facebook
Dobré dopoledne, je sobota 2.12.2023 a svátek slaví Blanka

Bolestivá ovulace


Ilustrační fotografie


Bolestivá ovulace je často diskutovaným tématem a představuje tak problém pro mnoho žen. Tato nepříjemná bolest se objevuje zhruba od 12. do 16. dne menstruačního cyklu, tedy přímo když je tělo ve fázi ovulace. Co při ovulaci bolest způsobuje? Jak se bolesti zbavit a existuje nějaká prevence, která vám na ni pomůže vyzrát?

 

Jak dochází k bolestivé ovulaci

Bolestivá ovulace je způsobena prasknutím folikulu, ve kterém se vajíčko vyvíjí. Folikul neboli také obal vajíčka praská proto, aby mohlo dojít k sestoupení vajíčka do vejcovodu a jeho následnému oplodnění. Kromě onoho prasknutí může bolestivě působí také produkce hormonu prostaglandinu, který se stará o dozrávání vajíčka. Hormon může však způsobovat napínání vaziva ve vejcovodech a rovněž působit bolest. Ta se nejčastěji projeví v podbřišku, kde jsou právě vejcovody uloženy.

 

Doba trvání bolesti

Pokud jste zaznamenali bolest při ovulaci, rozhodně není nutné nějak „plašit“. Bolest je krátkodobá, trvá obvykle jeden až tři dny. Může se projevovat mírným tlakem, křečemi i ostrým pícháním. Jestliže bude neúnosná, můžete vyzkoušet některé volně prodejné léky na bolest. Dobře působí také bylinky - tinktury, bylinné čaje nebo různé teplé obklady či koupele. Že se jedná o bolest způsobenou ovulací může dosvědčit například mírný výtok nebo špinění.

 

Ovulační bolesti je možné eliminovat jen za použití hormonální antikoncepce, díky které k ovulaci nedochází. V případě dlouhotrvajících bolestí určitě navštivte gynekologa a poraďte se s ním o vhodném řešení. Takové bolesti mnohdy mohou signalizovat vážnější zdravotní problém než pouhou ovulaci.





Jak to říct partnerovi Chci miminko. Jak to říct partnerovi?

Snad každá žena touží po miminku. Před jeho plánovaným pořízením je však nutné, aby do sebe zapadly spousty aspektů v jejím životě. Je potřeba vystudovat, sehnat si dobrou práci, zajistit bydlení a najít ideálního partnera. Důležitá je i...

Náhradní mateřství Náhradní mateřství

Náhradní mateřství již poměrně běžně ve světě funguje a spočívá v tom, že žena odnosí plod biologických rodičů. Je to jedno z řešení, jakým založit rodinu zejména v případě, kdy samotná biologická matka nemůže dítě z jakýchkoli důvodů odnosit.

Maminkou v pozdějším věku Maminkou v pozdějším věku

V dnešní době je celkem běžné, že ženy rodí až po třicítce. Před dvaceti lety by toto bylo velkou raritou, dnes už ale ženy dávají nejdříve přednost vybudování kariéry a zajištění budoucnosti a poté se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka