facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 26.11.2020 a svátek slaví Xenie

Plodová voda


Ilustrační fotografie


Plodová voda je velice důmyslné ochranné prostředí kolem miminka. Je to průzračná tekutina, která může být v době porodu i trochu zakalená. Plodová voda je složena z vody, glukózy, močoviny, bílkoviny, kreatinu a minerálů. Postupně se obohacuje o buňky, které se uvolňují z povrchu plodu, mázek a jemné chloupky.


Tekuté okolí, které plodová voda miminku vytváří, zajišťuje zejména ochranu samotného plodu. Na povrch miminka je tak vytvářen stále stejný tlak. Kapalné prostředí umožňuje pohyblivost miminka a zároveň chrání i placentu. Plodová voda významně přispívá ke správnému fungování vylučovací a trávicí soustavy.  Miminko ji dokonce od 18. týdne polyká. Není se však čeho obávat, plodová voda se pravidelně vyměňuje. Ke konci těhotenství probíhá výměna v intervalu zhruba polovina celkového množství vody za hodinu.


Pokud jde o samotné množství plodové vody, tak to dosahuje v posledním měsíci těhotenství až 700 ml. Nejvíce místa kolem sebe má miminko do čtvrtého měsíce, kdy se začíná měnit poměr vody a velikosti miminka. Od té doby již nemá takové možnosti k pohybovým aktivitám. 


Plodová voda má svůj důležitý význam od samého počátku až do konce těhotenství. Při porodu, když dojde k prasknutí plodového vaku a odtoku vody dojde ke zvlhčení porodních cest, což usnadňuje porod. Dle lékařů je ideální, pokud k odchodu vody dojde až v porodnici. Někdy se stane, že malé množství plodové vody odteče již doma. Je to většinou ta část, která byla stlačena před hlavičkou miminka. Nastávající maminka může mít pocit, že došlo pouze k úniku malého množství moči, protože voda může mít i nažloutlou barvu.


Po úniku tohoto malého množství vody klesne miminko níže a většinou zamezí tomu, aby odtekla veškerá voda ven. Nicméně v plodové blance již je trhlinka, kterou mohou k miminku proniknout nežádoucí látky. Je proto na místě, aby se těhotná žena odebrala do porodnice, kde bude pod odborným dohledem.

Triple test Triple test

Triple test je v podstatě screening biochemických markerů z krve matky, prováděný po ukončeném 16. týdnu těhotenství. Z mateřského krevního séra se zjišťují hladiny tří markerů, které souvisí s těhotenstvím, zejména co se týče...

Amniocentéza = odběr plodové vody Amniocentéza = odběr plodové vody

Plodová voda společně s tzv. plodovými blanami vytváří vak, uvnitř kterého je uložen vyvíjející se plod. Plodová voda je vytvářena tzv. amnion (což je jeden z plodových obalů), ale také je jejím zdrojem kůže a plicní váčky plodu.

Cytologie děložního čípku Cytologie děložního čípku

Cytologie je vyšetření, které se ženám provádí standardně alespoň jednou ročně. Jedná se o prevenci, která dokáže včas odhalit změny hrdla dělohy, pochvy nebo zevních rodidel. Díky němu můžete předejít například rakovině, u které...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka