facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 28.5.2020 a svátek slaví Maxim

Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne?


Ilustrační fotografie


Spousta maminek využívá vymoženosti dnešní doby, a netradiční porody nejsou výjimkou. Například porod do vody, který je už takřka běžnou variantou. Možná jste se již pro tento způsob rozhodly. Je ale dobré vědět, že není vhodný pro každou ženu.

Co je porod do vody a jak probíhá

Je to takový způsob porodu, kdy 2. porodní fáze rodičky probíhá pod hladinou teplé vody. U tohoto způsobu je nezbytná přítomnost sestřičky nebo asistentky, která v okamžiku porodu dítě na dně zachytí a během několika vteřin vytáhne na hladinu matce do náruče. Během porodu do vody je dítě stále zásobováno kyslíkem z pupeční šňůry a po vynoření začne samo dýchat.

Proč rodit do vody?

Hlavním důvodem, proč ženy chtějí rodit do vody, je úleva od bolesti. Především teplá voda zajistí její hřejivý a mírnější průběh. Rodička se uvolní nejen fyzicky, ale i psychicky. Pro miminko ke zároveň tato varianta přirozenější, protože se po celou dobu těhotenství v těle matky nachází v prostoru plném plodové vody. Odborníci tvrdí, že porod do vody je tedy jak pro matku, tak pro dítě mnohem přirozenější.

Pro koho není porod do vody vhodný?

Ne pro každou ženu je tento způsob porodu ideální. V případě, že má rodička fyziologické těhotenství, pouze s jedním plodem, v poloze podélné hlavičkou a již ukončila 37. týden těhotenství a neočekává se větší hmotnost dítěte než 4 kg, není s porodem do vody problém. Vyhnout by se mu měla žena, které odtéká zkalená plodová voda, prodělává nějakou infekci (HIV, žloutenka, atd.), či se vyskytnou nějaké neočekávané problémy v 1. či 2. době porodní. Každopádně, každá maminka, která chce a může rodit do vody, by měla svůj porod plánovat dostatečně dopředu. Různé informace se můžete dozvědět na předporodních kurzech či od personálu v porodnici. Je třeba ale předem vyplnit řádný informovaný souhlas.

Bonding, aneb jak je důležitý dotek Bonding, aneb jak je důležitý dotek

První objetí svého dítěte je pro každou maminku vzácným okamžikem. Pro dítě je to vůbec první kontakt po porodu a začíná tím ten nejpevnější vztah na světě. Co znamená pro matku i dítě slovo...

Co se děje s miminkem po porodu? Co se děje s miminkem po porodu?

Pokud se rozhodnete pro porod v porodnici, ostatně jako většina nastávajících maminek, krátce po porodu vám bude miminko pravděpodobně na chvíli odejmuto. Tento okamžik, sloužící...

Tatínek u porodu Tatínek u porodu

Budoucí maminky se dělí do dvou skupin. Jedny chtějí mít tatínka u porodu, druhé tam svého partnera odmítají. Může dodat jistotu a bezpečí, na druhou stranu může i značně znervóznit a zkomplikovat celou už tak náročnou situaci.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka