facebook
Dobré odpoledne, je neděle 24.3.2019 a svátek slaví Gabriel

Vaginální mykóza je nepříjemnou komplikací


Ilustrační fotografie


Vaginální mykóza je intimní a velmi nepříjemný problém, který trápí ženy nejen v období těhotenství. V této době je ale tělo přece jen náchylnější k hormonálním výkyvům a tedy i pravděpodobnost, že se nějaká mykóza dostaví, je teď mnohem vyšší než dříve. V tomto článku vám poradíme, jak na mykózu vyzrát - jak ji léčit a také jaké jsou možnosti její prevence, abyste jí mohla dát už jednou provždy sbohem.


Jak poznat, že vás trápí vaginální mykóza?

Příznaků vaginální mykózy je mnoho. Mezi ty nejčastější patří svědění uvnitř a vně rodidel, výtok řidší či bílé a tvarohovité konzistence, dále pak otok a prokrvení zevních rodidel, pálení při močení nebo bolest při pohlavním styku. Nemocná žena také často pociťuje tlak a bolesti v podbřišku, které ji mohou trápit i celý den. I pokud vás mykóza svědí, rozhodně byste si neměla postižená místa nijak třít, pak totiž hrozí ještě větší rozšíření nákazy.


V těhotenství vaginální mykóza může vznikat z důvodu hormonálních výkyvů, ale také kvůli špatné hygieně, při užívání antibiotik nebo nevyváženým stravováním. Těhotné ženy mají často chuť na sladké a proto konzumují i více cukru. Navíc se jim zvyšuje hladina estrogenu, což rovněž podporuje bakteriální bujení. Sliznice vagíny se v průběhu těhotenství stává citlivější k mykotickým infekcím.


Pomůže návštěva lékaře

Asi nejlepší prevencí je dodržování hygieny, nošení vzdušného oblečení, používání sprchových gelů určených výhradně pro péči o intimní partie, užívání probiotických doplňků, omezení sladkostí a dalších potravin s vysokým obsahem cukru.


Když už vás mykóza trápí, doporučujeme zajít k lékaři. Ten vám může naordinovat čípky, které se vloží do pochvy a bakterie hubí. Tyto čípky vám ale doporučí jen tehdy, jsou-li vhodné i v těhotenství. Proto je určitě neužívejte bez jeho doporučení. Po nich by ale mělo následovat doplnění také laktobacilů a dalších příznivých bakterií, které navrátí vaši pochvu do původní rovnováhy.


Léčba vaginální mykózy, obzvlášť v těhotenství, může být běh na dlouhou trať. I pokud léčba tedy hned napoprvé nefunguje tak, jak jste očekávala, ještě nic rozhodně nevzdávejte.

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Štítná žláza a těhotenství Štítná žláza a těhotenství

Porucha funkce štítné žlázy je v poslední době často spojována spíše s estetickým problémem -  nemožností zhubnout nebo naopak přibrat. Netýká se však pouze otázky váhy – je také důvodem...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka