facebook
Dobrý podvečer, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Utrogestan


Ilustrační fotografie


Utrogestan je přípravek obsahující progesteron, což je ženský pohlavní hormon, který se podílí na přípravě těhotenství a jeho udržení. Hormon v tomto léčivu je shodný s působkem normálně uvolňovaným vaječníky. Používá se při léčbě poruch menstruačního cyklu, některých chorob prsu dospělých žen a také při snaze zabránit opakovaným potratům, pokud je nefunkční žluté tělísko. Luteální insuficience znemožňuje dostatečnou přestavbu děložní sliznice pro těhotenství a oplodněné vajíčko se tak nemůže uhnízdit či později udržet. Nedostatečná funkce žlutého tělíska je příčinou přibližně u 10-15% žen, jež nemohou otěhotnět, a až u 55% žen, které opakovaně potrácí.

Utrogestan se podává u žen k podpoře časných fází těhotenství, pouze během prvního trimestru, tedy do 12. týdne těhotenství. Při delším podáváním vyvstává riziko poškození jater včetně rozvoje cholestatického těhotenského ikteru. Neslouží k léčbě hrozícího předčasného porodu a bohužel nijak nezabraňuje zamlknutí těhotenství. Ženám, které netrpí luteální insuficiencí nemůže Utrogestan pomoci, protože neovlivní zbývající příčiny spontánních potratů, jako jsou genetické komplikace, infekční onemocnění a mechanické poruchy. V tomto případě bude mít pouze účinek ve smyslu možného opožděného vyloučení zárodku.

Možným vedlejším účinkem Utrogestanu je především pocit ospalosti, proto se často užívá na noc. Během léčby je vhodné vyhýbat se řízení auta, práce ve výškách a zvýšené fyzické aktivity kvůli riziku závratí a nevolností. Během těhotenství se přípravek užívá výhradně vaginálně, ve formě globulí. Pro léčbu menstruačních poruch jsou k dispozici také klasické tabletky.

Dalšími případy, kdy vám váš lékař může tento přípravek předepsat, jsou menstruační poruchy vyvolané nedostatkem progesteronu (např. příliš krátký cyklus), menstruační bolesti, premenstruační syndrom, premenopauzální poruchy, bolesti prsou (tzv. mastodynie), nezánětlivá onemocnění prsu (tzv. mastopatie) či děložní krvácení (např. kvůli fibromům).

Druhé dítě – kdy je ten správný čas? Druhé dítě – kdy je ten správný čas?

Často se stává, že jen maminka porodí jedno miminko, už by měla nejradši další. Nastává však otázka, kdy je ten správný čas a ideální věkový rozdíl mezi sourozenci. Každý odborník na to má jiný názor, ale většina se shoduje...

Použití akupunktury při neplodnosti Použití akupunktury při neplodnosti

Neplodnost je v dnešní době velice častou překážkou na cestě k založení rodiny. Příčin neplodnosti může být celá řada a mohou být jak na straně ženy, tak i muže. S ohledem na to není možné stanovit jeden jediný a jednoznačný...

Když dítě porodí jiná žena Když dítě porodí jiná žena

Někdy není jiná možnost, než podstoupit náhradní mateřství. Pátráte po vhodných ženách na odnošení Vašeho dítěte a když ji najdete, čekáte a těšíte se celých devět měsíců. Jen s tím rozdílem, že Vaše miminko porodí jiná žena.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka