facebook
Dobré odpoledne, je neděle 15.9.2019 a svátek slaví Jolana

Trichinelóza


Ilustrační fotografie


Trichinelóza se řadí mezi parazitární onemocnění zpravidla postihující svalstvo včetně svalstva střev. Tato choroba postihuje jak zvířata, tak je přenosná i na člověka. Tzv. rezervoárem pro původce trichinelózy je nejčastěji divoké prase, prase domácí nebo pes či někteří hlodavci.


Původcem trichinelózy je parazit nazývaný Trichinella spiralis neboli svalovec stočený. Tento parazit vnikne do organismu člověka skrze kontaminovanou potravu. Nejčastěji to bývá maso ze zvěřiny. V žaludku dojde k uvolnění parazita z masa a ten putuje do střeva. Ve střevě se paraziti pohlavně namnoží a poté samečci umírají a samičky rodí další potomky, kteří se dostávají ve formě larev do krevního oběhu a později do svalů. Celý tento proces trvá řádově týdny.


Trichinelóza má inkubační dobu cca 2 – 7 dní a projevy onemocnění se v zásadě rozdělují do dvou stádií. První je tzv. střevní stádium, které se může a taky nemusí projevit. V případě projevů má pacient symptomy podobné břišnímu tyfu. Svalové stádium se projevuje zvýšením tělesné teploty, prudkými svalovými bolestmi, bolestmi hlavy a celkovou únavou. Jako u jiných chorob, tak i u této může dojít ke komplikacím v případě, že larvy parazita osídlí např. srdeční svalovinu a je popisováno i možné postižení dýchacího a nervového systému a také i očí. Za předpokladu, že se do krevního oběhu dostane velké množství larev Trichinella spiralis, může toto parazitární onemocnění končit i smrtí.


V léčbě se uplatňují některá anthelmintika (např. thiabendazol, mebendazol apod.). Důležitá je samozřejmě prevence a ta je v případě této choroby vcelku jednoduchá a je jí dostatečná tepelná úprava masa.

Zhoubné nádory dětského věku Zhoubné nádory dětského věku

Nádorová onemocnění v dětském věku naštěstí nejsou až tak časté, jako u dospělých, je ale stále potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost, zvláště kvůli tomu, že v dnešní době je většina velmi dobře...

Retinoblastom Retinoblastom

Retinoblastom je nejčastějším dětským nádorem oka, druhým nejčastějším nádorem oka vůbec. Vyskytuje se u přibližně 1 dítěte z 20 000, nejčastěji mezi prvním a druhým rokem života.

Neuroblastom Neuroblastom

Neuroblastom je název pro zhoubný nádor raného dětského věku. Jde o solidní nádor z buněk nervové tkáně, tvoří se ale mimo mozek dítěte, v místech tzv. ganglií, což jsou shluky funkční nervové...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka