facebook
Dobré poledne, je sobota 15.12.2018 a svátek slaví Radana

Plodová voda


Ilustrační fotografie


Plodová voda je velice důmyslné ochranné prostředí kolem miminka. Je to průzračná tekutina, která může být v době porodu i trochu zakalená. Plodová voda je složena z vody, glukózy, močoviny, bílkoviny, kreatinu a minerálů. Postupně se obohacuje o buňky, které se uvolňují z povrchu plodu, mázek a jemné chloupky.


Tekuté okolí, které plodová voda miminku vytváří, zajišťuje zejména ochranu samotného plodu. Na povrch miminka je tak vytvářen stále stejný tlak. Kapalné prostředí umožňuje pohyblivost miminka a zároveň chrání i placentu. Plodová voda významně přispívá ke správnému fungování vylučovací a trávicí soustavy.  Miminko ji dokonce od 18. týdne polyká. Není se však čeho obávat, plodová voda se pravidelně vyměňuje. Ke konci těhotenství probíhá výměna v intervalu zhruba polovina celkového množství vody za hodinu.


Pokud jde o samotné množství plodové vody, tak to dosahuje v posledním měsíci těhotenství až 700 ml. Nejvíce místa kolem sebe má miminko do čtvrtého měsíce, kdy se začíná měnit poměr vody a velikosti miminka. Od té doby již nemá takové možnosti k pohybovým aktivitám. 


Plodová voda má svůj důležitý význam od samého počátku až do konce těhotenství. Při porodu, když dojde k prasknutí plodového vaku a odtoku vody dojde ke zvlhčení porodních cest, což usnadňuje porod. Dle lékařů je ideální, pokud k odchodu vody dojde až v porodnici. Někdy se stane, že malé množství plodové vody odteče již doma. Je to většinou ta část, která byla stlačena před hlavičkou miminka. Nastávající maminka může mít pocit, že došlo pouze k úniku malého množství moči, protože voda může mít i nažloutlou barvu.


Po úniku tohoto malého množství vody klesne miminko níže a většinou zamezí tomu, aby odtekla veškerá voda ven. Nicméně v plodové blance již je trhlinka, kterou mohou k miminku proniknout nežádoucí látky. Je proto na místě, aby se těhotná žena odebrala do porodnice, kde bude pod odborným dohledem.

Testy na těhotenskou cukrovku Testy na těhotenskou cukrovku

Těhotenská cukrovka je metabolická porucha, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Aby byla u budoucí maminky vyloučena, je nutné provést orální glukózový toleranční test neboli OGTT. Přistupuje se k němu mezi...

Odběr plodové vody Odběr plodové vody

Vyšetření, při kterém se odebírá plodová voda, děsí mnoho maminek. Přistupuje se k němu především u rodiček starších 35 let, kterých rok od roku přibývá. Jelikož se náš věk prodlužuje a zvyšuje se vzdělanost spolu s délkou...

Triple test Triple test

Triple test je v podstatě screening biochemických markerů z krve matky, prováděný po ukončeném 16. týdnu těhotenství. Z mateřského krevního séra se zjišťují hladiny tří markerů, které souvisí s těhotenstvím, zejména co se týče...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka