facebook
Dobré odpoledne, je sobota 24.5.2025 a svátek slaví Jana

Mikuláš přichází!


Ilustrační fotografie


Ještě než nastanou nejoblíbenější svátky v roce, mohou se děti těšit na příchod Mikuláše, čerta a anděla. Tato tradice se u nás drží již dlouho a téměř každý z nás na ni rád vzpomíná. Spousta lidí a dětských psychologů však spekuluje nad tím, zda-li je tento způsob strašení dětí úplně vhodný a na kolik může ostřejší výstup takového čerta poznamenat dětskou psychiku.

Očima dětského psychologa

Ne každý vidí v návštěvě těchto typických předvánočních postav příjemnou zábavu pro děti. Nejednomu psychologovi se do ordinace dostavilo dítě, které má od návštěvy Mikuláše, čerta a anděla různé psychické bloky, např. noční můry, koktání, strach či úzkost. Často se totiž stává, že tato trojka (pokud se nedomluvíte se spolehlivým známým či příbuzným), když má za sebou již několikátou návštěvu, objeví se v podnapilém stavu, protože jim kdekdo nabídne „panáka“. Pohled malého dítěte na podnapilého člověka, natož čerta může být velmi nepříjemný a u citlivějších dětí až traumatizující.

Záleží na rodičích a jejich odhadu

Je třeba si uvědomit, jaké je naše dítě. Některé je zlobivější a nějaké to postrašení čertem a Mikulášem je nijak předem nevystresuje-často až na místě a celkem rychle se z toho díky nadílce „oklepe“. Jsou ale i děti citlivější, které výstrahy čertem stresují až do 5. prosince a po jejich výstupu se s ním musí rodiče dostavit za dětským psychologem. Trauma z výstupu čerta a Mikuláše bývá způsoben špatným odhadem rodiče. Někteří ambiciózní a příliš přísní rodiče děti stresují dopředu, i když jsou převážně hodné a tiché, protože mají pocit, že dítě nesmí nikdy zlobit a když něco provedou, mají za to být POŘÁDNĚ potrestaní. Tím si to prý lépe zapamatují.

Strašit ano, ale přiměřeně

Spousta psychologů se shoduje na tom, že nikdo vlastně nemůže pořádně odhadnout, kolik strašení je vlastně akorát pro dané dítě a kolik už je moc. Rozhodně by se tyto tradice neměly využívat jako výchovné metody-ty by měly být rodičem stanoveny během celého roku-ne až na Mikuláše. Je důležité snažit se odhadnout míru strašení podle věku dítěte a podle jeho povahy.

Pokud chcete mít jistotu, že vše proběhne „akorát“, raději požádejte spolehlivé příbuzné, či známé, aby si na chvíli nasadili masky, přinesli dětem cukrovinky a udělali jim hezkou vzpomínku na předvánoční čas.





Investování u dětí Naučte se chytře zhodnocovat úspory svých dětí

Součástí rodičovství by měla být péče o finanční zdraví nejen vás samotných, ale i vašich potomků. Právě investice pro děti se stávají čím dál populárnějším způsobem, jak jim zajistit silný start do dospělosti.

Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne? Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne?

Dříve se malým holčičkám propichovala ouška již v porodnici a maminky si své malé princezny odvážely s pečlivě vybranými náušnicemi, možná si ještě pamatujete typické zlaté trojlístky s barevným kamínkem uprostřed.

Adopce dítěte – 2. část Adopce dítěte – 2. část

V první části o adopci jsme rozebrali základní kroky, které vás zavedou za vašim vysněným dítětem. Nyní si povíme, co následuje po psychotestech a na co je dobré se ještě připravit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka