facebook
Dobré odpoledne, je sobota 20.4.2024 a svátek slaví Alexandra

Fetální erytroblastóza neboli hemolytická nemoc novorozence


Ilustrační fotografie


Fetální erytroblastóza je v podstatě poškození ještě nenarozeného plodu v děloze vlivem mateřských protilátek. Nejčastější příčinou je inkompatibilita v Rh systému krevních skupin a to v případě, že má Rh negativní matka dítě s Rh pozitivním partnerem, tedy dítě taktéž Rh pozitivní.

Běžně nedochází k mísení krve plodu a matky, ovšem při porodu, potratu, mimoděložním těhotenství, amniocentéze (odběr plodové vody), poruchách placenty, jako je její předčasné odlučování, a dalších situacích však k setkání krve obou jedinců dochází. Jakmile se matčin organismus s Rh pozitivními krvinkami plodu setká, zejména při porodu, vytvoří  si tzv. anti-D-protilátky. Ty pak během dalšího těhotenství snadno prochází přes placentu do oběhu dítěte. Tam se váží na červené krvinky plodu, urychlí jejich vychytávání a ničení ve slezině. To se pak projeví jako novorozenecká žloutenka. Při těžkém průběhu Rh-inkompatibility může dojít až k hydropsu plodu, tedy povšechnému prosáknutí tkání.

Z výše uvedného plyne, že během prvního těhotenství jsou projevy onemocnění jen mírné, plod obvykle není ohrožen na životě. Druhé těhotenství se stejným partnerem, tedy opět Rh pozitivní dítě, však už v nebezpečí ohrožení života je. Proto pokud se tato situace vyskytne, jsou po prvním porodu podány protilátky, anti-D-imunoglobuliny. Díky této prevenci se podařilo výrazně snížit nejen úmrtnost, ale především samotný výskyt hemolytické nemoci novorozenců.

Kromě novorozenecké žloutenky hrozí miminku další komplikace. V první řadě poškození mozku vlivem nadměrné koncentrace bilirubinu (žlučové barvivo, může za žluté zbarvení kůže), především na jádrových strukturách, což může mít jak následky v motorickém i psychickém rozvoji. Dále hrozí anemizace dítěte, přičemž je velmi nízká hladina červeného krevního barviva. To vyvolá nadměrnou tvorbu krvinek v játrech a slezině, dochází k jejich zvětšení.  

Mají-li matka a dítě také rozdílnou krevní skupinu v AB0 systému, tedy např. matka je krevní skupina A a dítě B, jde o částečnou ochranu před rozvojem tohoto onemocnění, neboť krvinky jsou zničeny ještě dříve, než se stačí spustit imunitní odpověď na Rh faktor.

Miminka zasažená hemolytickou nemocí se léčí zejména fototerapií, při níž se používá modré světlo. U závažných případů lze využít tzv. výměnné transfuze. Při té dojde k napumpování zcela nové krve, bez protilátek, do tělíčka dítěte.





Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka