facebook
Dobré dopoledne, je úterý 29.9.2020 a svátek slaví Jeroným

Televize v životě dítěte


Ilustrační fotografie


Většina rodičů se shodne na tom, že časté a pravidelné sledování televize není pro děti příliš vhodnou náplní jejich volného času. Mnohé maminky, které tráví čas na mateřské nebo rodičovské dovolené s dětmi však televizi využívají již od velmi útlého věku svých dětí k tomu, aby je zabavily a ony pak měly čas obstarat domácnost či uvařit. Televize je přitom pro děti velice chytlavá záležitost, neboť pravidelně se střídající obrazy motivují dítě k tomu, aby je neustále sledovalo.

Jestliže se sledování televize dětmi nechá dojít až příliš daleko, může se stát, že takové dítě bývá méně samostatné a neumí se zabavit jiným způsobem než právě sledováním televize a oblíbené pohádky. Problém může nastat i v tom, že takové děti bývají mnohem méně adaptabilní v sociálním prostředí mezi ostatními dětmi. Obtížněji se tak zapojují do kolektivu a mnohdy mívají i problémy s komunikací. Sledování televize totiž sice naučí dítě rozumět nejrůznějším slovům a situacím, ale nemotivuje je k mluvení. Dítě přeci televizi nic sdělovat nemusí, stačí zmáčknout ovladač a oblíbená pohádka je puštěna.

Uvádí se, že čas strávený u televize zejména v útlém dětském věku, dětem neprospívá. Nepodporuje jejich přirozený emoční a psychomotorický vývoj. Sezení před televizí představuje pro děti zcela pasivní činnost, což není dobré. Děti se potřebují rozvíjet a k tomu jsou zapotřebí kvalitní vnější podněty. Samozřejmě, že čas od času jim nějaká ta pohádka neuškodí. Ba naopak, rodiče mohou s dítětem rozebrat, co se jim na pohádce líbilo a co si z ní pamatují. Ale důležité je, aby se to nepřehánělo. Děti jsou totiž velice rychle učenlivé, ale naopak je velice těžké je od něčeho zavedeného odnaučit.

V poslední době se rovněž objevují alarmující statistiky, které upozorňují na stále přibývající počet dětí s nadváhou. Tomuto jevu přitom nahrává právě četné sledování a posedávání u televize. Děti by se přitom měly naopak hýbat, a to nejlépe na čerstvém vzduchu a nikoli vysedávat u televize. Málokterá domácnost je natolik striktní, že televizi nemá. Rodiče by proto měli zvažovat, kolik času nechají v životě svých dětí prostor pro televizi.

Fimóza – zúžená předkožka Fimóza – zúžená předkožka

Fimózou označujeme stav, kdy nelze volně přetáhnout předkožku přes žalud penisu. Může vzniknout buď jako vrozený defekt nebo jako získaná pozánětlivá komplikace. Také existuje i tzv. fimóza relativní, kdy nelze předkožku přetáhnout...

Proč se nehádat před dětmi Proč se nehádat před dětmi

Dítě je jako houba. Nasaje do sebe vše, co se kolem děje. A to obzvláště to, co je pro něj emocionálně náročnější. Takže projev lásky se do něj zakousne jako klíště a ovlivní jej na celý život.

Koktání Koktání

Koktavost je vada řeči, která se objevuje nejčastěji v dětství kolem 3.- 4. roku. Některé děti mohou zadrhávat již od začátku osvojování řeči a některé mohou začít ze dne na den...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka