facebook
Dobrý podvečer, je neděle 25.5.2025 a svátek slaví Viola

Zlepšete mobilitu svých kloubů


Ilustrační fotografie


Dobrá mobilita a flexibilita představují základní prevenci proti bolestem svalů a kloubů. Pokud se i v těhotenství snažíte cvičit, a že byste rozhodně měla, zaměřte se na protahování problematických partií, u kterých cítíte, že nedosáhnete svého maxima a které vás třeba i limitují. Můžeme zde hovořit například o zkrácených tříslech, které jsou častým problémem nejen všech těhotných, ale také mnoha dalších lidí.

Hypermobilita

V souvislosti s mobilitou se setkáváme také s pojmem hypermobilita. I ta se může u těhotných žen objevit. Způsobují ji zde hormonální změny, kterými budoucí maminky procházejí. Obecně je mobilita ovlivněna úrovní hormonů. Pokud trpíte hypermobilitou, máte právě opačný problém, než který budeme v článku popisovat. Oba problémy jsou však špatné a je potřeba je řešit. Hypermobilita se dá částečně potlačit stabilizačními cviky a omezením protahování. U špatné mobility je zase strečink velice potřebný.

Jak zlepšit mobilitu v těhotenství

Existuje mnoho cviků, kterými můžete rozvolnit své kyčle a postupně se propracovat k lepšímu rozsahu. Jedním z nich je i hluboký dřep, který však není proveditelný během celého těhotenství. Dokud je vám příjemný, můžete jej provádět. Dbejte na to, abyste měla váhu na patách a při pohybu dolů posouvala zadek za sebe. V dřepu byste měla sedět narovnaná a snažit se tlačit kolena od sebe. V této pozici setrvejte několik vteřin až minut podle toho, jak vám bude příjemná.

Dalším cvikem, kterým můžete svou mobilitu zlepšit, je sed na podložce, při kterém roztáhnete nohy. Opět mějte narovnaná záda a nohy co nejvíce roztahujte od sebe. Oblíbená je také pozice, kdy jednou nohou nakročíte dopředu a druhou zadní si opřete o koleno a položíte ji volně za sebe. Věnujte se také šířce postoje, která by měla být dostatečně stabilní. Pánev zde tlačte směrem k zemi a budete cítit, jak vás táhnou třísla. Dobrá mobilita kyčelních kloubů je důležitá nejen pro porod, ale také pomáhá od bolestí dalších svalů a kloubů těle. Špatně mobilní klouby se mohou projevit třeba i bolestí zad, které jsou i tak budoucí maminky nadměrně vystavené.

Pro zlepšení mobility vám pomůže i speciální cvičení, jakým je třeba jóga nebo pilates. Pokud si vyberete hodinu pro těhotné ženy, co vám i důrazně doporučujeme, bude vám věnována individuální péče a možná vás i tělo překvapí, čeho bude za těch několik měsíců schopné a jak vše zvládne bez sebemenších bolestí.





Cvičení na balanční podložce Cvičení na balanční podložce

Určitě znáte balanční podložky. Cvičení na nich může být příjemné i náročné. Je jen na vás, jaké si ho v těhotenství uděláte. Určitě doporučujeme zařadit spíše strečink a protahovací cviky než silový trénink. Na balanční podložce...

Kegelovy cviky Kegelovy cviky

Svaly pánevního dna jsou pro ženu velice důležité, avšak v rámci cvičení jsou často opomíjené. Jestliže jsou tyto svaly náležitě zpevňované a procvičované, pomáhají předcházet nepříjemné inkontinenci. Dále jsou účinnými pomocníky...

Zumba i v těhotenství Zumba i v těhotenství

Oblíbila jste si zumbu a ráda byste na ni chodila i v průběhu těhotenství? Klasická zumba představuje pro tělo velkou zátěž, kterou byste s miminkem v bříšku jen těžko vydržela. Věděla jste ale, že...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka