facebook
Příjemnou noc, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

Jak řešit zhoršenou pleť v těhotenství


Ilustrační fotografie


Zhoršená kvalita pleti se dnes týká mnoha žen, nejen těch těhotných. V případě těhotenství může být jedním z jeho prvních příznaků, rovněž se může dostavit až v pozdějších týdnech nebo v mateřství. Poradíme vám, jak s pleťovými problémy bojovat a zároveň jak předcházet jejich vzniku.

Mastná nebo suchá pleť v těhotenství

Pleť v těhotenství může být mastná a postižená akné nebo naopak přesušená. Akné nejčastěji postihuje nejen obličej, ale také prsa a záda. Situace je obvykle horší během letních měsíců, kdy se i více potíte. Doporučuje se tedy nosit bavlněné nebo jiné prodyšné oblečení. Akné ošetřujte speciální kosmetikou, dejte si však pozor na opačný extrém, a to abyste pleť nepřesušila, což by rozhodně nevedlo k jejímu zlepšení. Základem je správné čištění, ke kterému přistupujte ráno a večer. Pokud se malujete, odličte se vždy, jakmile to bude možné.

Zvýšená hladina hormonů a špatné stravování

Za problémy s pletí v těhotenství často stojí zvýšená hladina hormonů. Hormon progesteron zvyšuje produkci mazových žláz. Na druhou stranu se orgány lépe prokrvují a v tomto důsledku může mít vaše pleť zářivější a svěžejší odstín. Na pleťové problémy často pomohou různé masti a přírodní oleje, které se doporučují používat na den i noc.

K tvorbě akné dále přispívá zhoršená kvalita ovzduší, pobyt v prašném prostředí a špatné životospráva. Snažte se tedy nekonzumovat zbytečně velké množství jednoduchých cukrů a ztužených tuků. Na pleťové problémy rovněž můžete vyzkoušet vitamíny a minerály – především vitamíny skupiny B a zinek. Dejte si pozor na používání kosmetiky s kyselinou salicylovou nebo benzoylperoxidem. Tyto dvě složky mohou ohrozit vývoj plodu v těhotenství. Kosmetiku tedy kupujte zásadně v lékárně.

Z bylinek vám můžeme doporučit heřmánek nebo levanduli. Skvěle působí také jílové a bahenní masky, které pronikají hluboko do pórů a ty efektivně čistí. Jestliže pozorujete zhoršení akné během dne, vyhýbejte se také sluníčku, které může způsobovat nepříjemné kožní vyrážky.





Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Štítná žláza a těhotenství Štítná žláza a těhotenství

Porucha funkce štítné žlázy je v poslední době často spojována spíše s estetickým problémem -  nemožností zhubnout nebo naopak přibrat. Netýká se však pouze otázky váhy – je také důvodem...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka