facebook
Dobré odpoledne, je středa 19.6.2019 a svátek slaví Leoš

CTG vyšetření (kardiotokografie) v těhotenství


Ilustrační fotografie


CTG vyšetření neboli kardiotokografie se týká všech budoucích maminek. Rozhodně se ho ale nemusíte obávat. Provádí se až ke konci těhotenství - mělo by přijít na řadu zhruba ve 32. týdnu. Zpočátku se provádí jednou za 14 dní, poté už každý týden. Nutné je ho provést i tehdy, když budoucí maminka přenáší. Toto vyšetření slouží k monitorování srdeční činnosti miminka a k pozorování děložních kontrakcí. Není nepříjemné nebo nijak bolestivé.

Co sleduje kardiotokografie

Kardiotokografie se provádí speciálním přístrojem, který se nazývá kardiotograf. Dokáže zaznamenat děložní kontrakce, pohyby plodu a jeho srdeční činnost nebo reakce na zmíněné kontrakce. Tyto informace se následně znázorní na obrazovce, kde mají podobu dvou křivek. Zatímco horní křivka zaznamenává tep srdce miminka, druhá znázorňuje děložní aktivitu. Pohyby plodu jsou zobrazené pomocí šipek.

Tento přístroj dokáže včas odhalit možné problémy, proto se vyšetření rozhodně vyplatí nepodceňovat. K dispozici jsou moderní i starší zařízení, která fungují trošku jinak. Spolehlivá jsou však všechna podobně. Kardiotokografie je schopná například včas odhalit, že vašemu dítku chybí kyslík nebo že se potýká s jinými problémy. Lékař pak může dostatečně rychle zasáhnout.

Jak probíhá CTG vyšetření

Jak toto vyšetření probíhá? Maminka se položí na bok nebo do polosedu. Následně odhalí své bříško, kolem kterého se připnou speciální elastické pásy. Ty jsou vybaveny sondami, které snímají všechna důležitá data. Vyšetření zabere zhruba 15 až 30 minut času, jeho délka je víceméně individuální. Pohodlně se provádí jak u jedináčků, tak i u dvojčátek.

Pokud jsou výsledky testu nepřesné, je obvykle lékařem doporučeno další vyšetření. Tyto přístroje nejsou na 100 % spolehlivé a při měření záleží na mnoha aspektech, takže i taková situace může nastat. Po vyšetření může maminka pohodlně sama odejít domů. Rozhodně CTG nemusí podnikat s doprovodem, jelikož se jedná o standardní vyšetření, při kterém by se jí nemělo nijak přitížit.

Těhotenské testy Těhotenské testy

Těhotenský test bývá první věc, která potvrdí ženě těhotenství. Stávalo se, že při použití testů několikrát za sebou ukazovaly pozitivní výsledek a někdy negativní. Jak se vlastně má správně používat...

Jak velký význam má předporodní kurz? Jak velký význam má předporodní kurz?

Každá maminka se na svůj porod připravuje jinak. Některá cvičí a dodržuje zdravou stravu, jiná navštěvuje předporodní kurzy. V těchto kurzech najdete spousty cenných rad a návodů na správné cvičení a přípravu na porod.

Velký genetický ultrazvuk Velký genetický ultrazvuk

Velký genetický ultrazvuk je vyšetření, které přichází na řadu zhruba v 20. týdnu těhotenství. Tento ultrazvuk by měl být proveden na vyšším pracovišti, jelikož mnoho gynekologů k němu ve své ordinaci nemá to správné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka