facebook
Dobrý večer, je neděle 18.8.2019 a svátek slaví Helena

Škytání kojenců


Ilustrační fotografie


Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné zadržet dech nebo si vzít něco sladkého. Se škytavkou se běžně setkáváme i u kojenců. Ti se s ní většinou vypořádají bez větších problémů prostě tím, že sama přejde. V některých případech však může způsobit rozmrzelost a neklid kojence, zejména dochází-li k ní často. Mnoho těhotných žen dokonce uvádí, že zaznamenaly škytání svého miminka již před narozením v bříšku. A odborníci toto potvrzují, že je to možné. Dokonce se s jejím výskytem údajně dává do souvislosti zralost dýchacího systému plodu.

Podstatné je, že škytavka není pro kojence ničím nebezpečná, ale je minimálně nepříjemná. Během škytání dochází k tomu, že se pravidelně stahuje bránice. Příčiny škytavky nejsou jednotné. Kojenci často škytají před jídlem nebo naopak po jídle, jestliže příliš hltaly. V důsledku toho se rychle zvýší objem žaludku, který zároveň dráždí bránici a škytavka je na světě. Škytavka se údajně vyskytuje ve větší míře u dětí, které se zároveň potýkají s tzv. refluxem, při kterém žaludeční šťávy přecházejí nahoru do jícnu. Škytavka se rovněž může objevovat při hře nebo snaží-li se dítko více a vehementně broukat.

Je-li miminko v důsledku škytání více podrážděné, je možné mu pomoci například tím, že jej maminka přiloží k prsu a dá mu napít trochu mateřského mléka. Je-li již miminko větší, je možné mu dát napít i trochu kojenecké vody či čaje. Některým dětem pomáhá i určitá poloha v náručí rodiče, jako je například poloha „tygříka“, ve které dochází i ke snadnému odříhnutí po krmení.  K rychlejšímu odeznění škytavky může rovněž přispět, když děťátko zabavíme nějakou hračkou. Jde totiž o to, abychom dosáhli změny rytmu v dýchání, což může mít za následek právě to, že miminko přestane škytat.

Škytavka v některých případech pramení i ze špatného psychického stavu miminka. Proto je vhodné zajistit, aby se miminko cítilo dobře. Tím se obecně předejde celé řadě dětských problémů.

Kontrola kyčlí u dětí Kontrola kyčlí u dětí

Vyšetření kyčelních kloubů je nezbytnost a povinnost v případě každého malého miminka. Jde o preventivní opatření proti vadě, která se nazývá dysplazie kyčelního kloubu, se kterou se rodí ročně asi 5 000 dětí.

Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas

Každý rodič sleduje každý den své miminko a pozoruje jeho postupný vývoj. Za každý pokrok v jeho vývinu dítě odměňuje chválou a zároveň se „chlubí“ svému okolí, jakou další dovednost si osvojilo.

Hydrocephalus Hydrocephalus

Hydrocefalus je onemocnění, při kterém dochází k hromadění mozkomíšního moku, což je důležitá tekutina normálně se tvořící v mozku, která má velmi důležitou úlohu ve fungování nervové soustavy, např. udržuje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka