facebook
Dobré odpoledne, je pátek 19.4.2024 a svátek slaví Marcela

Ultrazvuk


Ilustrační fotografie


Ultrazvuk se využívá při různých lékařských vyšetřeních. Není tedy divu, že se s ním setká i každá budoucí maminka. Ultrazvuková vyšetření se dělají během těhotenství a ověřují, že vše v bříšku je tak, jak má být. Každou maminku čeká během devíti měsíců zhruba pět ultrazvuků - může to být méně i více, vyšetření jsou vždy individuální. V případě komplikací se může počet navýšit, pokud je naopak vše v pořádku, stačí třeba jenom tři vyšetření během těhotenství.

 

Ultrazvuk pro potvrzení těhotenství

 

Jakmile se žena domnívá, že je těhotná, měla by navštívit svého lékaře. První ultrazvuk je proveden v 5 až 7. týdnu těhotenství. Toto vyšetření kontroluje uložení embrya a srdeční činnost. Vyloučí se zde mimoděložní těhotenství a často je možné určit, zda se bude jednat o jedno miminko nebo dvojčata.

 

Na konci prvního trimestru

 

První trimestr končí zhruba 12. až 14. týdnem těhotenství. V této době je tedy na řadě další ultrazvukové vyšetření. Při ultrazvuku se stanovuje termín porodu, měří se šíjové projasnění a často je možné podívat se na končetiny a orgány embrya.

 

V polovině těhotenství

 

18. až 20. týden je dobou, kdy by maminka měla být zhruba v polovině svého těhotenství. Lékař může podrobně prozkoumat orgány miminka, uložení placenty a množství plodové vody. Zároveň je schopen vyloučit některé vývojové vady (které je schopen ultrazvuk odhalit).

 

Vyšetření v posledním trimestru a před porodem

 

Toto ultrazvukové vyšetření se provádí zhruba v 30. týdnu těhotenství. Opět se zde zhodnotí růst a uložení miminka v děloze a množství plodové vody. Ještě jeden ultrazvuk je možné provést těsně před porodem. Ten se zaměřuje na polohu plodu, množství vody, stav placenty a průtoky pupečníkem.

 

V těhotenství se můžete setkat s běžným - standardním ultrazvukem, 3D ultrazvukem, dopplerovským ultrazvukem (pro průtok krve pupečníkem) a echokardiografií (pro vyšetření srdce). Ultrazvuk se může provádět dvěma základními metodami, a to buď se zavede vaginální sonda nebo se ultrazvuk přiloží na břišní stěnu ošetřenou speciálním gelem. Vaginální vyšetření se provádí zejména na začátku těhotenství.





HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin

Na začátku si osvětlíme jednotlivé pojmy. Gonadotropin je odvozeno gonáda (česky pohlavní žláza) a choriový od chorion, což je obal kolem vyvíjejícího se zárodku. HCG je produkován placentou v průběhu těhotenství. Jeho hlavním úkolem je ...

Prenatální období Prenatální období

První fáze postihuje dobu od početí do 3. týdne těhotenství. Vzniká embryo, zárodek na konci první fáze dosahuje velikosti zhruba 2,5 mm. Začíná být srdce a vyvíjí se nervová soustava. Druhá fáze se označuje jako embryonální (zárodeční). Trvá ...

Prenatální péče Prenatální péče

Prenatální péče pokrývá celé období těhotenství. Jedná se o komplexní péči, které je nezbytná v životě každé těhotné ženy. Prenatální péče se stále vyvíjí, v době našich maminek a babiček se na ni rozhodně nekladl takový důraz jako dnes.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka