facebook
Dobrý podvečer, je úterý 12.11.2024 a svátek slaví Tibor

Bronchiektázie


Ilustrační fotografie


Bronchiektázie je odborný termín označující rozšíření bronchů neboli průdušek. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje u dětí v předškolním a mladším školním věku. K bronchiektázii může dojít dvěma cestami. Za prvé to může být na podkladě obstrukce (ucpání) dýchacích cest s nedostatečnou drenáží sekretu, který se hromadí. Za další může být důvodem přímo poškození stěny průdušek např. nějakým infekčním agens nebo aspirací cizího tělesa, které integritu stěny bronchu poruší.

Bronchiektázie můžeme dělit dle různých měřítek. Jedním z takových měřítek je tvar, kterého rozšířené průdušky dosahují. Rozlišujeme tedy tvary cylindrické, vřetenovité, vakovité a varikózní. Dalším dělícím hlediskem bývá příčina vzniku (odborně etiologie) a tím pádem získáme dělení na idiopatické (z neznámé příčiny), vrozené (podkladem v tomto případě jsou nedostatečně vyvinuté chrupavky v bronších), zánětlivé (cystická fibróza, různé imunodeficience apod.), postinfekční (např. po prodělaných spalničkách, tuberkulóze, černém kašli atd.) a nakonec postobstrukční (vdechnutá cizí tělesa, nádor bronchu nebo útlak zvenčí např. nádorovým procesem v blízkém okolí bronchů).

Jak poznáme, že někdo trpí bronchiektázií? Na tuto otázku lze odpovědět celkem jednoduše, známe-li příznaky a uvědomíme-li si je v potřebný moment, tak lze tuto chorobu poměrně bezpečně odhalit. Mezi příznaky patří chronický produktivní kašel (produktivní znamená s vykašláváním hlenu), zvláště v ranních hodinách – během dne se množství vykašlaného hlenu zmenšuje. Lékař za pomoci fonendoskopu může odhalit chropy způsobené sekretem uvnitř rozšířených průdušek a dalším diagnostickým znakem je chronická hypoxie a tzv. paličkovité prsty (rozšíření konečků prstů do tvaru paliček z důvodu městnání krve na periferii způsobené pravostranným srdečním selháváním). Člověk s bronchiektázií je náchylnější na respirační infekce a trpí námahovou dušností. Vděčným pomocníkem ke správné diagnostice je prostý snímek hrudníku rentgenem.

Mezi komplikace bronchiektázie patří zápal plic, vykašlávání krve a městnavé pravostranné srdeční selhávání. Pokud se takový stav včas neřeší, může dojít ke smrti pacienta.

V léčbě se uplatňují antibiotika, inhalace tzv. bronchodilatancií (látky „roztahující“ bronchy) a v krajních případech se může uplatnit i chirurgických zákrok odstranění části plic.





Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Achondroplazie Achondroplazie

Achondroplazie je popisována jako tzv. disproporcionální trpaslictví s krátkými končetinami. Tato choroba patří mezi nejčastější kostní dysplázie (porucha vývoje a růstu kosti).

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka