facebook
Dobré odpoledne, je neděle 26.1.2020 a svátek slaví Ingrid

Pozitivní streptokok v těhotenství


Ilustrační fotografie


Streptokoky patří mezi bakterie, které se mohou vyskytovat na nejrůznějších místech lidského těla a způsobovat větší či menší potíže. Zjednodušeně uvedeno je lze rozdělit na streptokoka typu A, který má za následek angíny a streptokoka typu B, který se poměrně běžně vyskytuje v trávicím systému. U žen je možné, aby se tento typ vyskytl i v pochvě. To se může stát jak v době, kdy je žena těhotná, tak i mimo toto období, kdy zpravidla nezpůsobuje žádné obtíže. Může však být i příčinou nepříjemného výtoku. Objevují se názory, že přítomnost streptokoka typu B v pochvě může být jedním z faktorů neplodnosti. Tyto závěry však nejsou spolehlivě prokázány.

Vyskytne-li se streptokok v pochvě v době těhotenství, je potřeba to řešit. Těhotným ženám se zhruba od 34. týdne provádí stěr z pochvy, jehož výsledkem je buď pozitivní či negativní streptokokový nález. V případě pozitivního nálezu se tento výsledek zaznamená těhotné ženě v těhotenské průkazce. Zpravidla se ve fázi těhotenství nepodávají žádná antibiotika, protože ze zkušeností se tato bakterie opět vrací. Proto se k antibiotickému přeléčení přistupuje až těsně před samotným porodem, aby byla větší šance ochrany novorozence. Pro něj může totiž streptokok představovat potencionální riziko infekce.

S ohledem na závažnost případných komplikací pro miminko se již v dnešní době provádějí tyto stěry ke zjištění streptokoka v těhotenství plošně. Jakmile se jednou u ženy streptokok prokáže, považuje se již vždy pro případ porodu za pozitivní a jsou jí podána antibiotika. S ohledem na nutnost včasného podání antibiotik těsně před porodem, je žádoucí, aby žena přijela do porodnice skutečně včas a neotálela s odjezdem. Proto jakmile nastoupí kontrakce nebo odteče plodová voda, je nutné odjet do porodnice. Zejména v případě, že dojde k odtékání plodové vody, je nutné u pozitivního streptokoka bezprostředně dojet do porodnice. Odtok plodové vody je známkou narušení plodových obalů a otevřela se tak cesta pro případnou infekci k miminku.

Bazální tělesná teplota Bazální tělesná teplota

Bazální teplota je nejnižší teplotou, které lidské tělo za normálních fyziologických podmínek, tedy v období největšího tělesného klidu, kdy se na ní nepodílí metabolická aktivita těla (není zvyšována aktivitou svalů ani trávením potravy).

Bolesti zad v těhotenství Bolesti zad v těhotenství

Bolesti zad trápí většinu nastávajících maminek. V těhotenství vzniká větší zátěž na orgány, které musí zajistit vše potřebné jak pro matku, tak pro dítě a zároveň se postupně mění těžiště těla...

Jak se v létě vyhnout nepříjemným mykózám Jak se v létě vyhnout nepříjemným mykózám

Letošní letní horké počasí přímo láká k pobytu u vody. Jsou s tím ale spojené i určité nepříjemnosti, kterým se jistě za svůj život nevyhnula žádná žena, a tou je vaginální mykóza. Ačkoliv na ni...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka