facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 7.12.2023 a svátek slaví Ambrož

Polohy pro porod - 1. část


Ilustrační fotografie


Pokud má nastávající maminka zájem o to, aby rodila v jiných polohách, než je ta klasická vleže, je nutné, aby si zjistila, co jednotlivé porodnice v jejím dosahu nabízejí. Každá porodnice nabízí v tomto směru různé možnosti včetně různého přístupu k rodičce. Proto je dobré udělat si takový vlastní průzkum, ať už na internetu nebo přímo v dané porodnici o tom, co která z nich umožňuje a podle toho si vybrat, co každé ženě bude vyhovovat. Na druhé straně je nutné rovněž podotknout, že plán je jedna věc a následná realita je věc druhá, protože postup při porodu zcela závisí na jeho přirozeném průběhu. Nedá se naplánovat do všech detailů.


Přáním každé ženy je, aby právě ten její porod probíhal plynule a fyziologicky, bez nutnosti větších vnějších zásahů. K tomu má posloužit i příjemná atmosféra na samotném porodním sále, které se už dnes skutečně snaží příjemnou pohodu navodit. V mnoha porodnicích se již snaží k jednotlivým porodům přistupovat individuálně s přihlédnutím k poloze miminka a stavu rodičky tak, aby si dokázala během prvním a druhé doby porodní ulevit od bolestí jinak než farmakologicky. K tomu mohou právě posloužit různé polohy.


Základní poloha, která je však velmi diskutovaná, je poloha na zádech. Poloha na zádech nemusí být ženou dobře snášena, protože zvětšená děloha utlačuje dolní dutou žílu, což způsobuje zhoršení dýchání nejen mamince, ale i dítěti. Zároveň se v této poloze příliš nepomáhá samotným kontrakcím, protože není využita přirozená gravitace.


Namísto polohy vleže lze zkusit polohu v polosedě, která již umožňuje snadnější dýchání a ve větším rozsahu povolení pánevních svalů. Na druhé straně, pokud je miminko zády natočeno k páteři matky, vyvíjí tlak na bederní páteř a v tom případě tato poloha neuleví od těchto bolestí, ba právě naopak je umocňuje.


Poloha na boku se používá zejména v případě, kdy hlavička miminka není ještě správně dorotovaná a mohla by zbytečně komplikovat průchod porodními cestami. Stejně tak je tato poloha dobrá jako odpočinková. I během těhotenství se doporučuje ženám, aby ležely na boku, a to nejlépe na levém, kdy se jim i miminku snadněji dýchá. Zároveň si mohou mezi nohy vložit polštář, aby si ulevily od tlaku zvětšené dělohy a uvolnily tak pánevní dno a kyčle.





Po císařském řezu Po císařském řezu 2. díl

Ránu, která vznikne císařským řezem, je potřeba udržovat v maximálním suchu a v čistotě. Pokud se správně zhojí, zbudou vám opravdu jen minimální jizvy. Nejedná se totiž o dlouhý řez, je spíše veden hluboko do tkáně. Jakmile rána zarudne...

Po císařském řezu Po císařském řezu 1. díl

Mnoho žen není schopno své miminko porodit tradičním způsobem a je proto nutné zvolit císařský řez. Některé z nich naopak tradičně rodit nechtějí a sami se pro tuto operaci rozhodnou. Jedná se o náročný zásah do ženského těla...

Kontrakce před porodem Bolesti před porodem

Porod je vyvrcholením celého těhotenství a je přirozeně spojen s bolestmi, a to nejen s těmi, které prožijete na porodním sále. Předporodní bolesti jsou běžnou záležitostí a signalizují, že miminko už je pomalu připraveno na svět.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka