facebook
Dobré ráno, je úterý 22.10.2019 a svátek slaví Sabina

Ochranný mázek a chloupky miminka


Ilustrační fotografie


Kůže miminka je velice citlivá. V bříšku bylo miminko chráněno tzv. mázkem a drobnými, chmýřitými chloupky (lanugo). Plodová voda totiž nejen vytvářela ideální prostředí pro vývoj plodu, ale obsahovala i různé látky, které by pokožku miminka mohly dráždit. Proto bylo jeho tělíčko pokryto tímto mázkem a chloupky.

Novorozenec již mázek ani ochranné chloupky nepotřebuje, proto se rodí pouze s jejich částečkami na pokožce. Ty je vhodné pouze lehce a šetrně setřít z pokožky. Není dobré provádět v prvních dnech po narození větší nebo časté omývání pokožky. Mázek se postupně z kůže odstraní sám. Pouze v některých případech je potřeba mázek vyčesávat z vlásků, aby zde nezaschl. To už by jeho odstranění bylo náročnější.

Jestliže se však miminko narodí předčasně, nemusí mít pokožku pokrytou mázkem vůbec nebo jen v malém množství. Mázek se totiž ještě zcela nevytvořil. Naopak ochranné ochlupení může být poměrně znatelné, ale postupem času a zrání miminka zmizí. Někdy přetrvává mylná domněnka, že vlásky miminka jsou právě pozůstatky lanuga, ale není tomu tak. První vlásky miminka jsou velice jemné s malým obsahem pigmentu a neobsahují dřeň jako vlasy u dospělého člověka. Tyto první jemné vlásky jsou nahrazeny dětskými vlasy v období druhého a třetího roku.

Po narození miminka si rodiče, zejména pak u prvého dítěte, lámou hlavu nad tím, jakým způsobem pečovat o pokožku svého miminka. Kůže miminka je velice citlivá a křehká. Na rozdíl od pokožky dospělého člověka, propouští i více látek. Proto je důležité přistupovat k ní velice šetrně a zbytečně ji nezatěžovat. Dříve bylo doporučováno a bylo i zvykem, že se miminka koupala každý den. Jediným pozitivem tohoto postupu je zavedení dalšího rituálu do denního režimu miminka. Pro samotnou pokožku to však představuje spíše zátěž. Z toho důvodu se již upouští od každodenního omývání. Zcela postačuje, pokud „mycí“ rituál zařadíme třikrát až čtyřikrát týdně. Do samotné koupele není ani potřeba cokoli přidávat. K omytí dětské pokožky postačí samotná voda.

Imunitní systém nejmenších dětí

Snad každý uvnitř tušíme, že dítě není jen zmenšeninou dospělého a že v jeho těle se všechno děje tak nějak minimálně trochu jinak. Zvláště u novorozenců a kojenců se intenzivně...

Jak na péči o dětskou pleť Jak na péči o dětskou pleť

Dětská pleť je mnohem citlivější než pleť dospělého člověka, proto je nanejvýš důležité věnovat pozornost výběru vhodné dětské kosmetiky a předejít tak pozdějším problémům, které by dítě mohly trápit.

Aby se miminku dobře spalo: 6 osvědčených rad Aby se miminku dobře spalo: 6 osvědčených rad

Po klidně spícím miminku touží každý vyčerpaný rodič. Jak to zařídit, aby se vašemu uzlíčku štěstí dobře spinkalo? Poradíme vám.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka