facebook
Dobré ráno, je středa 28.7.2021 a svátek slaví Viktor

Deprese v těhotenství


Ilustrační fotografie


Těhotenství pro každou maminku znamená období plné štěstí a očekávání. S tím je však spojena i řada nepříjemností jako rostoucí váha, bolesti zad, či změna nálad, která někdy může dojít až k depresím. Proč některé ženy trpí depresemi a jak se jich spolehlivě zbavit?

Příčiny

Těhotenství s sebou nese nejen fyzické, ale i psychické změny. Organismus se musí postupně adaptovat na zcela nový jev, který ještě nezažil (v případě prvního dítěte). Dalším důvodem je také určitý stres prvorodičky – přibude nový člen do rodiny, žena získá novou, velmi důležitou a zodpovědnou roli matky, starosti se zařizováním bytu, apod. Všechny tyto myšlenky jsou pro budoucí maminku zcela běžně trochu znepokojivé. Jednou z hlavních příčin jsou samozřejmě také hormony, které v těhotenství pracují na plné obrátky. Někdy je však na matku vyvíjen takový tlak, že se ze stresu může dostat do poměrně nebezpečné deprese.

Příznaky deprese

Mezi hlavní a nejčastější příznaky deprese v těhotenství patří především pokleslá nálada trvající celý den, malá nebo naopak velká chuť k jídlu, větší únava, nízký zájem o oblíbené činnosti, nesoustředěnost, melancholie, podrážděnost či dokonce úvahy o sebevraždě. Pokud u sebe tyto jevy dlouhodobě pozorujete, může se jednat o depresi, kterou je třeba co nejdříve řešit. Nejen kvůli vám samotné, ale i kvůli dítěti.

Jaký má deprese vliv na dítě a jak ji léčit?

Pokud žena během těhotenství dlouhodobě trpí neléčenými depresemi, může to mít negativní vliv na endokrinní systém dítěte. V tomto případě může hrozit i předčasný porod či nízká poporodní váha dítěte. Proto je nutné řešit depresi již v počátcích. V první fázi je třeba, aby měla žena s kým své smutky a obavy sdílet – nejlépe s partnerem či jinou blízkou osobou. Ta by měla být připravená na různé výkyvy nálad a být nablízku, aby si měla žena s kým popovídat.

Dále také hleďte na vyvážený jídelníček a na vyvážený poměr železa v těle. Choďte ven, cvičte a neuzavírejte se před světem. Tak svou depresi jedině přiživíte. Léčba antidepresivy je až poslední možnost.

Zánět vaječníků Zánět vaječníků

Zánět vaječníků se týká žen v každém věku a vyskytuje se také v těhotenství. Je tedy dobré vědět, jak takový zánět poznat a co při něm dělat. Zánět vaječníků a vejcovodů se odborně označuje jako adnexitis.

Obtíže v průběhu třetího trimestru Obtíže v průběhu třetího trimestru

V tomto článku si poukážeme na některé zdravotní obtíže, se kterými se může žena setkat v průběhu třetího trimestru. Toto období představuje poslední tři měsíce těhotenství, které jsou již pro budoucí maminku...

Kapavka Kapavka

Kapavku snad není potřeba představovat, naštěstí už děti na školách jsou alespoň obecně seznamovány s problematikou pohlavně přenosných chorob. Pozitivní přínos se této osvětě nedá upřít, každá mince má ovšem...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka