facebook
Dobré ráno, je úterý 11.12.2018 a svátek slaví Dana

Polohy pro porod - 1. část


Ilustrační fotografie


Pokud má nastávající maminka zájem o to, aby rodila v jiných polohách, než je ta klasická vleže, je nutné, aby si zjistila, co jednotlivé porodnice v jejím dosahu nabízejí. Každá porodnice nabízí v tomto směru různé možnosti včetně různého přístupu k rodičce. Proto je dobré udělat si takový vlastní průzkum, ať už na internetu nebo přímo v dané porodnici o tom, co která z nich umožňuje a podle toho si vybrat, co každé ženě bude vyhovovat. Na druhé straně je nutné rovněž podotknout, že plán je jedna věc a následná realita je věc druhá, protože postup při porodu zcela závisí na jeho přirozeném průběhu. Nedá se naplánovat do všech detailů.


Přáním každé ženy je, aby právě ten její porod probíhal plynule a fyziologicky, bez nutnosti větších vnějších zásahů. K tomu má posloužit i příjemná atmosféra na samotném porodním sále, které se už dnes skutečně snaží příjemnou pohodu navodit. V mnoha porodnicích se již snaží k jednotlivým porodům přistupovat individuálně s přihlédnutím k poloze miminka a stavu rodičky tak, aby si dokázala během prvním a druhé doby porodní ulevit od bolestí jinak než farmakologicky. K tomu mohou právě posloužit různé polohy.


Základní poloha, která je však velmi diskutovaná, je poloha na zádech. Poloha na zádech nemusí být ženou dobře snášena, protože zvětšená děloha utlačuje dolní dutou žílu, což způsobuje zhoršení dýchání nejen mamince, ale i dítěti. Zároveň se v této poloze příliš nepomáhá samotným kontrakcím, protože není využita přirozená gravitace.


Namísto polohy vleže lze zkusit polohu v polosedě, která již umožňuje snadnější dýchání a ve větším rozsahu povolení pánevních svalů. Na druhé straně, pokud je miminko zády natočeno k páteři matky, vyvíjí tlak na bederní páteř a v tom případě tato poloha neuleví od těchto bolestí, ba právě naopak je umocňuje.


Poloha na boku se používá zejména v případě, kdy hlavička miminka není ještě správně dorotovaná a mohla by zbytečně komplikovat průchod porodními cestami. Stejně tak je tato poloha dobrá jako odpočinková. I během těhotenství se doporučuje ženám, aby ležely na boku, a to nejlépe na levém, kdy se jim i miminku snadněji dýchá. Zároveň si mohou mezi nohy vložit polštář, aby si ulevily od tlaku zvětšené dělohy a uvolnily tak pánevní dno a kyčle.

Porodní plán Porodní plán

Nastávající maminky, už jste slyšely o porodním plánu? Jedná se o jakýsi seznam požadavků a přání těhotné ženy chystající se k porodu, podle kterých by se nastávající maminka chtěla během samotného porodu řídit.

Předporodní příprava Předporodní příprava

V dnešní době se budoucí maminky mnohem více zajímají o své těhotenství, porod a následné šestinedělí, než tomu bylo dříve. Samozřejmě to souvisí s větší informovaností a dostupností související literatury, informací na internetu...

Znáte už svůj termín porodu? Znáte už svůj termín porodu?

Snad každá maminka už od doby, kdy zjistí, že je těhotná, chce znát termín svého porodu. Na internetu najdete několik kalkulaček, na kterých si tento termín můžete spočítat...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka