facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 28.5.2020 a svátek slaví Maxim

Ochranný mázek a chloupky miminka


Ilustrační fotografie


Kůže miminka je velice citlivá. V bříšku bylo miminko chráněno tzv. mázkem a drobnými, chmýřitými chloupky (lanugo). Plodová voda totiž nejen vytvářela ideální prostředí pro vývoj plodu, ale obsahovala i různé látky, které by pokožku miminka mohly dráždit. Proto bylo jeho tělíčko pokryto tímto mázkem a chloupky.

Novorozenec již mázek ani ochranné chloupky nepotřebuje, proto se rodí pouze s jejich částečkami na pokožce. Ty je vhodné pouze lehce a šetrně setřít z pokožky. Není dobré provádět v prvních dnech po narození větší nebo časté omývání pokožky. Mázek se postupně z kůže odstraní sám. Pouze v některých případech je potřeba mázek vyčesávat z vlásků, aby zde nezaschl. To už by jeho odstranění bylo náročnější.

Jestliže se však miminko narodí předčasně, nemusí mít pokožku pokrytou mázkem vůbec nebo jen v malém množství. Mázek se totiž ještě zcela nevytvořil. Naopak ochranné ochlupení může být poměrně znatelné, ale postupem času a zrání miminka zmizí. Někdy přetrvává mylná domněnka, že vlásky miminka jsou právě pozůstatky lanuga, ale není tomu tak. První vlásky miminka jsou velice jemné s malým obsahem pigmentu a neobsahují dřeň jako vlasy u dospělého člověka. Tyto první jemné vlásky jsou nahrazeny dětskými vlasy v období druhého a třetího roku.

Po narození miminka si rodiče, zejména pak u prvého dítěte, lámou hlavu nad tím, jakým způsobem pečovat o pokožku svého miminka. Kůže miminka je velice citlivá a křehká. Na rozdíl od pokožky dospělého člověka, propouští i více látek. Proto je důležité přistupovat k ní velice šetrně a zbytečně ji nezatěžovat. Dříve bylo doporučováno a bylo i zvykem, že se miminka koupala každý den. Jediným pozitivem tohoto postupu je zavedení dalšího rituálu do denního režimu miminka. Pro samotnou pokožku to však představuje spíše zátěž. Z toho důvodu se již upouští od každodenního omývání. Zcela postačuje, pokud „mycí“ rituál zařadíme třikrát až čtyřikrát týdně. Do samotné koupele není ani potřeba cokoli přidávat. K omytí dětské pokožky postačí samotná voda.

Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem

Lidé a zvířata, hlavně ta domácí jako je pes a kočka již neodmyslitelně patří k sobě. Naše domácí mazlíčky rozmazlujeme a děláme pro ně téměř první a poslední. Pokud si pořídíme zvíře již s odrostlejším dítětem, většinou nebývá problém.

Péče o vlasy miminka Péče o vlasy miminka

Miminka se již rodí s vlásky. Některá jich mají více a jiná méně. Po narození bývají ve vlasech miminek zbytky plodové vody a mázku. Hlavičku je možné po narození lehce otřít. V žádném...

Prořezávání zoubků Prořezávání zoubků

Prořezávání zoubků provází růst každého děťátka. Většinou jsou děti v tomto období podrážděné a neklidné. Setkávají se totiž s bolestí a neumějí se s ní vyrovnat. Proto častěji než obvykle...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka