facebook
Příjemnou noc, je středa 14.4.2021 a svátek slaví Vincenc

Plodová voda


Ilustrační fotografie


Plodová voda je velice důmyslné ochranné prostředí kolem miminka. Je to průzračná tekutina, která může být v době porodu i trochu zakalená. Plodová voda je složena z vody, glukózy, močoviny, bílkoviny, kreatinu a minerálů. Postupně se obohacuje o buňky, které se uvolňují z povrchu plodu, mázek a jemné chloupky.


Tekuté okolí, které plodová voda miminku vytváří, zajišťuje zejména ochranu samotného plodu. Na povrch miminka je tak vytvářen stále stejný tlak. Kapalné prostředí umožňuje pohyblivost miminka a zároveň chrání i placentu. Plodová voda významně přispívá ke správnému fungování vylučovací a trávicí soustavy.  Miminko ji dokonce od 18. týdne polyká. Není se však čeho obávat, plodová voda se pravidelně vyměňuje. Ke konci těhotenství probíhá výměna v intervalu zhruba polovina celkového množství vody za hodinu.


Pokud jde o samotné množství plodové vody, tak to dosahuje v posledním měsíci těhotenství až 700 ml. Nejvíce místa kolem sebe má miminko do čtvrtého měsíce, kdy se začíná měnit poměr vody a velikosti miminka. Od té doby již nemá takové možnosti k pohybovým aktivitám. 


Plodová voda má svůj důležitý význam od samého počátku až do konce těhotenství. Při porodu, když dojde k prasknutí plodového vaku a odtoku vody dojde ke zvlhčení porodních cest, což usnadňuje porod. Dle lékařů je ideální, pokud k odchodu vody dojde až v porodnici. Někdy se stane, že malé množství plodové vody odteče již doma. Je to většinou ta část, která byla stlačena před hlavičkou miminka. Nastávající maminka může mít pocit, že došlo pouze k úniku malého množství moči, protože voda může mít i nažloutlou barvu.


Po úniku tohoto malého množství vody klesne miminko níže a většinou zamezí tomu, aby odtekla veškerá voda ven. Nicméně v plodové blance již je trhlinka, kterou mohou k miminku proniknout nežádoucí látky. Je proto na místě, aby se těhotná žena odebrala do porodnice, kde bude pod odborným dohledem.

Jak velký význam má předporodní kurz? Jak velký význam má předporodní kurz?

Každá maminka se na svůj porod připravuje jinak. Některá cvičí a dodržuje zdravou stravu, jiná navštěvuje předporodní kurzy. V těchto kurzech najdete spousty cenných rad a návodů na správné cvičení a přípravu na porod.

Velký genetický ultrazvuk Velký genetický ultrazvuk

Velký genetický ultrazvuk je vyšetření, které přichází na řadu zhruba v 20. týdnu těhotenství. Tento ultrazvuk by měl být proveden na vyšším pracovišti, jelikož mnoho gynekologů k němu ve své ordinaci nemá to správné...

Test OGTT z pohledu těhotné Test OGTT z pohledu těhotné

Právě jsem v průběhu 25. týdne těhotenství absolvovala test OGTT (orální glukózový toleranční test) a ráda bych se s našimi čtenáři podělila o tuto zkušenost. Dost možná se to bude některé nastávající mamince hodit. Moje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka