facebook
Dobré dopoledne, je úterý 23.7.2024 a svátek slaví Kristýna

Pitný režim kojenců


Ilustrační fotografie


Mnoho maminek si klade otázku, jak by měl vypadat pitný režim jejich miminka. Často se jedná o prvorodičky, které ještě nemají potřebné zkušenosti. Rádi vám poradíme, na co se zaměřit a jak pohlídat, aby vaše miminko přijalo dostatečné množství tekutin. To se obvykle udává v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti, dá se tedy snadno odhadnout, jaké množství je potřebné.

Potřeba tekutin novorozence

V první den života by vaše miminko mělo přijmout přibližně 70 ml tekutin na 1 kg své váhy, tyto hodnoty se průběžně zvyšují - například třetí den se jedná o 100 ml, po týdnu o 130 ml, od desátého dne do sedmého měsíce se udává rozpětí 150 až 180 ml, poté se množství zase pozvolna snižuje.

Příjem tekutin je samozřejmě potřeba přizpůsobit vnějším podmínkám, jako je třeba horké počasí, horečka nebo zvýšená tělesná teplota, průjmy, zvracení, fyzická námaha apod. Váš kojenec se až do půl roku obejde bez jiných tekutin než je vaše mateřské mléko. Vůbec se tedy nemusíte obávat, že by nějak strádal, pokud ho spokojeně krmíte. Kolem šestého měsíce se obvykle začínají do jeho stravy zavádět příkrmy, které rovněž obsahují nějaké tekutiny. Ty stále doplňuje mateřské mléko, později čaje nebo ředěné ovocné či zeleninové šťávy.

Myslete na to, že příjem tekutin je u každého miminka opravdu individuální a nejde tedy tabulkově říci, kolik mililitrů bude vaše dítě potřebovat. Pokud ale žízní, když je venku teplo, je vše v naprostém pořádku a vy se tedy nemusíte ničeho děsit.

Jaké tekutiny doplňovat

Jestliže potřebujete příjem tekutin doplnit - když vidíte, že mateřské mléko už není dostačující - doporučujeme vám koupit si v obchodě balenou vodu určenou speciálně pro kojence. Tu může dítě pít jen tak nebo se z ní dá připravit třeba i obilná kaše, zeleninový příkrm nebo jiné jídlo vhodné pro nejmenší. U kojenecké vody máte jistotu, že splňuje náročné podmínky na kvalitu. Má původní složení a je zde výrazně potlačeno riziko obsahu cizorodých nebo alergizujících látek.

Doplňování tekutin by mělo probíhat vždy průběžně. Žízeň by se měla zahánět okamžitě, jak ji vaše dítě pocítí. Nenechávejte mu však lahev s vodou v rukách neustále, ale nabídněte mu ji jen tehdy, když má opravdu pocit žízně. Pro vaši představu - miminko, které je starší než 6 měsíců, přijme denně zhruba 400 ml tekutiny. Od jednoho roku se příjem pohybuje kolem 1 litru každý den.

Výživa pro batolata Výživa pro batolata

Každé batole potřebuje pro svůj růst a vývin dostatek živin a co nejpestřejší stravu. Jelikož je mezi 1-3 rokem ve fázi velmi důležitého vývinu, každou maminku zajímá, jaká strava a potraviny jsou pro jejího cvrčka nejlepší.

Ideální ovoce pro kojence Ideální ovoce pro kojence

Každá maminka se jistě těší, až do stravy svého novorozence začne zavádět příkrmy. Není to sice hned teď, ale i vy se jistě dočkáte. Příkrmy mají nejčastěji podobu obilných kaší, později...

Složení umělého mléka Složení umělého mléka

Jsou maminky, které umělé mléko vítají, jiné jej zase zatracují. Většinou závisí na tom, zda máte dostatek svého mléka a můžete bez problémů kojit. Je určitě škoda, pokud maminka musí být o tuto životní...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka