facebook
Dobrý podvečer, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

Embolie plodovou vodou


Ilustrační fotografie


Dříve, než se něco dozvíme o samotných příčinách a následcích embolie plodovou vodou, je zapotřebí osvětlit termín embolie jako takový. Embolie je způsobená embolem, což je v překladu vmetek, který koluje krevním řečištěm tak daleko, kam mu to průměr patřičných cév dovolí. Uchytí se a ucpe až cévu, která svým vnitřním průměrem nedovolí embolu další postup. Potom záleží, o jakou cévu se jedná, zda je to žíla, která odvádí krev z nějakého orgánu (její ucpání vede k městnání krve v daném orgánu a k daným komplikacím) nebo jestli je to tepna vyživující nějaký životně důležitý orgán (v tomto případě dojde k nedostatečnému prokrvení daného orgánu a k jeho ischemii, která bez patřičného řešení může dojít až k odumření vyživované tkáně/orgánu a s tím spojených následcích).

Embolem může být prakticky cokoliv, např. krevní sraženina (ta často pochází z trombu, který se utrhne a jako vmetek putuje krevním řečištěm – mluvíme tedy o trombembolii), tukové kapénky (tuková embolie, častá při těžších zlomeninách), vzduchové bubliny (vzduchová embolie) apod.

Jako embolie plodovou vodou označujeme stav, při kterém dojde při porodu k průniku plodové vody do krevního oběhu matky, což může způsobit značné komplikace. Mezi ty nejvýraznější patří ucpání plicního krevního řečiště a s tím spojený rozvoj tzv. plicní hypertenze (závažné onemocnění, které je zapříčiněno zvýšením tlaku v plicnici, vedoucí v pokročilé fázi až ke smrti vlivem srdečního selhání).

Mezi příčiny embolie plodovou vodou řadíme především předčasné odlučování placenty, mrtvý plod, preeklampsii, poranění hrdla děložního apod. Tento stav se začíná projevovat významnou dušností, rozvíjí se syndrom dechové tísně a akutní selhání ledvin. Takový stav často končí smrtí.

Přestože se jedná o velmi závažnou porodní komplikaci, tak se naštěstí vyskytuje vzácně. Pokud k embolii plodovou vodou dojde, je zapotřebí velmi rychlá lékařská pomoc, při které úzce spolupracuje porodník s anesteziologem. Při tomto stavu je žádoucí co nejrychleji ukončit těhotenství porodem a následně poskytnout maximální možnou péči pro matku v akutním ohrožení života a samozřejmostí je i intenzivní neonatologická péče pro novorozence.





Strie Strie

Strie, někdy nazývány pajizévky, jsou v podstatě drobné jizvičky (přestože někdy mohou nabývat až monstrózních objemů), které na kůži vznikají při extrémním natažení kůže. Ta je přirozeně vybavena elastickými vlákny, jež činí kůži pružnou a ...

Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka