facebook
Příjemnou noc, je pátek 30.9.2022 a svátek slaví Jeroným

Kegelovy cviky


Ilustrační fotografie


Svaly pánevního dna jsou pro ženu velice důležité, avšak v rámci cvičení jsou často opomíjené. Jestliže jsou tyto svaly náležitě zpevňované a procvičované, pomáhají předcházet nepříjemné inkontinenci. Dále jsou účinnými pomocníky při porodu a následně se podílejí na tom, aby se žena mohla dostat po porodu opět do kondice.

Svaly pánevního dna jsou nejen přehlížené, ale v průběhu života jsou poměrně namáhané, a to právě zejména v těhotenství a následně samotným porodem. Proto je důležité tyto svaly aktivně zapojovat a vědomě je procvičovat. Jejich posílení má mimo jiné pozitivní vliv i na sexuální život.

K procvičování svalů pánevního dna existuje celá řada cviků. Mezi ty nejznámější patří tzv. Kegelovy cviky. Arnold Kegel byl americký gynekolog, který začal toto cvičení doporučovat svým pacientkám, a to zejména při potížích s inkontinencí. Mnohé ženy ani o existenci svalů pánevního dna neví. Zpočátku je proto zejména důležité naučit se tyto svaly vnímat. Poměrně snadné, kdy si lze tyto svaly uvědomit je v případě přerušovaného močení. K tomu je totiž nutné tyto svaly zapojit.

Součástí správného procvičování svalů pánevního dna je i nutnost náležitého dýchání. Většina žen totiž dýchá pouze tzv. povrchově, tzn. pouze do plic. Mnohem příznivější je však dýchání do břicha. Tento způsob hlubokého dýchání totiž posiluje břišní svaly. Tento způsob dýchání je ideální nacvičit vleže s pokrčenýma nohama. Ruce si položíme na břicho a s každým nádechem se snažíme nadechnout tak, aby se břicho pod rukama zvedlo vzhůru. Výdech by pak měl být pomalý nádech provedený ústy, při kterém břicho pod rukama opět klesne.  

Pro samotné posílení svalů pánevního dna můžeme zůstat ležet s tím, že se snažíme jakoby vtahovat pochvu a konečník dovnitř.  Přitom je dobré vydržet ve stahu po několik sekund. Jakmile si cvičení osvojíme vleže, je možné jej provádět i ve stoje nebo vsedě. Cvičení je pak vhodné opakovat během celého dne.

Trénink na porod Trénink na porod

Pokud jste prvorodička, jistě máte obavy, jak bude probíhat porod a zda ho v klidu zvládnete. Existují však různé tipy, díky kterým se můžete na porod lépe připravit...

Pozor na riziko infekce při sportování Pozor na riziko infekce při sportování

Těhotenství klade vyšší nároky na hygienu, kterou byste neměla zanedbávat, ani když se věnujete cvičení. Jelikož se obecně zvyšuje produkce potních a mazových žláz...

Nevhodné cviky v těhotenství Nevhodné cviky v těhotenství

Chcete udělat něco pro své zdraví a zacvičit si v těhotenství? Jak jistě víte, ne každé cvičení je vhodné. Je potřeba myslet na dodržení nízké tepové frekvence a zároveň existují cviky, které byste neměla...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka