facebook
Dobré odpoledne, je sobota 25.1.2025 a svátek slaví Zora

Prenatální období


Ilustrační fotografie


Pod spojením „prenatální období“ si můžeme představit vývoj plodu v děloze. Jedná se tedy o dobu trvající přibližně 9 měsíců (280 dnů). Prenatální období se dělí do třech základních fází.

 

Fáze prenatálního období

 

První fáze postihuje dobu od početí do 3. týdne těhotenství. Vzniká embryo, zárodek na konci první fáze dosahuje velikosti zhruba 2,5 mm. Začíná být srdce a vyvíjí se nervová soustava. Druhá fáze se označuje jako embryonální (zárodeční). Trvá od 3. týdne do 12. týdne těhotenství. Vyvíjí se orgány, je tedy možné určit pohlaví miminka. Zároveň zde také hrozí vznik vývojových vad.

 

Poslední fáze je fetální a nastupuje 12. týden těhotenství. Trvá až do porodu. Ve 3. měsíci plod začíná reagovat na dotyky, ve 4. měsíci se vytváří reflexy, v 5. měsíci se začínají rozlišovat zvukové podněty, v 6. měsíci se dále rozvíjí hybnost a na konci těhotenství se výrazně zlepšuje kvalita smyslů. Dítě začíná vnímat například hlas své matky. S ní je schopno během prenatálního období komunikovat fyziologicky (krví), smyslově (masáže břicha, mateřský hlas) a emocionálně (když matka na miminko myslí, těší se na něj či naopak).

 

Prenatální období a jeho vliv na náš život

 

Vývoj v prenatálním období nejvíce ovlivňuje matka. Jak již bylo napsáno výše, miminko je schopno s ní komunikovat a také vnímat spoustu vnějších vlivů. Pociťuje hostinné a nehostinné prostředí, které ovlivňuje psychika matky. Obecně se dá říci, že děti, které působí uvolněněji, dostaly během tohoto období více lásky a náklonnosti.





První těhotenská prohlídka První těhotenská prohlídka

Ať už miminko plánujete či ne, nehledě na výsledek těhotenského testu, je vhodné navštívit ordinaci ženského lékaře 2-3 týdny poté, co jste nedostala očekávanou menstruaci, aby lékař mohl graviditu potvrdit či vyvrátit.

Testy na těhotenskou cukrovku Testy na těhotenskou cukrovku

Těhotenská cukrovka je metabolická porucha, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Aby byla u budoucí maminky vyloučena, je nutné provést orální glukózový toleranční test neboli OGTT. Přistupuje se k němu mezi...

Odběr plodové vody Odběr plodové vody

Vyšetření, při kterém se odebírá plodová voda, děsí mnoho maminek. Přistupuje se k němu především u rodiček starších 35 let, kterých rok od roku přibývá. Jelikož se náš věk prodlužuje a zvyšuje se vzdělanost spolu s délkou...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka