facebook
Příjemnou noc, je středa 19.1.2022 a svátek slaví Ilona

Hluboký i lehký spánek je důležitý


Ilustrační fotografie


Každá budoucí maminka by měla spát alespoň osm hodin denně. Určitě ale nevadí, když prospíte i devět nebo deset. Spát byste měla převážně v noci - ideální je třeba od devíti večer do šesti ráno. Pokud v noci nestíháte spát delší dobu, určitě si odpočinek naplánujte i na odpoledne nebo na podvečer. Dnes se spolu zaměříme na hluboký a lehký spánek - oba jsou totiž pro budoucí maminku velmi důležité.

Jak řešit nespavost

Trápí vás potíže se spánkem? Jestliže trvají dlouhodobě, určitě se obraťte na svého praktického lékaře nebo na gynekologa. Rozhodně se ale nenechte odbýt prášky. I pokud je v těhotenství můžete užívat, nejsou ničím prospěšným. Většina léků totiž potlačí lehký spánek a navodí okamžitě ten hluboký. I proto má mnoho lidí problém se ze spaní probudit. Určitě vyzkoušejte spíše bylinky nebo se pokuste se svým lékařem najít příčinu vaší nespavosti, která možná pramení i z vaší psychiky (obzvlášť v době těhotenství).

REM a non-REM spánek

Zatím REM je fáze, ve které se zdají sny, mozek je velmi aktivní, rychlé dýcháte a máte vyšší tep, non-REM představuje klidovější fáze, ve kterých vaše tělo více odpočívá. Lehký spánek přichází hned na začátku a trvá přibližně 10 minut (než upadnete do spánku hlubšího). Občas cítíme, jak jsme napůl vzhůru a také se snadno probudíme. Z hlubokého spánku je však už náročnější se probudit. Pokud tak maminka učiní, může se cítit ještě více unavená než před usnutím. Určitě to znáte i vy, když se po šesti hodinách spánku leckdy cítíte více čilá než po devíti. Fáze REM a non-REM spánku se během noci střídají. REM fáze se u zdravého člověka během noci objeví zhruba třikrát. I přesto si pamatujeme jen minimum snů, které se nám v noci zdály a většinu z nich okamžitě zapomeneme.

Určitě se pokuste vypozorovat, jak se vám spí nejlépe. Pokud se i po mnoha hodinách cítíte unavená, doporučujeme navštívit lékaře, který vyloučí například nízkou hladinu železa, anémii nebo nedostatek vápníku. Příčinou velké únavy totiž vždy nemusí být málo prospaných hodin.

Nespavost v těhotenství Nespavost v těhotenství

Kvalita spánku se mění v jednotlivých stadiích těhotenství. Vliv na to má samozřejmě rostoucí plod a zvětšující se děloha, která postupně tlačí na jednotlivé břišní orgány a ztěžuje tak budoucí mamince odpočinek.

Co vám zaručeně pomůže usnout Co vám zaručeně pomůže usnout

Těhotným ženám se samozřejmě doporučuje dostatek spánku. Spěje alespoň 8 hodin každý den. Jakmile se miminko narodí, už si tolik neodpočnete a s ním v bříšku má vaše tělo větší potřebu regenerace. Pro některé maminky není...

Je dobré mít pohyb před spaním? Je dobré mít pohyb před spaním?


Máte večer problémy usnout a ráno se cítíte unavená? Pokud se jako budoucí maminka setkáváte s těmito problémy, určitě vám doporučujeme vyzkoušet pohyb před spaním. Zaměřte se ale na klidnější aktivity, při nichž se příliš...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka