facebook
Dobré ráno, je úterý 21.3.2023 a svátek slaví Radek

Polohy pro porod - 1. část


Ilustrační fotografie


Pokud má nastávající maminka zájem o to, aby rodila v jiných polohách, než je ta klasická vleže, je nutné, aby si zjistila, co jednotlivé porodnice v jejím dosahu nabízejí. Každá porodnice nabízí v tomto směru různé možnosti včetně různého přístupu k rodičce. Proto je dobré udělat si takový vlastní průzkum, ať už na internetu nebo přímo v dané porodnici o tom, co která z nich umožňuje a podle toho si vybrat, co každé ženě bude vyhovovat. Na druhé straně je nutné rovněž podotknout, že plán je jedna věc a následná realita je věc druhá, protože postup při porodu zcela závisí na jeho přirozeném průběhu. Nedá se naplánovat do všech detailů.


Přáním každé ženy je, aby právě ten její porod probíhal plynule a fyziologicky, bez nutnosti větších vnějších zásahů. K tomu má posloužit i příjemná atmosféra na samotném porodním sále, které se už dnes skutečně snaží příjemnou pohodu navodit. V mnoha porodnicích se již snaží k jednotlivým porodům přistupovat individuálně s přihlédnutím k poloze miminka a stavu rodičky tak, aby si dokázala během prvním a druhé doby porodní ulevit od bolestí jinak než farmakologicky. K tomu mohou právě posloužit různé polohy.


Základní poloha, která je však velmi diskutovaná, je poloha na zádech. Poloha na zádech nemusí být ženou dobře snášena, protože zvětšená děloha utlačuje dolní dutou žílu, což způsobuje zhoršení dýchání nejen mamince, ale i dítěti. Zároveň se v této poloze příliš nepomáhá samotným kontrakcím, protože není využita přirozená gravitace.


Namísto polohy vleže lze zkusit polohu v polosedě, která již umožňuje snadnější dýchání a ve větším rozsahu povolení pánevních svalů. Na druhé straně, pokud je miminko zády natočeno k páteři matky, vyvíjí tlak na bederní páteř a v tom případě tato poloha neuleví od těchto bolestí, ba právě naopak je umocňuje.


Poloha na boku se používá zejména v případě, kdy hlavička miminka není ještě správně dorotovaná a mohla by zbytečně komplikovat průchod porodními cestami. Stejně tak je tato poloha dobrá jako odpočinková. I během těhotenství se doporučuje ženám, aby ležely na boku, a to nejlépe na levém, kdy se jim i miminku snadněji dýchá. Zároveň si mohou mezi nohy vložit polštář, aby si ulevily od tlaku zvětšené dělohy a uvolnily tak pánevní dno a kyčle.

Co si s sebou vzít do porodnice? Co si s sebou vzít do porodnice?

Bříško utěšeně roste, termín porodu se blíží… Pro všechny případy je dobré začít se na porod připravovat s předstihem, abyste nebyla zaskočena nějakou nepříjemností. Knížky o péči o mimnko znáte zepředu zezadu, viděla jste...

Doprovod k porodu Doprovod k porodu

V prvé řadě si musí sama nastávající maminka rozhodnout, zda vůbec někoho u porodu chce mít. Pro některé ženy je totiž proces porodu velice citlivou a intimní záležitostí, u které chtějí mít pouze zdravotnický personál, ale jinak si...

Příprava porodního plánu Příprava porodního plánu

Porod je jednou z nejintimnějších okamžiků v životě ženy. Každá z nás si jistě přeje, aby byl tento proces co nejsnazší a nejpříjemnější, abychom na něj do konce života vzpomínaly v dobrém.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka