facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.2.2019 a svátek slaví Matěj

Plodová voda


Ilustrační fotografie


Plodová voda je velice důmyslné ochranné prostředí kolem miminka. Je to průzračná tekutina, která může být v době porodu i trochu zakalená. Plodová voda je složena z vody, glukózy, močoviny, bílkoviny, kreatinu a minerálů. Postupně se obohacuje o buňky, které se uvolňují z povrchu plodu, mázek a jemné chloupky.


Tekuté okolí, které plodová voda miminku vytváří, zajišťuje zejména ochranu samotného plodu. Na povrch miminka je tak vytvářen stále stejný tlak. Kapalné prostředí umožňuje pohyblivost miminka a zároveň chrání i placentu. Plodová voda významně přispívá ke správnému fungování vylučovací a trávicí soustavy.  Miminko ji dokonce od 18. týdne polyká. Není se však čeho obávat, plodová voda se pravidelně vyměňuje. Ke konci těhotenství probíhá výměna v intervalu zhruba polovina celkového množství vody za hodinu.


Pokud jde o samotné množství plodové vody, tak to dosahuje v posledním měsíci těhotenství až 700 ml. Nejvíce místa kolem sebe má miminko do čtvrtého měsíce, kdy se začíná měnit poměr vody a velikosti miminka. Od té doby již nemá takové možnosti k pohybovým aktivitám. 


Plodová voda má svůj důležitý význam od samého počátku až do konce těhotenství. Při porodu, když dojde k prasknutí plodového vaku a odtoku vody dojde ke zvlhčení porodních cest, což usnadňuje porod. Dle lékařů je ideální, pokud k odchodu vody dojde až v porodnici. Někdy se stane, že malé množství plodové vody odteče již doma. Je to většinou ta část, která byla stlačena před hlavičkou miminka. Nastávající maminka může mít pocit, že došlo pouze k úniku malého množství moči, protože voda může mít i nažloutlou barvu.


Po úniku tohoto malého množství vody klesne miminko níže a většinou zamezí tomu, aby odtekla veškerá voda ven. Nicméně v plodové blance již je trhlinka, kterou mohou k miminku proniknout nežádoucí látky. Je proto na místě, aby se těhotná žena odebrala do porodnice, kde bude pod odborným dohledem.

Test OGTT z pohledu těhotné Test OGTT z pohledu těhotné

Právě jsem v průběhu 25. týdne těhotenství absolvovala test OGTT (orální glukózový toleranční test) a ráda bych se s našimi čtenáři podělila o tuto zkušenost. Dost možná se to bude některé nastávající mamince hodit. Moje...

Struktura péče o těhotné Struktura péče o těhotné

V České republice existuje rozsáhlý víceúrovňový systém péče o těhotné ženy, tak aby jim mohla být poskytnuta odborná péče podle jejich potřeb. Většina žen si vystačí s běžnou těhotenskou poradnou, některé ale musí...

Plodová voda a její složení Plodová voda a její složení

Plodová voda je tekutina tvořící se v průběhu těhotenství k ochraně vyvíjejícího se plodu v těle těhotné ženy. Tvoří kolem něj prostor, čímž umožňuje plodu pohyb, vyrovnává vnější nárazy a tlaky a tak jej chrání před traumaty...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka