facebook
Dobré ráno, je úterý 11.12.2018 a svátek slaví Dana

Polohy pro porod - 2. část


Ilustrační fotografie


Poloha ve stoje je hojně využívaná z důvodu možnosti absolutního využití působení zemské gravitace. V této poloze je možné se při kontrakci buď zavěsit na partnera, závěsná lana nebo žebřiny, jsou-li tyto pomůcky na porodním sálu k dispozici. Díky tomu žena aktivně pomáhá tomu, aby se hlavička miminka přirozeně dostávala do nižší polohy a působila tak na roztažení měkkých tkání v oblasti pánve.


Polohu ve dřepu je možné zařadit ve druhé době porodní, protože jinak by žena měla příliš namožené nohy, což by jí ubíralo sil pro další fáze porodu. Při této poloze by žena měla mít celá chodidla na zemi pro dostatečnou oporu a stabilitu. K tomu by jí měl pomoci partner, který ji bude zepředu jakoby přetahovat tak, aby nepřepadla. Při této poloze se velmi dobře uvolňují svaly pánevního dna a umocňuje se samotné otevírání.


Polohu v kleku v pozici „kočky“ doporučují porodní asistentky v případě, že má žena během kontrakcí bolesti v oblasti bederní páteře. Tato poloha uvolňuje právě tuto oblast. Z této polohy lze plynule přejít na míč, o který se žena začne horní částí těla opírat a partner jí může v oblasti beder masírovat. V této části se totiž nachází celá řada akupresurních bodů, které mohou přispět k uvolnění.


K usnadnění porodu může pomoci i tzv. porodní stolička, která má část sedací plochy vykrojenou. Rodící žena si na ni sedne a opře se o partnera, který se posadí za ni. Opět je zde využita zemská přitažlivost, která pomáhá průchodu miminka a otevírání rodidel. V této poloze se nedoporučuje setrvávat až příliš dlouho z důvodu možného otoku, který by mohl porod komplikovat či přivodit ženě poranění.


Porodních poloh, které mají za úkol ulevit od bolesti a zároveň napomáhat plynulému a fyziologicky přirozenému průběhu porodu je několik. Porodní asistentka by ženě měla vždy doporučit tu, která bude s ohledem na polohu miminka a stav nastávající maminky, vhodná právě pro ni.

Porodní plán Porodní plán

Nastávající maminky, už jste slyšely o porodním plánu? Jedná se o jakýsi seznam požadavků a přání těhotné ženy chystající se k porodu, podle kterých by se nastávající maminka chtěla během samotného porodu řídit.

Předporodní příprava Předporodní příprava

V dnešní době se budoucí maminky mnohem více zajímají o své těhotenství, porod a následné šestinedělí, než tomu bylo dříve. Samozřejmě to souvisí s větší informovaností a dostupností související literatury, informací na internetu...

Znáte už svůj termín porodu? Znáte už svůj termín porodu?

Snad každá maminka už od doby, kdy zjistí, že je těhotná, chce znát termín svého porodu. Na internetu najdete několik kalkulaček, na kterých si tento termín můžete spočítat...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka