facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 7.12.2023 a svátek slaví Ambrož

Cizojazyčné školky – opravdu se vyplatí?


Ilustrační fotografie


V dnešní době je moderní posílat již velmi malé děti do školek s rozšířenou výukou cizích jazyků – především angličtiny. Říká se, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Někteří rodiče ale váhají, zda není lepší, aby se dítě nejprve naučilo pořádně svou mateřštinu a teprve poté cizí jazyk. Jak to funguje u nás a jaké mají cizojazyčné-anglické školky možné výsledky?

Názory jsou různé

Každý rodič se na výuku cizího jazyka od útlého věku dívá jinak. Proto toto téma stále patří k velmi diskutovaným. Někteří se domnívají, že dětský mozek je v raném věku pružný a je schopen pobrat velké množství informací. Tudíž by pro malé dítě neměl být problém naučit se jak mateřský jazyk, tak i nějaký cizí. Nejen, že se mu budou učit lépe, než starším dětem, ale ve škole a v budoucí práci své znalosti dokonale využijí. Někteří rodiče se ale obávají, že je to pro jejich děti až příliš velká zátěž, což vyplývá z toho, že se tato metoda v Čechách ještě naplno nerozvinula.

Škola hrou a profesionální lektoři

Ve většině školek se zaměřením (u nás především na angličtinu) se dbá na to, aby děti byly podněcovány k učení angličtiny především formou her a různých říkanek či písniček. Další podmínkou jsou také profesionální a školení lektoři přímo pro práci s malými dětmi. Děti zpočátku jen poslouchají, ale postupem času začnou po učiteli slovíčka opakovat a zapojovat je i do své rodné řeči.

Není čeho se bát

Jak pro jiné činnosti, tak i pro výuku jazyků platí, že děti jsou v raném věku více smělé, nemají zábrany, ani nepociťují trapnost, když něco vysloví špatně. Čím dříve se dítě začne ve školce učit anglicky, tím spíše bude mít poté ve škole velký náskok před ostatními a další vzdělávání se v jazyce zvládne levou zadní.

Co bude číst váš školáček? /Knihy pro školáky Co bude číst váš školáček? /Knihy pro školáky

V první třídě jsou děti nadšené, že se naučily číst. Mají chuť přečíst si knihu sami, tak je v této činnosti podporujte. Speciální knihy pro první čtení jsou napsány tak, aby se dětem snadno četly.

Jak vyjít s učiteli Jak vyjít s učiteli

Když naše ratolesti začnou chodit do školy, čeká nás pravidelné setkávání a někdy istřetávání se s učiteli. Některé děti prospívají bez problémů a rodičům stačí docházet na třídní schůzky pro nezbytné informace.

Státní či soukromá škola? Státní či soukromá škola?

Vaše dítě dosáhlo věku šesti let a tak přemýšlíte, na jakou základní školu ho dát. V dnešní době máme možnost vybrat si mezi státní školou, která nestojí tolik peněz a mezi soukromou, kde máme sice...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka