facebook
Dobrý podvečer, je čtvrtek 29.2.2024 a svátek slaví Bedřich

Návrat do zaměstnání po mateřské a rodičovské dovolené


Ilustrační fotografie


Návrat do zaměstnání po skončení mateřské a rodičovské dovolené doprovázejí mnohdy pracovněprávní problémy, přičemž zaměstnankyně a zaměstnanci neznají svá práva, která mají vůči svému zaměstnavateli.

 

Z hlediska pracovněprávního postavení zaměstnankyně je rozdíl, zda se do zaměstnání vrací z mateřské dovolené nebo až po rodičovské dovolené. Nastoupí-li zaměstnankyně do zaměstnání rovnou z mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni stejnou práci na stejném pracovišti. Obrazně řečeno, má právo na to, aby se vrátila na svoji původní „židli“. Jestliže již takovou práci zaměstnavatel nemá, např. z důvodu zrušení daného místa, má možnost rozvázat se zaměstnankyní pracovní poměr z organizačních důvodů s nárokem na odstupné, nebo nabídnout práci odpovídající pracovní smlouvě, tj. zejména s dodržením stejného druhu práce a místa výkonu práce.

 

Zaměstnanec nastupující zpět do zaměstnání po rodičovské dovolené má právo na přidělení práce v souladu s pracovní smlouvou. Nemusí tedy nastoupit na stejné pracoviště, ale zaměstnavatel je povinen přidělit mu stejný druh práce s dodržením stejného místa výkonu této práce.

Čerpání dovolené po mateřské dovolené

Obecně platí, že o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel. V některých případech však zákoník práce připouští výjimky. Jednou z těchto výjimek je i čerpání dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené.

Pozdější návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání

Zaměstnaná maminka má právo čerpat rodičovskou dovolenou do doby, kdy její dítě dosáhne tří let věku. Tato doba slouží k tomu, aby přímo rodič, nejčastěji matka, mohla dítěti zajistit bezprostřední východu a péči v nejranějším věku.

Rodičovská dovolená

Rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci za účelem prohloubení péče o dítě. Zákoník práce vyžaduje, aby zaměstnanec o čerpání rodičovské dovolené požádal.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka