facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Cvičení s malými dětmi


Ilustrační fotografie


Máte malého prcka a říkáte si, že už by bylo na čase zajít si s ním někam zacvičit? Dnes je všude spousta možností a nabídek, ale stále tápete, jaký typ cvičení je vlastně pro Vaše dítě skutečně vhodný. Co Vám napomůže se správně rozhodnout?

Cvičení podle věku dítěte

Kojenci

V tomto věku je velmi důležitá opatrnost. Kojenci mají velmi křehké tělo a jakýkoliv nesprávný pohyb by jim mohl ublížit. V tomto období je nejdůležitější kontakt s matkou a otcem. Ti se postupně učí, jak manipulovat s dítětem pro jeho správný psychomotorický vývoj.  Poté by se děti měly postupně podněcovat k lezení, válení sudů, k jemné motorice, atd. Do cvičení by se měly také zahrnout různé balanční pomůcky, které zlepšují rovnováhu a svalovou souhru (overbally, válce). V tomto věku je žádoucí seznámit dítě také s barvami, různými tvary, tělesy, apod. Vše by mělo probíhat hravou formou a intenzita cvičení by se měla přizpůsobit kojenci.

Batolata

V batolecím věku s dětmi stále cvičí rodiče, po určité době by děti měly být schopné zvládnout cviky samy. Další ideální pomůckou je také překážková dráha - různé tunely, šikmé plochy, které děti rády zdolávají a rozvíjejí své získané dovednosti. Cvičení by také mělo být doprovázeno písničkami a říkankami, aby se děti naučily vnímat rytmus a aby procvičily paměť.

Předškolní věk

V tomto období se dítě začíná zaměřovat na určitou pohybovou zájmovou činnost, ale stále je nutné sledovat, zda nezatěžuje jen určitou svalovou skupinu. Zaměřit se můžeme například na gymnastiku, aerobic pro děti, opičí dráhu, správné držení a protahování těla. Stále by však měl být pohyb pro dítě především hrou.

Pokud si chcete být naprosto jisti, že s dítětem cvičíte správně, můžete navštívit centra pro cvičení s dětmi a rodiči, které se nacházejí po celé republice a které zároveň nabízejí kvalitní a profesionální služby. Ty byste měli mít možnost „proklepnout“ návštěvou zkušební hodiny.

Cvičení s miminky Cvičení s miminky

Tvrzení, že pohyb je nezbytnou složkou lidského života, je známá věc. Když se však narodí miminko, musíme přemýšlet, jaký druh pohybu je pro něj a pro novopečenou maminku nejvhodnější. Správné cvičení je důležité nejen pro...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka