facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Když na vás jdou mdloby


Ilustrační fotografie


Jdou na vás v těhotenství často mdloby? Trápí vás pocity na omdlení a neumíte si s nimi sama poradit? Řekneme vám, jak na ně vyzrát. Ačkoliv se mdloby na první pohled mohou zdát jako banalita, rozhodně se nevyplatí je podceňovat, jelikož mohou být pro vás i miminko opravdu nebezpečné. Stačí, když se zamotáte, nešikovně spadnete a můžete si ublížit. A to nejen ke konci těhotenství, ale i v začátcích, kdy je plod nejvíce křehký.

Co způsobuje omdlévání v těhotenství

Na vině je většinou nízký krevní tlak. Pokud ho máte běžně, určitě víte, jak snadno se vám zamotá hlava. Nízký tlak vás může potkat kdykoliv v těhotenství, i pokud jste s ním dosud žádné problémy neměla. Jestliže ho ale pociťujete i před otěhotněním, můžete si být téměř jistá, že během něj nezmizí. Těhotenství je totiž plné změn. Srdce musí přečerpat téměř dvojnásobek běžného objemu krve a narůstá tak oběhový systém. Zvětšuje se rozsah, ale snižuje se tlak v tepnách a žílách. Protože vaše tělo se primárně stará o to, aby miminko bylo spokojené a cítilo se dobře, tak se nízký tlak odráží právě na mamince.

Jak předcházet omdlévání

Sama jistě brzy vypozorujete, co na vás zabírá. Jakmile se vám začne točit hlava, najděte si oporu, o kterou se budete moci opřít, nebo se ještě lépe posaďte. Vše se většinou odehrává hrozně rychle a vy tak máte jen zlomek času, ve kterém můžete jednat. Není se tedy čemu divit, že při prvních návalech často skončíte na zemi. Naštěstí nízký tlak se objevuje zejména v počátcích těhotenství a s jeho koncem pozvolna odeznívá.

Jedinou cestou, jak můžete omdlévání z nízkého tlaku předejít, je tlak zvýšit. K tomu obecně přispívá konzumace kávy a alkoholu. Jelikož alkohol by pro vás v těhotenství měl být tabu, zbývá vám káva - pijte ji ovšem jen v malé míře. Obecně dbejte na dostatek tekutin a hodně odpočívejte. Začněte se věnovat sportovní aktivitě, ideálně ještě před těhotenstvím. Posílíte tak své srdce a cévy. Dlouho nestůjte na jednom místě a ani zbytečně nepobývejte v zadýchaném prostoru.

Pokud se budete ráno zvedat z postele, určitě to nedělejte rychle, naopak vstávejte opatrně. Klidně ještě v posteli posnídejte drobnou sušenku nebo ovoce. I prázdný žaludek vám totiž může vyvolat takovouto nevolnost. Obecně se jakýmkoliv aktivitám nalačno vyhýbejte, jelikož se vaše tělo cítí slabé a má tedy k omdlévání sklony.

Jak zjistím, jestli jsem těhotná Jak poznám, že jsem těhotná

Těhotenství nejsnadněji zjistíte s pomocí těhotenského testu. Prvním nejčastějším příznakem je vynechání menstruace, které často doprovázejí ranní nevolnosti - typické pro první týdny těhotenství nebo také zvýšená citlivost prsou, výkyvy nálad a podobně.

Kdy kontaktovat lékaře Kdy kontaktovat lékaře

Mnoho nastávajících maminek řeší otázku „Kdy se mám obrátit na svého gynekologa“. První návštěvu byste měla absolvovat tehdy, když se domníváte, že jste těhotná. Gynekolog vaše těhotenství potvrdí a domluvíte se s ním na dalších ...

Nevolnost v těhotenství Jak zmírnit nevolnost v těhotenství

Nevolnosti v těhotenství dokáží opravdu potrápit. Týkají se mnoha budoucích maminek - nacházejí se mezi nimi nejen prvorodičky, ale i ženy se zkušenostmi. Mezi nejčastější formy nevolnosti patří zvracení. Zvýšená citlivost na pachy ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka