facebook
Příjemnou noc, je pondělí 21.10.2019 a svátek slaví Brigita

Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne?


Ilustrační fotografie


Spousta maminek využívá vymoženosti dnešní doby, a netradiční porody nejsou výjimkou. Například porod do vody, který je už takřka běžnou variantou. Možná jste se již pro tento způsob rozhodly. Je ale dobré vědět, že není vhodný pro každou ženu.

Co je porod do vody a jak probíhá

Je to takový způsob porodu, kdy 2. porodní fáze rodičky probíhá pod hladinou teplé vody. U tohoto způsobu je nezbytná přítomnost sestřičky nebo asistentky, která v okamžiku porodu dítě na dně zachytí a během několika vteřin vytáhne na hladinu matce do náruče. Během porodu do vody je dítě stále zásobováno kyslíkem z pupeční šňůry a po vynoření začne samo dýchat.

Proč rodit do vody?

Hlavním důvodem, proč ženy chtějí rodit do vody, je úleva od bolesti. Především teplá voda zajistí její hřejivý a mírnější průběh. Rodička se uvolní nejen fyzicky, ale i psychicky. Pro miminko ke zároveň tato varianta přirozenější, protože se po celou dobu těhotenství v těle matky nachází v prostoru plném plodové vody. Odborníci tvrdí, že porod do vody je tedy jak pro matku, tak pro dítě mnohem přirozenější.

Pro koho není porod do vody vhodný?

Ne pro každou ženu je tento způsob porodu ideální. V případě, že má rodička fyziologické těhotenství, pouze s jedním plodem, v poloze podélné hlavičkou a již ukončila 37. týden těhotenství a neočekává se větší hmotnost dítěte než 4 kg, není s porodem do vody problém. Vyhnout by se mu měla žena, které odtéká zkalená plodová voda, prodělává nějakou infekci (HIV, žloutenka, atd.), či se vyskytnou nějaké neočekávané problémy v 1. či 2. době porodní. Každopádně, každá maminka, která chce a může rodit do vody, by měla svůj porod plánovat dostatečně dopředu. Různé informace se můžete dozvědět na předporodních kurzech či od personálu v porodnici. Je třeba ale předem vyplnit řádný informovaný souhlas.

Epidurální utlumení bolesti při porodu Epidurální utlumení bolesti při porodu

Epidurální utlumení bolesti při porodu je jedna z otázek, které řeší většina nastávajících maminek, které mají před sebou porod. Epidurální analgezie je jedním z prostředků tlumení bolestí, které...

Rizikové faktory, způsobující předčasný porod Rizikové faktory, způsobující předčasný porod

Předčasný porod je strašákem pro mnoho budoucích maminek. Existují také rizikové faktory, které šanci na předčasný porod zvyšují. V tomto článku vás s nimi seznámíme a vy získáte příležitost se jim vyvarovat.

Výhody a nevýhody císařského řezu Výhody a nevýhody císařského řezu

Zatímco některé maminky chtějí rodit jedině přirozenou cestou, jiné uvažují o císařském řezu. Názory na císařský řez se různí, ať už u budoucích rodiček nebo mezi lékaři se můžete setkat s jeho odpůrci...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka