facebook
Dobré dopoledne, je úterý 31.3.2020 a svátek slaví Hugo

Kontryhel obecný - zázračná bylinka, která pomůže s otěhotněním


Ilustrační fotografie

Sílu bylinek v těhotenství se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Pokud máte problém s otěhotněním nebo pociťujete gynekologické problémy, kontryhel obecný určitě vyzkoušejte. V dnešním článku se dozvíte, na co vše se kontryhel používá a kde roste. V lékárně jeho nať můžete samozřejmě i koupit a připravit si z ní léčivý odvar nebo čaj. Kontryhel působí na ženské problémy v mnoha aspektech.


Kde roste kontryhel

Kontryhel najdete na loukách a v zahradách. Je charakteristický svými listy a květy žlutozelené barvy. S žádnou jinou bylinkou si jej pravděpodobně nespletete. Roste od května až do podzimních měsíců a je určen na vnitřní i zevní použití. Pokud jej natrháte, usušte si ho a uložte do uzavřené sklenice nebo do plátěného sáčku.


Jak pomáhá kontryhel v těhotenství a mateřství

Kontryhel obsahuje mnoho účinných látek - například třísloviny, organické kyseliny, silice a flavony, hořčiny, vybrané minerály i třeba vitamín C. Jelikož působí na posílení podbřišku a ženských pohlavních orgánů, zvyšuje šanci na otěhotnění a snižuje riziko potratu.

Rovněž vám pomůže vypořádat se s různými záněty - například s kvasinkami - které mohou těhotenství komplikovat. Jsou však rozšířené i názory o tom, že kontryhel je v těhotenství nevhodný. Vesměs je však spíše doporučován. O jeho vhodnosti se tedy určitě můžete poradit i se svým lékařem.

Výhody kontryhelu ocení i všechny maminky krátce po porodu, kterým pomůže opět zpevnit děložní svaly. Díky němu se rychleji vrátíte do původní formy, případně snáze zastavíte krvácení po porodu. Údajně má kontryhel vliv i na kvalitu mateřského mléka. Pomáhá s jeho tvorbou a vylučováním. Každá budoucí i čerstvá maminka by jej tedy měla vyzkoušet.


Jak připravit kontryhelový čaj

K přípravě bylinného čaje z kontryhele vám postačí jeho nať. Přibližně 3 čajové lžičky zalijete 250 ml horké vody a povaříte. Necháte louhovat zhruba 10 minut, přecedíte a můžete hned pít. Kontryhel můžete doplnit i dalšími bylinkami, například třezalkou, mateřídouškou, heřmánkem, šalvějí nebo řebříčkem.

Pampeliška - elixír mládí Pampeliška - elixír mládí

Jaro a čas očisty přichází a na našich loukách se k životu začínají probouzet pampelišky, které jsou často přehlíženy, ačkoli jejich účinky si v ničem nezadají s jinými známějšími bylinami. I když naše oko nejčastěji...

Adaptogeny - pomoc při jarní únavě Adaptogeny - pomoc při jarní únavě

Jarní únava jakožto pocit fyzického a psychického vyčerpání, je častý výsledek dlouhodobého nedostatku slunečního svitu, který zná snad každý z nás. Pokud chceme své tělo po zimních měsících tmy a chladu...

Meduňka vám pomůže usnout Meduňka vám pomůže usnout

Meduňka lékařská je bylinka, která se často používá při nespavosti. Určitě i vy ji znáte, a pokud ne, rádi vás představíme. Jedná se o rostlinu, kterou můžete zakoupit ve formě čajů nebo třeba kapek. Mnohdy se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka