facebook
Dobré odpoledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Zánět prsu


Ilustrační fotografie


Zánět prsu neboli puerperální mastitida je jednou z příčin vzniku bolesti při kojení. Jedná se konkrétně o zánět prsní/mléčné žlázy, kterou tvoří celkem 15 až 20 lalůčků spolu s mlékovody končícími v bradavce. Mastitida je spojena nejen s obdobím kojení, postihuje i bezdětné ženy nebo muže. I tak se však nejčastěji týká právě mateřství, ve kterém se s ní potýká až 33 % žen.

 

Příčiny a projevy mastitidy

 

K těmto zánětům dochází nejčastěji v druhém až třetím týdnu kojení. Příčinou je zde ucpání mlékovodu, které má za následek nadprodukci mléka. Jakmile si tedy všimnete zástavy odtoku mléka, je dobré se snažit mlékovod zprůchodnit. K tomu vám pomohou teplé obklady na prsa a také masáže - ve sprše a za použití olejíčků. Ne vždy se ale tento problém podaří odstranit. Jakmile trhlinkami v bradavkách pronikne infekce - pocházející například z úst miminka - příznaky se při špatné hygieně zhorší. Zvýší se tělesná teplota, dostaví se únava, bolest a zarudlost prsou a další příznaky podobné chřipce. Zde pak pomáhají jen antibiotika, která obvykle zaberou do 48 hodin. Po této době žena může zase opatrně začít kojit. Pokud je však prso postižené, je nutné mléko pouze odstříkávat. Kromě antibiotik a anestetik pomáhají také chladivé obklady.

 

Jak předejít zánětu prsou

 

Těmto zánětům je určitě dobré snažit se předcházet, jelikož pro unavenou maminku v šestinedělí představují velmi nepříjemnou zdravotní komplikaci. Dobré je tedy masírovat, přikládat obklady a dodržovat hygienu v oblasti prsou. K obkladům nemusíte používat jen studenou a teplou plenu, dobře poslouží například i tvaroh z ledničky. Po kojení můžete na svých bradavkách nechat zaschnout pár kapek mléka, které působí jako hojivý balzám. Stejně tak pokud máte bradavky rozpraskané, udržujte je v čistotě a promazávejte olejíčky a speciálními mastičkami z lékáren. Před kojením se vždy omyjte vodou. V prvních týdnech kojení můžete také zbylé mléko ze svých prsou odsát. Zamezíte tak jeho hromadění. S tím souvisí také časté kojení a vyhnutí se dokrmování miminka z lahvičky.

 

Kromě období šestinedělí se maminky mohou s tímto zánětem setkat také v době těhotenství nebo při odstavování miminka.





Zlozvyky při kojení Zlozvyky při kojení

Kojení je nepostradatelným prvkem ve vývoji miminka. Zajišťuje mu nejen dostatečnou a vyváženou výživu, ale napomáhá i jeho psychickému vývoji. Kojení má za následek vytvoření intenzivního vztahu mezi matkou a miminkem.

Mýty o kojení - 2. díl Mýty o kojení - 2. díl

V rámci kojení panují obavy, že pokud se kojí často, dojde k promíchání předchozího mléka s novým mlékem a miminko má pak problémy s trávením. Tato obava však není na místě, protože v žaludku miminka mléko dlouho...

Mýty o kojení - 1. díl Mýty o kojení - 1. díl

Kojení je velice důležité nejen pro správný vývoj a výživu miminka, ale v jeho důsledku dojde i ke správnému navázání přirozeného vztahu mezi matkou a dítětem. Kojení má za následek i lepší hojení a zotavení se po porodu.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka