facebook
Dobré dopoledne, je středa 28.7.2021 a svátek slaví Viktor

Návrat do zaměstnání po mateřské a rodičovské dovolené


Ilustrační fotografie


Návrat do zaměstnání po skončení mateřské a rodičovské dovolené doprovázejí mnohdy pracovněprávní problémy, přičemž zaměstnankyně a zaměstnanci neznají svá práva, která mají vůči svému zaměstnavateli.

 

Z hlediska pracovněprávního postavení zaměstnankyně je rozdíl, zda se do zaměstnání vrací z mateřské dovolené nebo až po rodičovské dovolené. Nastoupí-li zaměstnankyně do zaměstnání rovnou z mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni stejnou práci na stejném pracovišti. Obrazně řečeno, má právo na to, aby se vrátila na svoji původní „židli“. Jestliže již takovou práci zaměstnavatel nemá, např. z důvodu zrušení daného místa, má možnost rozvázat se zaměstnankyní pracovní poměr z organizačních důvodů s nárokem na odstupné, nebo nabídnout práci odpovídající pracovní smlouvě, tj. zejména s dodržením stejného druhu práce a místa výkonu práce.

 

Zaměstnanec nastupující zpět do zaměstnání po rodičovské dovolené má právo na přidělení práce v souladu s pracovní smlouvou. Nemusí tedy nastoupit na stejné pracoviště, ale zaměstnavatel je povinen přidělit mu stejný druh práce s dodržením stejného místa výkonu této práce.

 Podnikání během mateřské dovolené Podnikání během mateřské dovolené

Podnikání během mateřské dovolené je přípustné, avšak musí být splněny níže uvedené podmínky. Za situace, kdy matka dítěte čerpá peněžitou pomoc v mateřství z nemocenského pojištění, které si hradila při podnikání...

 Zaměstnání během mateřské dovolené Zaměstnání během mateřské dovolené

Výkon zaměstnání během mateřské dovolené je možné za splnění stanovených podmínek. Tyto podmínky je nutné respektovat, jestliže nechcete přijít o vyplácené dávky.

Zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou Zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou

Není ničím ojedinělým, že zaměstnankyně otěhotní během trvání pracovního poměru. S takovou situací počítá i zákoník práce a nabízí zaměstnavateli možnost uzavřít pracovní poměr s jiným zaměstnancem, který tak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka