facebook
Příjemnou noc, je pondělí 7.7.2025 a svátek slaví Bohuslava

Utrogestan


Ilustrační fotografie


Utrogestan je přípravek obsahující progesteron, což je ženský pohlavní hormon, který se podílí na přípravě těhotenství a jeho udržení. Hormon v tomto léčivu je shodný s působkem normálně uvolňovaným vaječníky. Používá se při léčbě poruch menstruačního cyklu, některých chorob prsu dospělých žen a také při snaze zabránit opakovaným potratům, pokud je nefunkční žluté tělísko. Luteální insuficience znemožňuje dostatečnou přestavbu děložní sliznice pro těhotenství a oplodněné vajíčko se tak nemůže uhnízdit či později udržet. Nedostatečná funkce žlutého tělíska je příčinou přibližně u 10-15% žen, jež nemohou otěhotnět, a až u 55% žen, které opakovaně potrácí.

Utrogestan se podává u žen k podpoře časných fází těhotenství, pouze během prvního trimestru, tedy do 12. týdne těhotenství. Při delším podáváním vyvstává riziko poškození jater včetně rozvoje cholestatického těhotenského ikteru. Neslouží k léčbě hrozícího předčasného porodu a bohužel nijak nezabraňuje zamlknutí těhotenství. Ženám, které netrpí luteální insuficiencí nemůže Utrogestan pomoci, protože neovlivní zbývající příčiny spontánních potratů, jako jsou genetické komplikace, infekční onemocnění a mechanické poruchy. V tomto případě bude mít pouze účinek ve smyslu možného opožděného vyloučení zárodku.

Možným vedlejším účinkem Utrogestanu je především pocit ospalosti, proto se často užívá na noc. Během léčby je vhodné vyhýbat se řízení auta, práce ve výškách a zvýšené fyzické aktivity kvůli riziku závratí a nevolností. Během těhotenství se přípravek užívá výhradně vaginálně, ve formě globulí. Pro léčbu menstruačních poruch jsou k dispozici také klasické tabletky.

Dalšími případy, kdy vám váš lékař může tento přípravek předepsat, jsou menstruační poruchy vyvolané nedostatkem progesteronu (např. příliš krátký cyklus), menstruační bolesti, premenstruační syndrom, premenopauzální poruchy, bolesti prsou (tzv. mastodynie), nezánětlivá onemocnění prsu (tzv. mastopatie) či děložní krvácení (např. kvůli fibromům).





Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění

Když se žena snaží otěhotnět, je dobrý fyzický stav obou partnerů velmi důležitý. Pokud se ale páru dlouho nedaří zplodit potomka, navštěvují lékaře, zkouší všechny možné „zaručené“ metody a výsledkem často bývá vyčerpání a stres.

Co čeká muže při umělém oplodnění Co čeká muže při umělém oplodnění

Ženy jsou zpravidla velmi dobře informovány od svého gynekologa, co je čeká v případě, že nastalou nemožnost otěhotnět budou řešit cestou umělého oplodnění. Tento proces však nepodstupují samy, ale zapojen je i jejich partner.

Chci dvojčátka - můžu to nějak ovlivnit? Chci dvojčátka - můžu to nějak ovlivnit?

Mnoho maminek, které touží po dvojčátkách, si jistě klade jednu a tu samou otázku: „Mohu nějak ovlivnit, abych měla dvojčata?“. Zatímco jedny rodiče představa dvojčat děsí, jelikož si představí dvojnásobek péče, práce a peněz.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka