, neboli inkontinence, nepostihuje jen ženy staršího věku. Často se objevuje i u matek, a to v období prvního šestinedělí. Projevuje se tak, že při každém kýchnutí či zasmání dojde k úniku většího množství moči, což není pro žádnou ženu příjemným zážitkem. Jak se dá inkontinence po porodu léčit či jak jí předejít?

Příčina úniku moči a kterým ženám nejčastěji hrozí

K inkontinenci dochází především poškozením podpůrného vaziva močového měchýře a svalů pánevního dna během porodu. Kvalita vaziva však může záviset i na genetických dispozicích. Mezi nejvíce ohrožené ženy patří hlavně prvorodičky a ženy, které rodily přirozenou cestou. Příčinou někdy bývá těžké novorozeně – nad 4 kg nebo přílišná obezita ženy. V některých případech problémy vymizí během prvních osmi měsíců, někdy ale přetrvávají.

Typy inkontinence

Problémy s únikem moči se převážně dělí do dvou typů: urgentní a stresová. Při urgentní žena trpí velkým nutkáním na toaletu i při velmi malém množství moči v močovém měchýři, který se nedá zadržet. V případě stresové inkontinence dochází k úniku hlavně při kýchnutí, zvednutí těžkého předmětu, při skákání, sexu či při smíchu. Jde o to, že při těchto činnostech dojde k velkému nitrobřišnímu tlaku na svalstvo močového měchýře, a tím dojde k okamžitému úniku moči.

Jak problémům předejít a jak je léčit

Jako prevence se doporučují cviky pánevního dna, a to již před otěhotněním. Pokračujte po celou dobu těhotenství a pokud je to možné, tak opět ihned po porodu. Každodenním pravidelným cvičením se svalstvo pánevního dna, močového měchýře a svěrače posilují a díky tomu snížíte riziko poporodního úniku moči. Doporučuje se taktéž cvičit na břišní, zádové a stehenní svaly, aby tělo po porodu fungovalo v jedné harmonii. Pokud těmito problémy i přes pravidelné cvičení trpíte již více než rok, je třeba vyhledat odborníka – urologa. Problém se řeší buď pomocí léků nebo operativně. Doktor sám stanoví nejlepší způsob, jakým ve vašem případě inkontinenci léčit. V žádném případě ale únik moči nepřehlížejte nebo se s ním nesmiřujte. Jde o problém, který se dá řešit, aniž byste se musela vyhýbat spoustě aktivitám.

Padání vlasů po porodu Padání vlasů po porodu

O vlasech se říká, že jsou korunou krásy, obzvláště u ženy. Snad každá touží po bujné, husté a kvalitní hřívě nebo alespoň po lesklých a zdravých vlasech. V běžném období se o vlasy dá pečovat různými přípravky, které dnes již dokážou divy.

Šestinedělí Šestinedělí

Šestinedělí je období plné změn, a to především pro novopečenou maminku. Je to stanovené období 6ti týdnů, resp. 42 dnů po porodu, kdy u matky probíhají anatomické a fyziologické změny...

Nadměrná únava v šestinedělí Nadměrná únava v šestinedělí

Potýkáte se v šestinedělí s nadměrnou únavou? Připadáte si vyčerpaná a bez energie? Pak rozhodně nezoufejte, protože nejste jedinou maminkou, která to tak má. Malý novorozenec vyžaduje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka