facebook
Příjemnou noc, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba


Ilustrační fotografie


Doplňky vitamínů a minerálů vládnou světu. Snad téměř každý z nás je dnes užívá. Hořčík, vápník, zinek, vitamíny B, C, D - můžete je užívat buď jako komplex, kdy si stačí vzít jednu tabletu denně a vy tak doplníte všechny potřebné látky, které vašemu tělu chybí. Zároveň se dají užívat i jednotlivě. Například když zjistíte, že máte nedostatek železa, budete užívat pouze železo. Jsou tyto doplňky ale v těhotenství opravdu potřebné?

Dejte na doporučení lékaře

Vitamínové a minerální doplňky, které užíváte, byste v průběhu těhotenství měla diskutovat se svým lékařem, nebo alespoň s lékárníkem. Na doplňcích, co nejsou vhodné pro těhotné ženy, by tato informace měla být určitě uvedena. Miminko ve vašem bříšku může mít zvýšené nároky na přísun některých vitamínů či minerálů. Často se v této souvislosti uvádí například vápník. Jedná se o minerál, který tělo využívá pro tvorbu kostí a zubů.

Na doporučení lékaře můžete některé minerály či vitamíny doplňovat. O tom, zda jich máte nedostatek, by měly informovat výsledky krevních testů, které se v průběhu těhotenství provádějí. Pokud máte všech látek optimální množství, většinou není nutné je nějak speciálně doplňovat. Ideální je zaměřit se na vyvážený jídelníček a například vápník získávat z mléčných výrobků, železo z masa a luštěnin, vitamín C z čerstvého ovoce a ze zeleniny apod.

Kyselina listová

Běžně prodávaným doplňkem v tabletách, který můžeme všem budoucím maminkám doporučit, je kyselina listová. Ta se přirozeně nachází v listové zelenině - například v salátu nebo ve špenátu. Této zeleniny běžně nejíme mnoho a navíc v průběhu těhotenství je potřeba tuto kyselinu doplňovat ve vyšším množství, jelikož vaše miminko dokáže ochránit před různými vrozenými vadami. Jedná se tedy o doplněk, který by si měla pořídit každá maminka. Týká se i žen, které své těhotenství teprve plánují.





Přibírání v těhotenství Přibírání v těhotenství

V těhotenství na váze přibere každá maminka. Jaká hmotnost je však v normě? Co je málo a co je příliš? Vaše hmotnost by měla být pravidelně kontrolována na lékařských prohlídkách, kde gynekolog konstatuje, zda je všechno v pořádku.

Máte tendence k přejídání? Máte tendence k přejídání?

Mnoho maminek má během těhotenství tendence přejídat se. Často si to omlouváme tím, že jíme za dva nebo že potřebujeme dostatek energie. Většinou tomu je ale naopak. Mnoho maminek...

Veganská strava v těhotenství Veganská strava v těhotenství

Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka