facebook
Příjemnou noc, je pondělí 25.10.2021 a svátek slaví Beáta

Co se zvětšenými uzlinami?


Ilustrační fotografie


Lymfatické uzliny jsou součástí imunitního systému a tak se na nich často projeví nějaké onemocnění organismu, ať již zvětšením, zvýšením teploty, bolestivostí nebo vším najednou současně. Nejinak je tomu i u dětí, změny na uzlinách, zvláště těch na krku, provází velkou část převážně infekčních nemocí.


Novorozenci a kojenci mají lymfatické uzlinky většinou drobné a nepříliš dobře nahmatatelné. Naproti tomu batolata, předškolní a starší děti mají prakticky vždy alespoň jednu uzlinu pod čelistí hmatnou, za normální se tak považují uzliny velikosti až dvou centimetrů. Větší uzliny mají na svědomí většinou záněty v jejich nejbližším okolí, u dětí jde nejčastěji o infekce v nosohltanu a na mandlích, tedy různé respirační infekce, angíny a bronchitidy. Často jsou zvětšeny také uzliny v tříslech, kde bývá častou příčinou infekce roupy. Proto je při dlouhotrvajícím neklidu a podrážděnosti dítěte, zvlášť pokud již chodí do školy, velmi vhodné uzlinky v tříslech zkusit vyhmátnout, není na tom nic složitého, pokud jsou zvětšené, jdou vyhmátnout velmi snadno, stačí dvěma prsty jedné ruky.


Pokud má vaše dítě zvětšené uzliny, je vhodné navštívit vašeho pediatra. S největší pravděpodobností za tím bude nějaké virové onemocnění dýchacích cest, zvláště u malých dětí je však dobré vyloučit možné vážnější příčiny. Pokud jsou uzliny pouhým okem viditelné nebo v oblasti nad klíční kostí či na straně krku, je lékaře dokonce nutné navštívit, aby mohly být vyloučeny nádorové příčiny.


Přidají-li se také teploty a lokální zarudnutí kůže v okolí uzlin, je pravděpodobná infekce některou z nepřeberného množství bakterií a je nutné zahájit antibiotickou terapii. Není třeba se jí nikterak bát, většinou infekce není způsobena bakteriemi, jež by vyžadovaly náročná širokospektrá antibiotika a je tak i pro dětský organismus šetrná a bezpečná.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Seboroická dermatitida u miminka Seboroická dermatitida u miminka

Seboroická dermatitida je u miminek jedním z častých kožních projevů, které se u nich v raném věku mohou vyskytovat. Tento typ se nejčastěji vyskytuje na hlavě ve vlasech, ale může se rozšířit i na jiné části těla.

Cucání palce Cucání palce

Cucání palce patří mezi jeden ze zlozvyků, se kterými se můžeme u dětí setkat. S tímto nešvarem může dítě začít již od několika týdnů svého života. Nejčastěji tak k němu dochází kolem druhého měsíce...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka