facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Plodová voda


Ilustrační fotografie


Plodová voda je velice důmyslné ochranné prostředí kolem miminka. Je to průzračná tekutina, která může být v době porodu i trochu zakalená. Plodová voda je složena z vody, glukózy, močoviny, bílkoviny, kreatinu a minerálů. Postupně se obohacuje o buňky, které se uvolňují z povrchu plodu, mázek a jemné chloupky.


Tekuté okolí, které plodová voda miminku vytváří, zajišťuje zejména ochranu samotného plodu. Na povrch miminka je tak vytvářen stále stejný tlak. Kapalné prostředí umožňuje pohyblivost miminka a zároveň chrání i placentu. Plodová voda významně přispívá ke správnému fungování vylučovací a trávicí soustavy.  Miminko ji dokonce od 18. týdne polyká. Není se však čeho obávat, plodová voda se pravidelně vyměňuje. Ke konci těhotenství probíhá výměna v intervalu zhruba polovina celkového množství vody za hodinu.


Pokud jde o samotné množství plodové vody, tak to dosahuje v posledním měsíci těhotenství až 700 ml. Nejvíce místa kolem sebe má miminko do čtvrtého měsíce, kdy se začíná měnit poměr vody a velikosti miminka. Od té doby již nemá takové možnosti k pohybovým aktivitám. 


Plodová voda má svůj důležitý význam od samého počátku až do konce těhotenství. Při porodu, když dojde k prasknutí plodového vaku a odtoku vody dojde ke zvlhčení porodních cest, což usnadňuje porod. Dle lékařů je ideální, pokud k odchodu vody dojde až v porodnici. Někdy se stane, že malé množství plodové vody odteče již doma. Je to většinou ta část, která byla stlačena před hlavičkou miminka. Nastávající maminka může mít pocit, že došlo pouze k úniku malého množství moči, protože voda může mít i nažloutlou barvu.


Po úniku tohoto malého množství vody klesne miminko níže a většinou zamezí tomu, aby odtekla veškerá voda ven. Nicméně v plodové blance již je trhlinka, kterou mohou k miminku proniknout nežádoucí látky. Je proto na místě, aby se těhotná žena odebrala do porodnice, kde bude pod odborným dohledem.

HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin

Na začátku si osvětlíme jednotlivé pojmy. Gonadotropin je odvozeno gonáda (česky pohlavní žláza) a choriový od chorion, což je obal kolem vyvíjejícího se zárodku. HCG je produkován placentou v průběhu těhotenství. Jeho hlavním úkolem je ...

Prenatální období Prenatální období

První fáze postihuje dobu od početí do 3. týdne těhotenství. Vzniká embryo, zárodek na konci první fáze dosahuje velikosti zhruba 2,5 mm. Začíná být srdce a vyvíjí se nervová soustava. Druhá fáze se označuje jako embryonální (zárodeční). Trvá ...

Ultrazvuk Ultrazvuk

Ultrazvuk se využívá při různých lékařských vyšetřeních. Není tedy divu, že se s ním setká i každá budoucí maminka. Ultrazvuková vyšetření se dělají během těhotenství a ověřují, že vše v bříšku je tak, jak má být. Každou maminku čeká ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka