facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 16.5.2022 a svátek slaví Přemysl

První těhotenství - na co se má nezkušená maminka připravit


Ilustrační fotografie


Zjistila jste, že čekáte miminko a přemýšlíte, na jaké změny se musíte připravit. V těhotenství a mateřství vás čekají změny jak fyzického, tak i psychického rázu. Na pohled se dotknou vaší postavy, postihnou stravovací návyky, spánkový režim, práci a také vaši domácnost.

První těhotenské příznaky

Možná jste si všimla citlivějšího poprsí nebo nechutenství, především jako reakci na vybrané potraviny. Rovněž se u vás mohl projevit větší hlad nebo jste už nedopnula své oblíbené kalhoty. Toto jsou jen první detaily, se kterými se budete muset v těhotenství vypořádat. S přibývajícími týdny rovněž budete muset mírně pozměnit svůj každodenní režim a více se zaměřit na odpočinek a na čerpání energie, kterou budete po porodu určitě potřebovat. Každý den se věnujte procházce v přírodě nebo lehkému cvičení, sledujte oblíbené televizní pořady, čtěte knihy a relaxujte. Mnoho maminek zůstává doma, jakmile si to mohou z finančního hlediska dovolit.

Změny v domácnosti

Domácnost začněte na příchod nového člena připravovat už v průběhu těhotenství. Přemýšlejte, kam umístíte dětskou postýlku, kam uložíte kočárek nebo jak ozdobíte dětský pokoj. I s malými prostory se dají dělat divy. Pokud ale víte, že vám současné bydlení nebude stačit, máte ještě několik měsíců na jeho výměnu. Veškeré zabezpečení vašeho příbytku tak, aby si v něm miminko nemohlo ublížit, stačí až po porodu. Stejně hned po narození nebude běhat.

Změny v psychice

Mnoho maminek v těhotenství a mateřství trápí deprese. Snažte se tedy vše brát v klidu, s nadhledem a rozhodně nepodléhat chmurám a špatné náladě. Podporu hledejte u svého partnera, u rodiny a samozřejmě i u přátel. V porodnici se jistě seznámíte s dalšími maminkami. Určitě se mezi nimi najdou i prvorodičky, pro které bude vše stejně nové jako pro vás. Kontaktu s dalšími maminkami se tak rozhodně nevyhýbejte. Vždy je dobré mít někoho, s kým si o svých potížích můžete promluvit na rovinu, protože i on je zná. Navíc druhá maminka přijde vhod například tehdy, když nečekaně potřebujete pohlídat svého potomka a nikdo jiný není po ruce.





Pitný režim budoucí maminky Pitný režim budoucí maminky

Pitný režim budoucí rodičky je velmi důležitý a žádná z vás by ho tedy neměla podceňovat. Jakým nápojům dát přednost? Nebo kolik tekutin během dne vypít? To jsou nejčastější otázky budoucích...

Kurzy pro těhotné Kurzy pro těhotné

Pokud patříte mezi aktivní ženy a nechcete se svých koníčků vzdávat ani v období těhotenství, připravili jsme právě pro vás článek na téma „Kurzy pro těhotné“. I v těhotenství totiž můžete aktivně sportovat a cvičit, dát se na ruční práce nebo ...

Průkaz pro těhotné Průkaz pro těhotné

Průkaz pro těhotné neboli také těhotenský průkaz vám jakožto budoucí mamince založí gynekolog. Tento průkaz obdržíte buď hned na začátku těhotenství nebo až v jeho průběhu, obvykle však do 13. týdne. Záleží na lékaři, ke kterému docházíte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka