facebook
Dobré ráno, je pondělí 15.8.2022 a svátek slaví Hana

Nekrotizující enterokolitida


Ilustrační fotografie


Nekrotizující enterokolitida je závažné, život ohrožující onemocnění novorozenců, jak již trochu napovídá název. Jde v podstatě o poruchu přizpůsobení se trávicího systému na život mimo dělohu matky. Většinou se projevuje u nedonošených miminek, po zavedení střevní výživy. Typicky jde o zánět kombinující krvácení s tvorbou vředů a nekróz (okrsků mrtvé tkáně) na střevě dítěte. Při tomto postižení hrozí protržení střeva a rozvoj nitrobřišního zánětu. Tato nemoc je bohužel stále častější a to zejména díky vyspělejšímu zdravotnictví a tedy většímu přežívání nedonošených novorozenců. Jen 10% případů nekrotizující enterokolitidy je u donošenců.

Typickými příznakem je postupné zhoršování celkového stavu, upadání do letargie, nestabilita v tělesné teplotě, pauzy v dýchání nebo typicky břišní příznaky, jako je vzedmuté bříško, krev ve stolici, zvracení natrávené žluči apod. Ty se rozvíjí během několika hodin po podání stravy do střeva.

Pro vznik tohoto onemocnění musí dojít ke shodě tří faktorů – poškození střevní sliznice, přítomnosti bakterií a virů ve střevě a výživě přes střevo. Nekrotizující enterokolitida se zjistí na klasickém rentgenu díky snímku břicha. Jsou na něm vidět rozšířené kličky a bubliny vzduchu v dutině břišní.

Nekrotizující enterokolitida se léčí vysazením výživy do střeva a zavedením sondičky ke krmení přes nos do žaludku. Zároveň se podávají antibiotika a intenzivně se monitoruje stav dítěte. Kromě nebezpečí nitrobřišního zánětu může také dojít k udušení díky tomu, že miminko především leží a nafouknuté bříško mu utlačuje bránici, ta se tak nemůže ideálně pohybovat a plnit funkci dýchacího svalu.

Úmrtnost na nekrotizující enterokolitidu se pohybuje mezi 10-30% podle stadia, v němž je onemocnění zachyceno.

Pomozme Aničce, aby se naučila jíst

Anička se narodila o 16 týdnů dříve, největší problémy měla s dýcháním, kvůli tomu byla i dlouho krmená hadičkou (tzv. sondou). Bohužel si na tohle krmení zvykla a teď už se sama nedokáže najíst.

Pozor na opar při péči o miminko Pozor na opar při péči o miminko

Opar je poměrně časté onemocnění postihující nejčastěji rty či okolí nosu. Vyskytuje se zejména v době oslabení organismu při stresu či onemocnění. Někteří lidé mívají opary častěji a jsou k nim více...

S otužováním lze začít již u miminka S otužováním lze začít již u miminka

Již naše babičky říkávaly, že základem zdraví je otužování. Je to finančně nenáročný způsob zvýšení obranyschopnosti člověka. Je však možné s otužováním začít již u miminka?

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka