facebook
Dobré odpoledne, je sobota 19.1.2019 a svátek slaví Ilona

CTG vyšetření (kardiotokografie) v těhotenství


Ilustrační fotografie


CTG vyšetření neboli kardiotokografie se týká všech budoucích maminek. Rozhodně se ho ale nemusíte obávat. Provádí se až ke konci těhotenství - mělo by přijít na řadu zhruba ve 32. týdnu. Zpočátku se provádí jednou za 14 dní, poté už každý týden. Nutné je ho provést i tehdy, když budoucí maminka přenáší. Toto vyšetření slouží k monitorování srdeční činnosti miminka a k pozorování děložních kontrakcí. Není nepříjemné nebo nijak bolestivé.

Co sleduje kardiotokografie

Kardiotokografie se provádí speciálním přístrojem, který se nazývá kardiotograf. Dokáže zaznamenat děložní kontrakce, pohyby plodu a jeho srdeční činnost nebo reakce na zmíněné kontrakce. Tyto informace se následně znázorní na obrazovce, kde mají podobu dvou křivek. Zatímco horní křivka zaznamenává tep srdce miminka, druhá znázorňuje děložní aktivitu. Pohyby plodu jsou zobrazené pomocí šipek.

Tento přístroj dokáže včas odhalit možné problémy, proto se vyšetření rozhodně vyplatí nepodceňovat. K dispozici jsou moderní i starší zařízení, která fungují trošku jinak. Spolehlivá jsou však všechna podobně. Kardiotokografie je schopná například včas odhalit, že vašemu dítku chybí kyslík nebo že se potýká s jinými problémy. Lékař pak může dostatečně rychle zasáhnout.

Jak probíhá CTG vyšetření

Jak toto vyšetření probíhá? Maminka se položí na bok nebo do polosedu. Následně odhalí své bříško, kolem kterého se připnou speciální elastické pásy. Ty jsou vybaveny sondami, které snímají všechna důležitá data. Vyšetření zabere zhruba 15 až 30 minut času, jeho délka je víceméně individuální. Pohodlně se provádí jak u jedináčků, tak i u dvojčátek.

Pokud jsou výsledky testu nepřesné, je obvykle lékařem doporučeno další vyšetření. Tyto přístroje nejsou na 100 % spolehlivé a při měření záleží na mnoha aspektech, takže i taková situace může nastat. Po vyšetření může maminka pohodlně sama odejít domů. Rozhodně CTG nemusí podnikat s doprovodem, jelikož se jedná o standardní vyšetření, při kterém by se jí nemělo nijak přitížit.

Testy na těhotenskou cukrovku Testy na těhotenskou cukrovku

Těhotenská cukrovka je metabolická porucha, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Aby byla u budoucí maminky vyloučena, je nutné provést orální glukózový toleranční test neboli OGTT. Přistupuje se k němu mezi...

Odběr plodové vody Odběr plodové vody

Vyšetření, při kterém se odebírá plodová voda, děsí mnoho maminek. Přistupuje se k němu především u rodiček starších 35 let, kterých rok od roku přibývá. Jelikož se náš věk prodlužuje a zvyšuje se vzdělanost spolu s délkou...

Triple test Triple test

Triple test je v podstatě screening biochemických markerů z krve matky, prováděný po ukončeném 16. týdnu těhotenství. Z mateřského krevního séra se zjišťují hladiny tří markerů, které souvisí s těhotenstvím, zejména co se týče...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka