facebook
Dobré odpoledne, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Pozor na infekci dělohy


Ilustrační fotografie


Infekce dělohy je velmi nepříjemná a je potřeba si na ní dát v šestinedělí dobrý pozor. Tělo je po náročném porodu často poraněné a chvíli trvá, než se vše vrátí do normálního stavu. Průměrně vyžaduje právě zmíněných šest týdnů klidu a pohody, aby si se všemi zraněními poradilo. Pokud podceníte hygienu nebo jen budete mít oslabenou imunitu (často to ani příliš neovlivníte), může se u vás objevit infekce dělohy. V dnešním článku se na tento zdravotní problém, které ohrožuje všechny rodičky krátce po porodu, zaměříme.

Typy infekcí

V praxi se můžete setkat se dvěma typy infekcí dělohy. V prvním případě se jedná o infekci heterogenní, kterou způsobuje nesprávná hygiena. Otevřená děloha je vstupní bránou do těla a je velmi náchylná k zanesení bakterií. Pokud o sebe tedy pravidelně nepečujete nebo máte se svým partnerem sex dříve, než je vaše tělo připravené, může vás taková infekce postihnout.

Ve druhém případě hovoříme o takzvané autogenní infekci, která se do dělohy rozšiřuje zevnitř těla. Většinou se bakterie již nachází na genitáliích nebo někde jinde v těle (třeba i ve střevě) a odtud se rozšíří až k děloze.

Jak se projevuje infekce dělohy

Infekci dělohy nejčastěji provází zarudnutí, otok a často také bolesti. Souvisí s ní i hnisavý sekret nebo zvýšené očistky. Obvykle se léčí antibiotiky. Pokud se jedná o zánět děložní sliznice, doporučuje se mamince většinou jen klid a dostatek odpočinku. V případě, že se jedná o infekci pochvy, mnohdy se musí rána opět otevřít, vyčistit a znova zašít. Je to nepříjemný zákrok, kterému se však dostatečnou hygienou můžete vyhnout.

Pokud tedy pociťujete nějaké příznaky, o kterých se domníváte, že do šestinedělí běžně nepatří, určitě se obraťte na svého praktického lékaře nebo ještě lépe na gynekologa. Ten by měl vyhodnotit, zda je však v pořádku a případně podniknout nutná opatření a zahájit léčbu. Včasná léčba je stejně důležitá jako prevence. Pokud se totiž zasáhne včas, infekce se tak nerozšíří a rychle se vyléčí. Rozhodně se tedy nestyďte a obraťte se na odborníka.





Jak se po porodu vrátit do normálního režimu? Jak se po porodu vrátit do normálního režimu?

Řešíte, jak se po porodu vrátit zpět do zajetých kolejí? Pokud jste si v těhotenství myslela, že se vše ihned vrátí do normálního režimu, byla jste určitě na omylu...

Padání vlasů po porodu Padání vlasů po porodu

O vlasech se říká, že jsou korunou krásy, obzvláště u ženy. Snad každá touží po bujné, husté a kvalitní hřívě nebo alespoň po lesklých a zdravých vlasech. V běžném období se o vlasy dá pečovat různými přípravky, které dnes již dokážou divy.

Šestinedělí Šestinedělí

Šestinedělí je období plné změn, a to především pro novopečenou maminku. Je to stanovené období 6ti týdnů, resp. 42 dnů po porodu, kdy u matky probíhají anatomické a fyziologické změny...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka