facebook
Dobré odpoledne, je neděle 13.6.2021 a svátek slaví Antonín

Cizojazyčné školky – opravdu se vyplatí?


Ilustrační fotografie


V dnešní době je moderní posílat již velmi malé děti do školek s rozšířenou výukou cizích jazyků – především angličtiny. Říká se, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Někteří rodiče ale váhají, zda není lepší, aby se dítě nejprve naučilo pořádně svou mateřštinu a teprve poté cizí jazyk. Jak to funguje u nás a jaké mají cizojazyčné-anglické školky možné výsledky?

Názory jsou různé

Každý rodič se na výuku cizího jazyka od útlého věku dívá jinak. Proto toto téma stále patří k velmi diskutovaným. Někteří se domnívají, že dětský mozek je v raném věku pružný a je schopen pobrat velké množství informací. Tudíž by pro malé dítě neměl být problém naučit se jak mateřský jazyk, tak i nějaký cizí. Nejen, že se mu budou učit lépe, než starším dětem, ale ve škole a v budoucí práci své znalosti dokonale využijí. Někteří rodiče se ale obávají, že je to pro jejich děti až příliš velká zátěž, což vyplývá z toho, že se tato metoda v Čechách ještě naplno nerozvinula.

Škola hrou a profesionální lektoři

Ve většině školek se zaměřením (u nás především na angličtinu) se dbá na to, aby děti byly podněcovány k učení angličtiny především formou her a různých říkanek či písniček. Další podmínkou jsou také profesionální a školení lektoři přímo pro práci s malými dětmi. Děti zpočátku jen poslouchají, ale postupem času začnou po učiteli slovíčka opakovat a zapojovat je i do své rodné řeči.

Není čeho se bát

Jak pro jiné činnosti, tak i pro výuku jazyků platí, že děti jsou v raném věku více smělé, nemají zábrany, ani nepociťují trapnost, když něco vysloví špatně. Čím dříve se dítě začne ve školce učit anglicky, tím spíše bude mít poté ve škole velký náskok před ostatními a další vzdělávání se v jazyce zvládne levou zadní.

Předčítání dětem je přínosné Předčítání dětem je přínosné

To, že je procvičování čtení i mimo školu velmi přínosné, je známá věc. Zvláště pokud předčítají rodiče, rozvíjí to nejen dětskou schopnost učení, ale i samotný vztah rodiče a dítěte. Čas strávený s dětmi je v dnešní době bohužel...

Školky jsou skvělou součástí dětského světa Školky jsou skvělou součástí dětského světa

S rozvíjením schopností u dětí se začíná již brzy, nejvíce v předškolním věku. Děti jsou zvídavé a pokud se jim něco ukazuje hravou formou, jsou schopny si vše snadno zapamatovat.

Kdy začít dítě učit lyžovat? Kdy začít dítě učit lyžovat?

Zimní sezóna je v plném proudu a každý rodič – lyžař přemýšlí, kdy už je ten správný čas naučit své dítko lyžovat. Poté je třeba se rozhodnout, zda dítě učit sám/a, nebo ho zapsat do lyžařské školičky...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka