facebook
Příjemnou noc, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba


Ilustrační fotografie


Doplňky vitamínů a minerálů vládnou světu. Snad téměř každý z nás je dnes užívá. Hořčík, vápník, zinek, vitamíny B, C, D - můžete je užívat buď jako komplex, kdy si stačí vzít jednu tabletu denně a vy tak doplníte všechny potřebné látky, které vašemu tělu chybí. Zároveň se dají užívat i jednotlivě. Například když zjistíte, že máte nedostatek železa, budete užívat pouze železo. Jsou tyto doplňky ale v těhotenství opravdu potřebné?

Dejte na doporučení lékaře

Vitamínové a minerální doplňky, které užíváte, byste v průběhu těhotenství měla diskutovat se svým lékařem, nebo alespoň s lékárníkem. Na doplňcích, co nejsou vhodné pro těhotné ženy, by tato informace měla být určitě uvedena. Miminko ve vašem bříšku může mít zvýšené nároky na přísun některých vitamínů či minerálů. Často se v této souvislosti uvádí například vápník. Jedná se o minerál, který tělo využívá pro tvorbu kostí a zubů.

Na doporučení lékaře můžete některé minerály či vitamíny doplňovat. O tom, zda jich máte nedostatek, by měly informovat výsledky krevních testů, které se v průběhu těhotenství provádějí. Pokud máte všech látek optimální množství, většinou není nutné je nějak speciálně doplňovat. Ideální je zaměřit se na vyvážený jídelníček a například vápník získávat z mléčných výrobků, železo z masa a luštěnin, vitamín C z čerstvého ovoce a ze zeleniny apod.

Kyselina listová

Běžně prodávaným doplňkem v tabletách, který můžeme všem budoucím maminkám doporučit, je kyselina listová. Ta se přirozeně nachází v listové zelenině - například v salátu nebo ve špenátu. Této zeleniny běžně nejíme mnoho a navíc v průběhu těhotenství je potřeba tuto kyselinu doplňovat ve vyšším množství, jelikož vaše miminko dokáže ochránit před různými vrozenými vadami. Jedná se tedy o doplněk, který by si měla pořídit každá maminka. Týká se i žen, které své těhotenství teprve plánují.





Proč v těhotenství konzumovat jablka Proč v těhotenství konzumovat jablka

Jablka obecně patří mezi nejoblíbenější ovoce. Jejich konzumace se doporučuje především z důvodu, že se pěstují v Čechách a jablka vypěstovaná u nás můžete konzumovat po většinu roku. Jelikož...

Načerpejte energii z kvalitních obilovin Načerpejte energii z kvalitních obilovin

Komplexní sacharidy by měly být základní složkou jídelníčku každé těhotné ženy. Příjem sacharidů by měl být v průměru 5 gramů na 1 kilogram vaší hmotnosti. Patří mezi ně obiloviny, luštěniny, ovoce nebo zelenina.

Jaké maso jíst v těhotenství Jaké maso jíst v těhotenství

Maso je cenným zdrojem bílkovin, a tak bychom jeho konzumaci během těhotenství rozhodně neměli zanedbávat. Volte především libové maso - ideální je například kuřecí nebo krůtí. Sáhnout však můžete i po vepřovém nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka