facebook
Dobrý večer, je pátek 24.1.2020 a svátek slaví Miloš

Trichinelóza


Ilustrační fotografie


Trichinelóza se řadí mezi parazitární onemocnění zpravidla postihující svalstvo včetně svalstva střev. Tato choroba postihuje jak zvířata, tak je přenosná i na člověka. Tzv. rezervoárem pro původce trichinelózy je nejčastěji divoké prase, prase domácí nebo pes či někteří hlodavci.


Původcem trichinelózy je parazit nazývaný Trichinella spiralis neboli svalovec stočený. Tento parazit vnikne do organismu člověka skrze kontaminovanou potravu. Nejčastěji to bývá maso ze zvěřiny. V žaludku dojde k uvolnění parazita z masa a ten putuje do střeva. Ve střevě se paraziti pohlavně namnoží a poté samečci umírají a samičky rodí další potomky, kteří se dostávají ve formě larev do krevního oběhu a později do svalů. Celý tento proces trvá řádově týdny.


Trichinelóza má inkubační dobu cca 2 – 7 dní a projevy onemocnění se v zásadě rozdělují do dvou stádií. První je tzv. střevní stádium, které se může a taky nemusí projevit. V případě projevů má pacient symptomy podobné břišnímu tyfu. Svalové stádium se projevuje zvýšením tělesné teploty, prudkými svalovými bolestmi, bolestmi hlavy a celkovou únavou. Jako u jiných chorob, tak i u této může dojít ke komplikacím v případě, že larvy parazita osídlí např. srdeční svalovinu a je popisováno i možné postižení dýchacího a nervového systému a také i očí. Za předpokladu, že se do krevního oběhu dostane velké množství larev Trichinella spiralis, může toto parazitární onemocnění končit i smrtí.


V léčbě se uplatňují některá anthelmintika (např. thiabendazol, mebendazol apod.). Důležitá je samozřejmě prevence a ta je v případě této choroby vcelku jednoduchá a je jí dostatečná tepelná úprava masa.

Ochrana dětí před klíšťaty Ochrana dětí před klíšťaty

Onemocnění způsobená klíšťaty není radno, zvláště pak u dětí, podceňovat. Klíšťová encefalitida totiž nemá v současnosti spolehlivý lék. Jediným možným řešením je očkování, ke kterému však u nás...

Pozor na úžeh Pozor na úžeh

Letní měsíce vybízejí k pobytu venku. Pro děti je to ideální, neboť můžou trávit většinu dne na čerstvém vzduchu. To však s sebou přináší i mnohé strasti. Jednou z takových nepříjemností je úžeh.

Pozor na úpal Pozor na úpal

Teplé letní počasí je nejen příjemné a umožňuje trávit většinu času mimo domov, ale na druhé straně může přivodit i nepříjemný úpal. To se samozřejmě týká nejen dětí, ale i dospělých. Organismus...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka