facebook
Dobrý podvečer, je neděle 4.12.2022 a svátek slaví Barbora

Když na vás jdou mdloby


Ilustrační fotografie


Jdou na vás v těhotenství často mdloby? Trápí vás pocity na omdlení a neumíte si s nimi sama poradit? Řekneme vám, jak na ně vyzrát. Ačkoliv se mdloby na první pohled mohou zdát jako banalita, rozhodně se nevyplatí je podceňovat, jelikož mohou být pro vás i miminko opravdu nebezpečné. Stačí, když se zamotáte, nešikovně spadnete a můžete si ublížit. A to nejen ke konci těhotenství, ale i v začátcích, kdy je plod nejvíce křehký.

Co způsobuje omdlévání v těhotenství

Na vině je většinou nízký krevní tlak. Pokud ho máte běžně, určitě víte, jak snadno se vám zamotá hlava. Nízký tlak vás může potkat kdykoliv v těhotenství, i pokud jste s ním dosud žádné problémy neměla. Jestliže ho ale pociťujete i před otěhotněním, můžete si být téměř jistá, že během něj nezmizí. Těhotenství je totiž plné změn. Srdce musí přečerpat téměř dvojnásobek běžného objemu krve a narůstá tak oběhový systém. Zvětšuje se rozsah, ale snižuje se tlak v tepnách a žílách. Protože vaše tělo se primárně stará o to, aby miminko bylo spokojené a cítilo se dobře, tak se nízký tlak odráží právě na mamince.

Jak předcházet omdlévání

Sama jistě brzy vypozorujete, co na vás zabírá. Jakmile se vám začne točit hlava, najděte si oporu, o kterou se budete moci opřít, nebo se ještě lépe posaďte. Vše se většinou odehrává hrozně rychle a vy tak máte jen zlomek času, ve kterém můžete jednat. Není se tedy čemu divit, že při prvních návalech často skončíte na zemi. Naštěstí nízký tlak se objevuje zejména v počátcích těhotenství a s jeho koncem pozvolna odeznívá.

Jedinou cestou, jak můžete omdlévání z nízkého tlaku předejít, je tlak zvýšit. K tomu obecně přispívá konzumace kávy a alkoholu. Jelikož alkohol by pro vás v těhotenství měl být tabu, zbývá vám káva - pijte ji ovšem jen v malé míře. Obecně dbejte na dostatek tekutin a hodně odpočívejte. Začněte se věnovat sportovní aktivitě, ideálně ještě před těhotenstvím. Posílíte tak své srdce a cévy. Dlouho nestůjte na jednom místě a ani zbytečně nepobývejte v zadýchaném prostoru.

Pokud se budete ráno zvedat z postele, určitě to nedělejte rychle, naopak vstávejte opatrně. Klidně ještě v posteli posnídejte drobnou sušenku nebo ovoce. I prázdný žaludek vám totiž může vyvolat takovouto nevolnost. Obecně se jakýmkoliv aktivitám nalačno vyhýbejte, jelikož se vaše tělo cítí slabé a má tedy k omdlévání sklony.

Pálení žáhy v těhotenství Pálení žáhy v těhotenství

Potýkáte se s pálením žáhy? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, co toto pálení způsobuje, jak mu předcházet a jak se s ním vypořádat. Pálení žáhy patří mezi méně časté prvotní projevy těhotenství, pokud vás ale...

Zvýšená citlivost prsou Zvýšená citlivost prsou

Citlivá prsa jsou jedním z nejběžnějších příznaků těhotenství. Pokud se nedostaví hned v jeho počátku, můžete je očekávat v prvních týdnech spolu se zvětšením objemu. Ačkoliv muži často větší prsa vítají, ženy je spíše naopak proklínají.

Bolesti břicha Bolesti břicha

Bolesti břicha provázejí nejednu těhulku. Pokud chcete odhalit jejich příčinu, je v první řadě potřeba rozlišit, v jaké části vás bříško bolí. Nejvíce rizik přinášejí ostré bolesti v podbřišku.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka