facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Migréna v těhotenství – jak jí předejít?


Ilustrační fotografie


Bolest hlavy je nepříjemnou záležitostí, kterou vždy můžete vyřešit tak, že si dáte prášek a za pár minut je po bolesti. Budoucí maminky ale takovou možnost bohužel nemají, a tak si musí bolest protrpět a počkat, až sama odezní. Existuje nějaký šetrný a přirozený způsob, jakým by si i těhulky mohly od migrény ulevit?

Migréna vs. bolest hlavy

Pokud trpíme občasnou bolestí hlavy, říkáme, že máme migrénu. Ve skutečnosti to ale není to samé- migréna je provázena silnou pulzující bolestí, která je často spojená s nevolností a zvracením, přecitlivělostí na hluk i na světlo. Jde o chronické onemocnění, kterým trpí především ženy v produktivním věku od 24–45 let, a to v období menstruace či gravidity. V těhotenství se tak děje především v určitém období, kdy je hormonální hladina v nerovnováze. Po nějaké době se může srovnat, ale vždy záleží na konkrétním jedinci, jak velké má k migréně genetické předpoklady. Dalšími faktory mohou být i dlouhodobý stres, málo spánku či špatné stravování.

Těhotenství migréniček

Pokud jste žena, která na migrénu trpěla již před otěhotněním, je velká pravděpodobnost, že se vám stav migrény během gravidity zlepší. Potvrdily to studie, které uvádějí, že až 70% migréniček tato chronická nemoc během těhotenství úplně opustí. Bolest se může vrátit po porodu, který provází větší stres či v období, kdy se vám vrátí menstruace. Jedná se ale o velmi individuální situaci, která nemusí postihnout každou. Naopak ženy, které na migrénu nikdy netrpěly, mohou pocítit silnou bolest především v prvních týdnech těhotenství. Asi po 3 měsících může bolest ustoupit.

Jak si tedy od migrény pomoci?

Co se týče léků, těhotné ženy mají většinu z nich zakázané. Existuje však pár, které můžete užít, ale vždy jen po konzultaci se svým gynekologem. Mezi nejčastější povolené léky patří paracetamol, ovšem ne v libovolném množství a ne pro každou těhotnou ženu. Pokud těmito záchvaty trpíte, je dobré se jim preventivně vyhnout. Omezte stresové situace, vyhledávejte klid, hodně odpočívejte, jezte pravidelně a vyváženě a co nejvíce doplňujte tekutiny. Dále můžete vyzkoušet přírodní sílu uklidňujících bylinek, např. eukalyptus, heřmánek, růži, meduňku, mátu nebo citron.

Bolesti nohou v těhotenství Bolesti nohou v těhotenství

Mnoho maminek v těhotenství trápí bolest nohou a s ní spojená celková únava. Do spodních končetin se navíc mohou dostavovat i nepříjemné křeče a objevovat se limitující otoky. Takové těhotenství...

Křečové žíly v období těhotenství Křečové žíly v období těhotenství

Křečové žíly, neboli varixy, jsou zdravotním problémem, který se objevuje u spousty z nás. Již dávno neplatí, že se týkají jen starších ročníků. Trápí jak ženy ve zralém věku, tak ty dospívající. Tomuto problému se dá částečně předejít a ...

Celulitida v období těhotenství Celulitida v období těhotenství

Celulitida na těle trápí drtivou většinu žen, nezáleže na typu postavy a váhy. Jelikož se jedná o viditelný kosmetický problém, snažíme se ho co nejrychleji odstranit, nebo ho alespoň ukrývat pod dlouhými kalhotami.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka