facebook
Dobré dopoledne, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Máte doma malého vzteklouna?


Ilustrační fotografie


Je těžké uklidnit rozčíleného dospělého člověka, natož pak dítě, které ještě nemá dost rozumu na to, aby si uvědomilo své chování. Stojí nás to hodně sil a přemáhání a nejednou nás napadne myšlenka prostě to dítě „seřezat“. Existuje i jiný způsob, jak se zachovat abychom vztek dítěte zvládli nejen my, ale i dítě samotné?


Proč se tak děje?

1. Období vzdoru

Některé teorie se přiklání k tomu, že toto období je ve vývoji dítěte naprosto normální. Nazývají ho „obdobím vzdoru“. To nastupuje kolem 18. měsíce života a může se protáhnout až do 5. roku. V této etapě si dítě vytváří určitý prostor, zkoumá hranice svých možností a vyjadřuje své první postoje k různým situacím: Něco se mi líbí a něco zase ne.

 

2. Frustrace

Dále také může výbuchem vzteku ventilovat svou frustraci z určitého psychického napětí, např. přetažení, hlad, apod. Pokud se dítěti v pravidelném časovém rozmezí nedostává základních potřeb, vytváří se frustrace, kterou dítě ventiluje právě vztekem. Pevný a pravidelný režim jídla, spánku a her, hygieny, apod. je tedy pro celkový vývoj dítěte naprosto nezbytný.

 

3. Testování výdrže rodičů

Každé malé dítě zkouší, kam až může v manipulaci se svým okolím zajít. V tomto věku má již větší prostor k pohybu, o leccos si dokáže říct a lépe komunikuje s lidmi. Proto se stává, že když mu okolí nevyhoví, jednoduše ztropí scénu. V tomto okamžiku je velmi důležité, jak se rodič zachová – zda dítěti povolí nebo ne.

 

4. Vyžadování pozornosti

Někdy se stává, že se dítě cítí být odstrčené – zvláště, narodí-li se mu malý sourozenec a veškerá pozornost, kterou měl doposud on, se soustředí na to malé roztomilé miminko.


Jak správně reagovat?

Teorií, jak si poradit se vzteklým dítětem je mnoho, ale žádná zaručená rada neexistuje. Hodně záleží na situaci, celkovém rozpoložení a atmosféře v rodině. Někteří se přiklánějí k metodě neustálého vysvětlování, jiní jsou pro jednoduchou facku. Jedna věc je ale jasná – nastavujte hranice, a pokud řeknete ne, tak to tak prostě bude. Na tomhle si musíte za každou cenu stát, jinak se s vámi bude dítě při každé příležitosti pokoušet manipulovat. Pokud se bude vztekat, můžete ho odvést na nějaké klidné místo a tam s ním vztek přečkat. Rozhodně dítě nebijte a nijak ho neponižujte před ostatními. Vždy si ale stůjte na svém a dejte mu najevo, kdo je tu rodič.





Jak předcházet vadám skusu již od narození? Jak předcházet vadám skusu již od narození?

Vady skusu a špatně postavená čelist se týkají spousty lidí a ortodontická léčba je v dnešní době-hlavně u dětí, naprosto běžnou záležitostí. O chrup je však třeba se starat již od útlého věku...

Noční děsy dětí Noční děsy dětí

Přáním každého rodiče je, aby jejich dítě, bez ohledu na věk, spalo spokojeně celou noc až do rána. To je však ideál, který se nepoštěstí každému. Mnohé děti mají problémy i se samotným...

Žárlení mezi sourozenci Žárlení mezi sourozenci

Téměř každý rodič touží mít alespoň 2 potomky, zvláště ti, kteří vyrůstali jako jedináčci a vědí, jaká úskalí tato pozice má. Těžko určit, jaký je nejvhodnější rozestup mezi sourozenci, aby spolu měli co nejlepší vztahy a byli si vzájemně oporou.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka