facebook
Dobré poledne, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Prořezávání zoubků


Ilustrační fotografie


Prořezávání zoubků provází růst každého děťátka. Většinou jsou děti v tomto období podrážděné a neklidné. Setkávají se totiž s bolestí a neumějí se s ní vyrovnat. Proto častěji než obvykle vyhledávají něžnou náruč svých rodičů. Mléčné zoubky má miminko již při narození skryté v dásních. Aby se dostaly ven, musí dojít k jejich prořezání, a to je pro miminko bolestivé.

K prořezávání prvních zoubků může docházet od šestého měsíce věku miminka. U některých dětí to může být o něco dříve anebo naopak i později. Postupně se dítěti prořeže dvacet mléčných zoubků. Nejčastěji se objeví první zub ve spodní čelisti a další se pak klubou asi tak po měsíci. Samotné prořezávání bývá pro děti velmi nepříjemné. Je totiž doprovázeno otoky dásní, které tlačí a mohou i nepříjemně svědit. K tomu se mnohdy může přidat i teplota. Takový stav je samozřejmě potřeba sledovat, a pokud by teplota neustupovala, navštívit lékaře.

Rodiče se často ptají, jak poznají, že jejich miminku právě lezou zoubky. V tomto období miminka velice výrazně sliní a dávají si vše do pusy. Přirozenost jim velí stále žvýkat, aby si tak ulevily od bolesti. K tomuto účelu se prodává celá řada „kousátek“. Některé z nich lze i ochladit. Bolavým dásním tak pomůže nejen samotné kousání, ale i studený obklad. V žádném případě by se tato kousátka neměla zamrazovat, protože to už by bylo pro citlivou dětskou pusinku až příliš studené. Stačí je ponechat chvíli v ledničce.

Od bolesti, která doprovází prořezávání zoubků lze dítěti odpomoci i masáží dásní. K tomu lze využít tzv. prsťáček, kterým se následně i čistí prořezané zoubky. Z bylinek se doporučuje šalvěj nebo heřmánek. Z nich lze připravit čaj a potírat tím dásně. Úlevy od nepříjemných projevů lze docílit i pomocí homeopatických preparátů. K jejich volbě je však vhodná konzultace s odborníkem. Dále jsou v lékárně k dostání mastičky a gely, které zmírňují otoky a bolestivost dětských dásní.





Péče o pupeční pahýlek Péče o pupeční pahýlek

Pupečník je spojením mezi matkou a plodem, resp. placentou, v děloze, měří 20-150 cm. Je tvořen dvěma tepnami a jednou žílou, přičemž navzdory obvyklému směru toku okysličené a odkysličené...

Nošení dětí v šátcích Nošení dětí v šátcích

Nejedná se o žádnou velkou novinku, ale spousta rodičům je móda nošení dětí v šátku či jiném nosiči stále ještě velkou neznámou. Kromě klasických kočárků se nám nabízí možnost mít své dítko vždy při sobě a mít naprostou kontrolu nad jeho ...

Kde přebalovat miminko? Pořiďte si přebalovací pult či komodu.

Čekáte-li miminko, budete potřebovat celou řadu věcí od kočárku, přes oblečení až po hračky. Nutný je nicméně také dětský nábytek a samozřejmě také kvalitní přebalovací pulty, které budete používat spoustu měsíců.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka