facebook
Dobré ráno, je neděle 21.10.2018 a svátek slaví Brigita

Tvrdnutí břicha v těhotenství


Ilustrační fotografie


Těhotenství může být provázeno celou řadou menších či větších nepříjemností. Mnohé z nich jsou zanedbatelné a mnohdy i přehlédnutelné. Některé však mohou nastávající maminku vylekat, a takové stavy by pak měla konzultovat se svým lékařem. Mezi nepříjemné doprovodné jevy, se kterými se může budoucí maminka setkat, je tvrdnutí bříška. Někdy se však objeví jen v mírné formě a maminka tak o tom ani nemusí vědět.


K prvnímu tvrdnutí během těhotenství může dojít zhruba v jeho polovině. Většinou to ženy popisují zvýšeným tlakem v oblasti podbřišku prostupujícím do celého břicha. Nastávající maminky často uvádějí, že mají pocit výrazného sevření břicha ze všech stran. Tvrdnutí lze rozeznat i pohmatem, kdy lze cítit, že bříško je skutečně tvrdší než obvykle. Ke zmírnění takového stavu by se měla maminka pokusit se uvolnit a snažit se napětí prodýchat. Po chvíli by tento stav měl sám přejít. V opačném případě, nebo jestliže by se stav zhoršoval a způsoboval by velkou bolest, je potřeba vyhledat lékaře.


Příčiny tvrdnutí břicha v těhotenství mohou spočívat i v tom, že se maminka příliš přetěžuje, je vystavena stresu nebo větší fyzické námaze. Proto by to pro ni měl být signál k tomu, aby již tolik nepřepínala svoje síly a více odpočívala.  V průběhu devátého měsíce může být tvrdnutí břicha častější a je to způsobeno tím, že se děloha postupně začíná připravovat na porod.


Jestliže je tvrdnutí břicha výraznější, doporučuje se většinou užívání hořčíku, a to samozřejmě po konzultaci se svým lékařem. Mnohé ženy si při tvrdnutí břicha snaží pomoci masírováním, ale tím jev mohou naopak ještě zhoršit, proto by se tomu měly raději vyhnout. Stejně tak není vhodná teplá sprcha, při které mohou vzniklé obtíže také zesílit.


Tvrdnutí břicha většinou nemusí nastávající maminku nijak děsit. Mnohdy je to pouze důsledek zvětšené a napínající se dělohy a takový stav po krátké době odezní. Na druhé straně by se nemělo tvrdnutí podceňovat, jestliže je jeho intenzita velká a často se opakuje.
Embolie plodovou vodou Embolie plodovou vodou

Dříve, než se něco dozvíme o samotných příčinách a následcích embolie plodovou vodou, je zapotřebí osvětlit termín embolie jako takový. Embolie je způsobená embolem, což je v překladu...

Alergická rýma v těhotenství Alergická rýma v těhotenství

Rýma, především ta alergická není nic příjemného. Pokud jí trpíme, provází nás většinou celý život a bývá tomu tak i v těhotenství. Protože alergická rýma je typ chronického onemocnění, žena se jí nevyhne ani během očekávání, kdy v...

Co s bolavými zády v těhotenství? Co s bolavými zády v těhotenství?

Těhotenství je bezesporu krásné období plné očekávání a příprav na příchod miminka. Je ale také spojené se spoustou zdravotních neduhů a omezení...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka