facebook
Dobré odpoledne, je úterý 20.10.2020 a svátek slaví Brigita

Embolie plodovou vodou


Ilustrační fotografie


Dříve, než se něco dozvíme o samotných příčinách a následcích embolie plodovou vodou, je zapotřebí osvětlit termín embolie jako takový. Embolie je způsobená embolem, což je v překladu vmetek, který koluje krevním řečištěm tak daleko, kam mu to průměr patřičných cév dovolí. Uchytí se a ucpe až cévu, která svým vnitřním průměrem nedovolí embolu další postup. Potom záleží, o jakou cévu se jedná, zda je to žíla, která odvádí krev z nějakého orgánu (její ucpání vede k městnání krve v daném orgánu a k daným komplikacím) nebo jestli je to tepna vyživující nějaký životně důležitý orgán (v tomto případě dojde k nedostatečnému prokrvení daného orgánu a k jeho ischemii, která bez patřičného řešení může dojít až k odumření vyživované tkáně/orgánu a s tím spojených následcích).

Embolem může být prakticky cokoliv, např. krevní sraženina (ta často pochází z trombu, který se utrhne a jako vmetek putuje krevním řečištěm – mluvíme tedy o trombembolii), tukové kapénky (tuková embolie, častá při těžších zlomeninách), vzduchové bubliny (vzduchová embolie) apod.

Jako embolie plodovou vodou označujeme stav, při kterém dojde při porodu k průniku plodové vody do krevního oběhu matky, což může způsobit značné komplikace. Mezi ty nejvýraznější patří ucpání plicního krevního řečiště a s tím spojený rozvoj tzv. plicní hypertenze (závažné onemocnění, které je zapříčiněno zvýšením tlaku v plicnici, vedoucí v pokročilé fázi až ke smrti vlivem srdečního selhání).

Mezi příčiny embolie plodovou vodou řadíme především předčasné odlučování placenty, mrtvý plod, preeklampsii, poranění hrdla děložního apod. Tento stav se začíná projevovat významnou dušností, rozvíjí se syndrom dechové tísně a akutní selhání ledvin. Takový stav často končí smrtí.

Přestože se jedná o velmi závažnou porodní komplikaci, tak se naštěstí vyskytuje vzácně. Pokud k embolii plodovou vodou dojde, je zapotřebí velmi rychlá lékařská pomoc, při které úzce spolupracuje porodník s anesteziologem. Při tomto stavu je žádoucí co nejrychleji ukončit těhotenství porodem a následně poskytnout maximální možnou péči pro matku v akutním ohrožení života a samozřejmostí je i intenzivní neonatologická péče pro novorozence.

Anémie v těhotenství Anémie v těhotenství

Anémie je jedna z možných zdravotních komplikací, se kterými se žena může v těhotenství setkat. Anémie je pokles červených krvinek v krvi, který má za následek snížení hladiny hemoglobinu, což je krevní barvivo, které...

Deprese v těhotenství Deprese v těhotenství

Těhotenství pro každou maminku znamená období plné štěstí a očekávání. S tím je však spojena i řada nepříjemností jako rostoucí váha, bolesti zad, či změna nálad, která někdy může...

Onemocnění v průběhu těhotenství Onemocnění v průběhu těhotenství

Onemocnění v průběhu těhotenství můžeme rozdělit na ta méně a více závažná. V obou případech je určitě vhodné navštívit doktora, který nastávající mamince stanoví vhodnou léčbu. Jestliže se jedná pouze o virózu, chřipku nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka