facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 26.11.2020 a svátek slaví Xenie

Kegelovy cviky


Ilustrační fotografie


Svaly pánevního dna jsou pro ženu velice důležité, avšak v rámci cvičení jsou často opomíjené. Jestliže jsou tyto svaly náležitě zpevňované a procvičované, pomáhají předcházet nepříjemné inkontinenci. Dále jsou účinnými pomocníky při porodu a následně se podílejí na tom, aby se žena mohla dostat po porodu opět do kondice.

Svaly pánevního dna jsou nejen přehlížené, ale v průběhu života jsou poměrně namáhané, a to právě zejména v těhotenství a následně samotným porodem. Proto je důležité tyto svaly aktivně zapojovat a vědomě je procvičovat. Jejich posílení má mimo jiné pozitivní vliv i na sexuální život.

K procvičování svalů pánevního dna existuje celá řada cviků. Mezi ty nejznámější patří tzv. Kegelovy cviky. Arnold Kegel byl americký gynekolog, který začal toto cvičení doporučovat svým pacientkám, a to zejména při potížích s inkontinencí. Mnohé ženy ani o existenci svalů pánevního dna neví. Zpočátku je proto zejména důležité naučit se tyto svaly vnímat. Poměrně snadné, kdy si lze tyto svaly uvědomit je v případě přerušovaného močení. K tomu je totiž nutné tyto svaly zapojit.

Součástí správného procvičování svalů pánevního dna je i nutnost náležitého dýchání. Většina žen totiž dýchá pouze tzv. povrchově, tzn. pouze do plic. Mnohem příznivější je však dýchání do břicha. Tento způsob hlubokého dýchání totiž posiluje břišní svaly. Tento způsob dýchání je ideální nacvičit vleže s pokrčenýma nohama. Ruce si položíme na břicho a s každým nádechem se snažíme nadechnout tak, aby se břicho pod rukama zvedlo vzhůru. Výdech by pak měl být pomalý nádech provedený ústy, při kterém břicho pod rukama opět klesne.  

Pro samotné posílení svalů pánevního dna můžeme zůstat ležet s tím, že se snažíme jakoby vtahovat pochvu a konečník dovnitř.  Přitom je dobré vydržet ve stahu po několik sekund. Jakmile si cvičení osvojíme vleže, je možné jej provádět i ve stoje nebo vsedě. Cvičení je pak vhodné opakovat během celého dne.





Oblíbené jarní aktivity pro budoucí maminky Oblíbené jarní aktivity pro budoucí maminky

Jaro se pomalu přiblížilo a láká vyrazit ven na čerstvý vzduch. Každá maminka by se měla v těhotenství hýbat. Pohyb zabrání nabrání kilogramů navíc, udrží vás v dobré fyzické...

Výživa a pitný režim při sportu Výživa a pitný režim při sportu

Každá maminka sportovkyně jistě ví, jak je výživa spolu s pitným režimem důležitá. Na vyvážený jídelníček a dostatečnou hydrataci je nutné dbát po celý rok. A když jste těhotná, platí...

Objevte cvičení pilates Objevte cvičení pilates

Pilates je cvičení, se kterým můžete zpevnit postavu, dopřát svalům perfektní protažení a také se naučit správně dýchat. Můžete ho doma cvičit sama nebo se rozhodnout pro návštěvu skupinové lekce, což je především ze začátku...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka