facebook
Dobré odpoledne, je pátek 21.2.2020 a svátek slaví Petr

Vaginální mykóza je nepříjemnou komplikací


Ilustrační fotografie


Vaginální mykóza je intimní a velmi nepříjemný problém, který trápí ženy nejen v období těhotenství. V této době je ale tělo přece jen náchylnější k hormonálním výkyvům a tedy i pravděpodobnost, že se nějaká mykóza dostaví, je teď mnohem vyšší než dříve. V tomto článku vám poradíme, jak na mykózu vyzrát - jak ji léčit a také jaké jsou možnosti její prevence, abyste jí mohla dát už jednou provždy sbohem.


Jak poznat, že vás trápí vaginální mykóza?

Příznaků vaginální mykózy je mnoho. Mezi ty nejčastější patří svědění uvnitř a vně rodidel, výtok řidší či bílé a tvarohovité konzistence, dále pak otok a prokrvení zevních rodidel, pálení při močení nebo bolest při pohlavním styku. Nemocná žena také často pociťuje tlak a bolesti v podbřišku, které ji mohou trápit i celý den. I pokud vás mykóza svědí, rozhodně byste si neměla postižená místa nijak třít, pak totiž hrozí ještě větší rozšíření nákazy.


V těhotenství vaginální mykóza může vznikat z důvodu hormonálních výkyvů, ale také kvůli špatné hygieně, při užívání antibiotik nebo nevyváženým stravováním. Těhotné ženy mají často chuť na sladké a proto konzumují i více cukru. Navíc se jim zvyšuje hladina estrogenu, což rovněž podporuje bakteriální bujení. Sliznice vagíny se v průběhu těhotenství stává citlivější k mykotickým infekcím.


Pomůže návštěva lékaře

Asi nejlepší prevencí je dodržování hygieny, nošení vzdušného oblečení, používání sprchových gelů určených výhradně pro péči o intimní partie, užívání probiotických doplňků, omezení sladkostí a dalších potravin s vysokým obsahem cukru.


Když už vás mykóza trápí, doporučujeme zajít k lékaři. Ten vám může naordinovat čípky, které se vloží do pochvy a bakterie hubí. Tyto čípky vám ale doporučí jen tehdy, jsou-li vhodné i v těhotenství. Proto je určitě neužívejte bez jeho doporučení. Po nich by ale mělo následovat doplnění také laktobacilů a dalších příznivých bakterií, které navrátí vaši pochvu do původní rovnováhy.


Léčba vaginální mykózy, obzvlášť v těhotenství, může být běh na dlouhou trať. I pokud léčba tedy hned napoprvé nefunguje tak, jak jste očekávala, ještě nic rozhodně nevzdávejte.

Hnědý výtok, špinění v těhotenství Hnědý výtok, špinění v těhotenství

Hnědý výtok je způsoben drobným krvácením smíšeným s hlenem. Projevuje se často nenápadně objevením známek nečistot na spodním prádle. Může mít mnoho příčin, proto je dobré hned na úvod říct, že při jakýchkoliv obavách je vždy lepší ...

Bazální tělesná teplota Bazální tělesná teplota

Bazální teplota je nejnižší teplotou, které lidské tělo za normálních fyziologických podmínek, tedy v období největšího tělesného klidu, kdy se na ní nepodílí metabolická aktivita těla (není zvyšována aktivitou svalů ani trávením potravy).

Bolesti zad v těhotenství Bolesti zad v těhotenství

Bolesti zad trápí většinu nastávajících maminek. V těhotenství vzniká větší zátěž na orgány, které musí zajistit vše potřebné jak pro matku, tak pro dítě a zároveň se postupně mění těžiště těla...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka