facebook
Dobré ráno, je úterý 22.10.2019 a svátek slaví Sabina

Zlozvyky při kojení


Ilustrační fotografie


Kojení je nepostradatelným prvkem ve vývoji miminka. Zajišťuje mu nejen dostatečnou a vyváženou výživu, ale napomáhá i jeho psychickému vývoji. Kojení má za následek vytvoření intenzivního vztahu mezi matkou a miminkem. Má blahodárné účinky i pro samotnou maminku, která se tak lépe hojí po porodu a dostane se rychleji do psychické i fyzické kondice.

Kojení však neprobíhá vždy ideálně a může být ztěžováno některými zlozvyky. Mezi ně může patřit situace, kdy si miminko navykne usínat výlučně při kojení a jiným způsobem prostě neusne. To může velice zatěžovat zejména maminku, která se tak prakticky nemůže od miminka hnout, protože bez ní neusne a stále jen pláče. Tento zlozvyk je dobré podchytit už v počátku a snažit se miminku navodit jiný rituál pro usnutí než v podobě kojení. Může jím být například zpívání ukolébavky nebo vyprávění příběhu či pohádky. Takový druh uspávání je snadno zastupitelný a zvládne jej i tatínek, když zrovna není maminka k dispozici, nebo si prostě potřebuje odpočinout.

Zlozvykem kojenců během kojení může být i kousání bradavek. To se vyskytuje zejména v případě, kdy se již u kojenců začnou objevovat první zoubky. Je to pro ně něco nového, a proto se učí poznávat, k čemu jsou vlastně zoubky určené. Jestliže však začnou kousat do bradavky během kojení, je to pro maminku velice nepříjemné a může jí to přivodit i bolestivé poranění, které ztíží další kojení. Tento zlozvyk je opravdu nutné ihned zarazit, jinak si dítě bude myslet, že je to normální. Proto je důležité prs odtáhnout a zdůraznit miminku, že se to nedělá. Po chvilce lze opět přiložit, a jestliže se bude kousání opakovat, je nutné opět miminko odtáhnout, aby pochopilo, že to nemá dělat.

Problém při kojení může nastat, jestliže najednou přestane mléko miminku stačit, protože ho je nedostatek. Miminko je v takovém případě nervózní, od prsu se odtahuje předčasně, protože už nesaje žádné mléko a následně začne brzy plakat. Nejprve je vhodné snažit se stimulovat větší laktaci pomocí nejrůznějších technik včetně dostatečného pitného režimu. Velice nápomocné je i časté přikládání miminka k prsu, které má vliv na produkci mléka. Pomoci může i častá tělesná blízkost miminka s matkou, a to nejlépe na holou kůži.

Odstříkávání mléka

Odstříkávání neboli odsávání mléka řeší mnoho maminek. Ostříkávání je užitečné především v době, kdy se musí maminka od svého novorozence oddělit - například tedy v naléhavé nepřítomnosti nebo při hospitalizaci.

Kojení Kojení

Kojení je nedílnou součástí každého mateřství. Odborně si pod kojením můžeme představit krmení novorozence mlékem z mléčné žlázy. Kojení probíhá nejen u dětí, ale také u dalších savců. Je možné, protože novorozenci mají takzvaný sací reflex.

Retence prsu při kojení Retence prsu při kojení

Každá maminka si přeje, aby mohla své miminko kojit co možná nejdéle. Mateřské mléko je pro miminko tou nejpřirozenější stravou. Zajišťuje kompletní výživu a má na rozdíl od umělé výživy velmi...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka