facebook
Dobré ráno, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Děti a tresty – co je správné a co už ne?


Ilustrační fotografie


Každé dítě, i když se tváří jako andílek, umí rodiče pěkně pozlobit. Některé děti jsou hodné, tiché a stane se, že o nich ani chvíli nevíte. Některé jsou naopak velmi živé, někam se toulají, hrají si, s čím nemají, vztekají se, neposlouchají a vy máte pocit, že již překročilo hranici. Problém však je, že často nevíme, jak dítě přiměřeně potrestat, aby to nebylo „ani moc ani málo“.

Co rodič, to jiný pohled

Každý má na tresty u dětí individuální názor, ani odborníci nejsou za jedno. Je však velmi důležité vědět, jak správně potrestat, aby si dítě uvědomilo, že udělalo něco špatně, ale aby z toho nemělo po čase psychický blok. Důvod trestu bývá u všech rodičů jiný. Někteří neberou trest dětí jako výchovnou složku, ale jako úlevu od pocuchaných nervů. To je ale špatně, protože dítěti takhle nedojde, zda udělalo něco špatně nebo zda ho rodič trestá kvůli svému zklidnění.

Jak a kdy správně potrestat

Trestat je třeba ihned po nějakém prohřešku. Zvláště malé dítě si uvědomí, co udělalo a že je to tedy špatně. Jedním z nejrozpoluplnějších metod je fyzický trest. Podle odborníků je fyzický trest, pokud je přiměřený, jako třeba plácnutí po zadečku přijatelný. Nesmějí být ovšem příliš časté, jen v tom případě, kdy dítě provede vážně velkou lumpárnu. Je to pro něj důkaz, že tohle je opravdu špatně. Velké a časté fyzické tresty totiž mohou vést k nízkému sebevědomí, psychickým potížím a u větších dětí až k útěkům z domova.

Pár tipů, jak správně dítě potrestat:

1. Vždy musíte vědět, za co dítě trestáte a zároveň mu to říct.
2. Nikdy netrestejte za jednu věc dvakrát!
3. Netrestejte dítě v afektu či zlosti, mohlo by to mít až příliš tvrdý dopad.
4. Buďte důslední. Pokud dítěti něco zakážete, dodržte to, i dobu, po kterou trest trvá.  Jedině tak bude mít trest efekt.
5. Dítě při tom nikdy neponižujte.





Úskalí her na pískovišti Úskalí her na pískovišti

Jakmile bude vaše děťátko chodit, jistě mu rádi dopřejete hraní na pískovišti. Je to vůbec jedna z nejoblíbenějších dětských aktivit, která zároveň slouží i k důležitému navazování sociálních kontaktů...

Estvillova metoda Estvillova metoda

Ještě jste neslyšeli o této záhadně znějící metodě? Pokud se marně snažíte své dítě uspat a z přetrvávajícího neúspěchu a bezesných nocí jste již unaveni, toto je možná to pravé pro vás...

Separační úzkost Separační úzkost

Separační úzkost je naprosto fyziologickým obdobím v duševním a sociálním vývoji dítěte, nejedná se o nic neobvyklého a v určitém věku různě silnou formou této „poruchy“ projde každé dítě.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka