facebook
Příjemnou noc, je úterý 20.8.2019 a svátek slaví Bernard

Domácí práce a děti


Ilustrační fotografie


Dnešní uspěchaná doba nám málokdy dovolí udělat si čas na své blízké, natož na nějaký ten úklid v bytě. Spoustu rodičů však ani nenapadne, že by se jejich ratolest už od určitého věku mohly na chodu domácnosti podílet také. V minulosti bylo pomáhání rodičům samozřejmostí. Dnes si spíše řekneme: „Ať si užije dětství a hraní, v životě se napracuje dost!“ Součástí výchovy je ale i vedení k čistotě a pořádku, proč svá dítka tedy trochu nezaměstnat a sobě od některých prací neulevit.

Je dobré začít odmalička

Určité domácí práce je možné nechat dělat i velmi malé děti, samozřejmě však s dospělým dozorem. Běžně spolu chodíte nakupovat, vaříte či pečete. Malé dítko vám možná může spíše přidělat práci než od ní ulevit, pořád to ale má svou cenu a efekt. Pokud k tomu budete své dítě vést odmala a pokaždé ho za jeho výkon pochválíte, jistě nebude domácí práce brát jako nepříjemnou, či snad nepotřebnou činnost.

Kdy se dítě začne zajímat?

Období, kdy se dítě začne zajímat o věci, které dělají dospěláci, je kolem 3 let. V tomto věku chtějí napodobovat své rodiče a pomáhat jim s běžnými opravdovými činnostmi, nejen „jako“ s hračkami. Ze začátku jim to nepůjde nic moc a jak už bylo uvedeno, nadělají spíše nepořádek, než aby vám pomohly. Nikdy je však neodrazujte a neškádlete je, pokud něco neudělají přesně podle vašich pokynů. Neexistuje zaručenější cesta k tomu, že dítě ztratí zájem a chuť se zapojovat. Trpělivě mu vysvětlete, kde udělalo chybu a zopakujte mu postup.

„Tohle budeš dělat každý den.“

Postupem času si dítě osvojí určitou zručnost a jistě si najde činnost, která ho bude bavit nejvíce. Tu ho nechejte dělat pravidelně, aby se naučilo, že tyto věci je třeba po určité době opakovat. Děti mají tendence ztrácet vůli a činnosti po chvíli zanechat. Na vás tedy je, abyste na dítě trošku zatlačili. Pokud se stará například o rybičky vysvětlete mu, že rybičky přeci neumřou hlady jenom proto, že se mu dneska nechce nasypat jim krmení. Na každou činnost dítěte nejprve dohlížejte. Až do chvíle, kdy si budete jisti, že to zvládá samo. Postupně dítěti dávejte na starosti složitější práce, aby si vyzkoušelo všechno a pravidelně doma pomáhalo.

Baby signs – znakování pro miminka Baby signs – znakování pro miminka

Určitě víte, že existuje znaková řeč pro neslyšící lidi jako nástroj komunikace mezi sebou samotnými i pro komunikaci s lidmi slyšícími, kteří tuto řeč ovládají. Pravděpodobně jste ji někdy i...

Šátek a nosítka pro děti Šátek a nosítka pro děti

V dnešní době nevidíme rodiče vozit děti pouze v kočárku. Velice moderním způsobem přenášení dětí je i za pomocí šátků, nosítek, klokánek a podobných pomůcek. Rodiče, kteří upřednostňují tento způsob...

www.vlasy-kosmetika.cz Péče o dětské vlasy – tipy a rady

Dětské vlásky jsou nepochybně předmětem mnoha diskuzí a někdy dokonce i sporů. Každý rodič pochopitelně chce, aby právě jeho potomek měl vlasy zdravé a účes krásný. Jak toho ale dosáhnout?

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka