facebook
Příjemnou noc, je úterý 18.6.2019 a svátek slaví Milan

První těhotenství - na co se má nezkušená maminka připravit


Ilustrační fotografie


Zjistila jste, že čekáte miminko a přemýšlíte, na jaké změny se musíte připravit. V těhotenství a mateřství vás čekají změny jak fyzického, tak i psychického rázu. Na pohled se dotknou vaší postavy, postihnou stravovací návyky, spánkový režim, práci a také vaši domácnost.

První těhotenské příznaky

Možná jste si všimla citlivějšího poprsí nebo nechutenství, především jako reakci na vybrané potraviny. Rovněž se u vás mohl projevit větší hlad nebo jste už nedopnula své oblíbené kalhoty. Toto jsou jen první detaily, se kterými se budete muset v těhotenství vypořádat. S přibývajícími týdny rovněž budete muset mírně pozměnit svůj každodenní režim a více se zaměřit na odpočinek a na čerpání energie, kterou budete po porodu určitě potřebovat. Každý den se věnujte procházce v přírodě nebo lehkému cvičení, sledujte oblíbené televizní pořady, čtěte knihy a relaxujte. Mnoho maminek zůstává doma, jakmile si to mohou z finančního hlediska dovolit.

Změny v domácnosti

Domácnost začněte na příchod nového člena připravovat už v průběhu těhotenství. Přemýšlejte, kam umístíte dětskou postýlku, kam uložíte kočárek nebo jak ozdobíte dětský pokoj. I s malými prostory se dají dělat divy. Pokud ale víte, že vám současné bydlení nebude stačit, máte ještě několik měsíců na jeho výměnu. Veškeré zabezpečení vašeho příbytku tak, aby si v něm miminko nemohlo ublížit, stačí až po porodu. Stejně hned po narození nebude běhat.

Změny v psychice

Mnoho maminek v těhotenství a mateřství trápí deprese. Snažte se tedy vše brát v klidu, s nadhledem a rozhodně nepodléhat chmurám a špatné náladě. Podporu hledejte u svého partnera, u rodiny a samozřejmě i u přátel. V porodnici se jistě seznámíte s dalšími maminkami. Určitě se mezi nimi najdou i prvorodičky, pro které bude vše stejně nové jako pro vás. Kontaktu s dalšími maminkami se tak rozhodně nevyhýbejte. Vždy je dobré mít někoho, s kým si o svých potížích můžete promluvit na rovinu, protože i on je zná. Navíc druhá maminka přijde vhod například tehdy, když nečekaně potřebujete pohlídat svého potomka a nikdo jiný není po ruce.

Placenta Placenta

Placenta je nenahraditelná součást vývoje miminka. Jedná se o propojení mezi maminkou a miminkem, které zajišťuje nezbytnou dodávku živin pro miminko a zároveň se tímto způsobem dostávají od miminka i odpadní látky.

I životní prostředí může ovlivnit vaše těhotenství I životní prostředí může ovlivnit vaše těhotenství

Bylo prokázáno, že špatná kvalita ovzduší a životního prostředí celkově ovlivňuje naše zdraví. Jak se ale může odrazit ve vývoji plodu u maminky v bříšku? Na to se pojďte podívat v aktuálním článku.

Jsem těhotná a neznám otce dítěte Jsem těhotná a neznám otce dítěte

Zatímco některé ženy zvládnou vychovat dítě samy a nevadí jim, že jsou z nich samoživitelky (potýkají se jednak z finančními problémy, tak i s odsouzením ze strany okolí), jiné zvažují dokonce potrat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka