facebook
Dobré poledne, je sobota 17.4.2021 a svátek slaví Rudolf

Alkoholik v rodině


Ilustrační fotografie


Citlivé téma, o kterém se mnoha lidem špatně mluví. A to hlavně těm, kteří prožili nebo právě prožívají kus života s alkoholikem. Nejhorším případem pak bývá rodič – alkoholik, který je často svým chováním v alkoholovém opojení velmi špatným příkladem pro své děti. Díky alkoholu tedy trpí jak sám alkoholik, tak především celá rodina, která s ním denně žije pod jednou střechou.

Démon alkohol

Alkoholismus postihuje jak muže, tak ženy a každý se pod vlivem této látky chová jinak. Osoby závislé na alkoholu mívají 2 odlišné osobnosti.     První typ je zdatný citový vyděrač a manipulátor, často se lituje a sype si popel na hlavu pokaždé, když se opije. Většinou nebývá ostatním lidem nebezpečný. Druhý typ bývá o mnoho horší. Závislý je pod vlivem alkoholu velmi agresivní, může psychicky i fyzicky ubližovat svým nejbližším a jeho chování mívá fatální důsledky. Je to téměř nezvladatelný živočich, který není schopen soužití s rodinou bez odborné pomoci.

Děti ve vztahu s rodičem – alkoholikem

Pokud dítě vyrůstá v rodině, kde je jeden z rodičů alkoholik, bývá velmi často zmatené. Malé dítě nerozlišuje, zda je to, co se doma děje skutečné nebo není, zda je to normální nebo ne. Je skálopevně přesvědčené, že dospělý člověk nikdy nelže a vždy jedná fér, což často u alkoholiků nebývá. Pokud se k alkoholu ještě přidá domácí násilí na partnerovi, dítě se ocitá v pasti, cítí se bezmocné, protože neví, co má dělat a má strach o toho druhého, který je psychicky a často i fyzicky týrán. Jelikož obětí se většinou stává žena a v nejhorším případě i dítě, je neprodleně nutné dostat se z dosahu alkoholika-tyrana a vyhledat pomoc a přístřeší. Čím dříve, tím opravdu lépe.

Typy alkoholismu se určují podle Jellinkovy typologie stupnice závislosti:

Typ Alfa – tento člověk pije v depresi nebo trpí úzkostmi a snaží se pomocí alkoholu nátlak utišit

Typ Beta – tito lidé nejčastěji pijí při různých příležitostech, kdy je alkohol téměř povinnou součástí (firemní večírky, oslavy, schůze, apod.)

Typ Gama – do této skupiny patří konzument zejména piva a destilátů

Typ Delta – tito lidé pijí převážně víno a udržují si stálou hladinku alkoholu v krvi, nepůsobí na okolí jako běžný alkoholik

Je třeba uvést, že žádný alkoholik není úplně čistý typ a časem se jeho „umístění“ může změnit.

Dítě versus macecha – jak spolu vyjít? Dítě versus macecha – jak spolu vyjít?

Nový vztah s mužem, který již má dítě z předchozího manželství, může přinést různé problémy, například špatná komunikace s dítětem. Někdy trvá déle, než spolu vyjdete, ale snaha musí být vždy na obou stranách.

Držení tradic: sv. Barbora Držení tradic: sv. Barbora

Kromě Mikuláše s čertem a andělem se mohou děti těšit i na svátek sv. Barborky. Tato tradice se dnes již moc nedrží, což je škoda, protože pro děti je dodržování jakékoliv tradice magické a zábavné. Proč jim tedy nezpříjemnit čekání...

Co očekávat od prvních dnů rodičovství? Co očekávat od prvních dnů rodičovství?

Chystáte se pořídit si miminko nebo jste již v očekávání? Jistě vás trápilo nebo trápí ta nejistota prvních dní zvláště, pokud jste prvorodička. Příchod dítěte je pro partnery obrovská změna a je třeba...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka