facebook
Dobrý večer, je sobota 23.6.2018 a svátek slaví Zdeňka

Tvrdnutí břicha v těhotenství


Ilustrační fotografie


Těhotenství může být provázeno celou řadou menších či větších nepříjemností. Mnohé z nich jsou zanedbatelné a mnohdy i přehlédnutelné. Některé však mohou nastávající maminku vylekat, a takové stavy by pak měla konzultovat se svým lékařem. Mezi nepříjemné doprovodné jevy, se kterými se může budoucí maminka setkat, je tvrdnutí bříška. Někdy se však objeví jen v mírné formě a maminka tak o tom ani nemusí vědět.


K prvnímu tvrdnutí během těhotenství může dojít zhruba v jeho polovině. Většinou to ženy popisují zvýšeným tlakem v oblasti podbřišku prostupujícím do celého břicha. Nastávající maminky často uvádějí, že mají pocit výrazného sevření břicha ze všech stran. Tvrdnutí lze rozeznat i pohmatem, kdy lze cítit, že bříško je skutečně tvrdší než obvykle. Ke zmírnění takového stavu by se měla maminka pokusit se uvolnit a snažit se napětí prodýchat. Po chvíli by tento stav měl sám přejít. V opačném případě, nebo jestliže by se stav zhoršoval a způsoboval by velkou bolest, je potřeba vyhledat lékaře.


Příčiny tvrdnutí břicha v těhotenství mohou spočívat i v tom, že se maminka příliš přetěžuje, je vystavena stresu nebo větší fyzické námaze. Proto by to pro ni měl být signál k tomu, aby již tolik nepřepínala svoje síly a více odpočívala.  V průběhu devátého měsíce může být tvrdnutí břicha častější a je to způsobeno tím, že se děloha postupně začíná připravovat na porod.


Jestliže je tvrdnutí břicha výraznější, doporučuje se většinou užívání hořčíku, a to samozřejmě po konzultaci se svým lékařem. Mnohé ženy si při tvrdnutí břicha snaží pomoci masírováním, ale tím jev mohou naopak ještě zhoršit, proto by se tomu měly raději vyhnout. Stejně tak není vhodná teplá sprcha, při které mohou vzniklé obtíže také zesílit.


Tvrdnutí břicha většinou nemusí nastávající maminku nijak děsit. Mnohdy je to pouze důsledek zvětšené a napínající se dělohy a takový stav po krátké době odezní. Na druhé straně by se nemělo tvrdnutí podceňovat, jestliže je jeho intenzita velká a často se opakuje.Bolesti nohou v těhotenství Bolesti nohou v těhotenství

Mnoho maminek v těhotenství trápí bolest nohou a s ní spojená celková únava. Do spodních končetin se navíc mohou dostavovat i nepříjemné křeče a objevovat se limitující otoky. Takové těhotenství...

Křečové žíly v období těhotenství Křečové žíly v období těhotenství

Křečové žíly, neboli varixy, jsou zdravotním problémem, který se objevuje u spousty z nás. Již dávno neplatí, že se týkají jen starších ročníků. Trápí jak ženy ve zralém věku, tak ty dospívající. Tomuto problému se dá částečně předejít a ...

Celulitida v období těhotenství Celulitida v období těhotenství

Celulitida na těle trápí drtivou většinu žen, nezáleže na typu postavy a váhy. Jelikož se jedná o viditelný kosmetický problém, snažíme se ho co nejrychleji odstranit, nebo ho alespoň ukrývat pod dlouhými kalhotami.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka