facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 18.7.2019 a svátek slaví Drahomíra

Vaginální mykóza je nepříjemnou komplikací


Ilustrační fotografie


Vaginální mykóza je intimní a velmi nepříjemný problém, který trápí ženy nejen v období těhotenství. V této době je ale tělo přece jen náchylnější k hormonálním výkyvům a tedy i pravděpodobnost, že se nějaká mykóza dostaví, je teď mnohem vyšší než dříve. V tomto článku vám poradíme, jak na mykózu vyzrát - jak ji léčit a také jaké jsou možnosti její prevence, abyste jí mohla dát už jednou provždy sbohem.


Jak poznat, že vás trápí vaginální mykóza?

Příznaků vaginální mykózy je mnoho. Mezi ty nejčastější patří svědění uvnitř a vně rodidel, výtok řidší či bílé a tvarohovité konzistence, dále pak otok a prokrvení zevních rodidel, pálení při močení nebo bolest při pohlavním styku. Nemocná žena také často pociťuje tlak a bolesti v podbřišku, které ji mohou trápit i celý den. I pokud vás mykóza svědí, rozhodně byste si neměla postižená místa nijak třít, pak totiž hrozí ještě větší rozšíření nákazy.


V těhotenství vaginální mykóza může vznikat z důvodu hormonálních výkyvů, ale také kvůli špatné hygieně, při užívání antibiotik nebo nevyváženým stravováním. Těhotné ženy mají často chuť na sladké a proto konzumují i více cukru. Navíc se jim zvyšuje hladina estrogenu, což rovněž podporuje bakteriální bujení. Sliznice vagíny se v průběhu těhotenství stává citlivější k mykotickým infekcím.


Pomůže návštěva lékaře

Asi nejlepší prevencí je dodržování hygieny, nošení vzdušného oblečení, používání sprchových gelů určených výhradně pro péči o intimní partie, užívání probiotických doplňků, omezení sladkostí a dalších potravin s vysokým obsahem cukru.


Když už vás mykóza trápí, doporučujeme zajít k lékaři. Ten vám může naordinovat čípky, které se vloží do pochvy a bakterie hubí. Tyto čípky vám ale doporučí jen tehdy, jsou-li vhodné i v těhotenství. Proto je určitě neužívejte bez jeho doporučení. Po nich by ale mělo následovat doplnění také laktobacilů a dalších příznivých bakterií, které navrátí vaši pochvu do původní rovnováhy.


Léčba vaginální mykózy, obzvlášť v těhotenství, může být běh na dlouhou trať. I pokud léčba tedy hned napoprvé nefunguje tak, jak jste očekávala, ještě nic rozhodně nevzdávejte.

Zánět vaječníků Zánět vaječníků

Zánět vaječníků se týká žen v každém věku a vyskytuje se také v těhotenství. Je tedy dobré vědět, jak takový zánět poznat a co při něm dělat. Zánět vaječníků a vejcovodů se odborně označuje jako adnexitis.

Obtíže v průběhu třetího trimestru Obtíže v průběhu třetího trimestru

V tomto článku si poukážeme na některé zdravotní obtíže, se kterými se může žena setkat v průběhu třetího trimestru. Toto období představuje poslední tři měsíce těhotenství, které jsou již pro budoucí maminku...

Kapavka Kapavka

Kapavku snad není potřeba představovat, naštěstí už děti na školách jsou alespoň obecně seznamovány s problematikou pohlavně přenosných chorob. Pozitivní přínos se této osvětě nedá upřít, každá mince má ovšem...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka